Używaj parabenów w kosmetycznym kremie do rąk

Wciąż słyszy się, że parabeny w kosmetykach są szkodliwe, a nawet niebezpieczne dla zdrowia. Niewiele osób nawet wie, czym są te substancje i jaki mają wpływ na organizm. Z tego powodu w tym artykule zebraliśmy kilka interesujących i przydatnych faktów na ten temat. Tutaj również znajdziesz odpowiedź na pytanie, czy lepszym wyborem są kosmetyki bez parabenów. Miłej lektury!

Czym właściwie są parabeny?

Aplikacja Parabeny odkrywa parabeny w kosmetykach

Parabeny w kosmetykach wpływają na zdrowie

Etyl Paraben Propyl Paraben Składniki Kosmetyki

Struktura chemiczna parabenów Ehylparaben Propylparaben

Parabeny w kosmetykach Konserwanty paraben izobutylowy

Parabeny to w rzeczywistości grupa substancji chemicznych, które są szeroko stosowane w kosmetykach, a nawet w niektórych produktach spożywczych. W rzeczywistości działają jak konserwanty – ponieważ większość produktów kosmetycznych, takich jak maseczki, kremy, szampony itp., składa się głównie z wody, a tam, gdzie rozwijają się bakterie i grzyby, konserwacja ma szczególne znaczenie. Pomimo tego, że te chemikalia wydłużają okres przydatności kosmetyków i chronią je przed szkodliwymi mikroorganizmami, wciąż słyszy się o nich ostrzeżenia – obawiamy się, że substancje te wpływają na gospodarkę hormonalną, a nawet mogą powodować raka. Ale czy ta krytyka jest uzasadniona i czy powinniśmy raczej unikać produktów kosmetycznych zawierających parabeny? Czytaj dalej, aby znaleźć odpowiedź!

Parabeny w kosmetykach: zastosowania i wpływ na zdrowie

Pomadka ze składnikiem parabenów propylowych

Maseczki z parabenami

Parabeny w kosmetykach Krem przeciwwiatrowy Penaten

Parabeny w kosmetykach konserwanty pasty do zębów

Parabeny smaru Rossmanna w kosmetyce

Parabeny w szamponach kosmetycznych

Krytyka parabenów jest w rzeczywistości związana z ich budową chemiczną. Paraben to specyficzne wiązanie (ester) kwasu para-hydroksybenzoesowego o działaniu konserwującym, które można znaleźć również w naturze – np. w jagodach i marchwi. Substancja ta jest bardzo podobna w budowie do żeńskiego hormonu estrogenu, dlatego obawia się, że parabeny mają negatywny wpływ na naszą gospodarkę hormonalną. Testy na szczurach wykazały, że w tych obawach jest doza prawdy: u samic szczurów zaobserwowano wzrost macicy, podczas gdy u samców te substancje chemiczne obniżają poziom testosteronu. Jednak u ludzi dokładne konsekwencje zdrowotne nie zostały jeszcze ustalone. Powód – nie ma odpowiednich badań długoterminowych. Udowodniono jednak naukowo, że substancje te gromadzą się w organizmie człowieka. Ostatnie badania, które miały miejsce wśród 2548 osób, wykazały, że chemikalia można było wykryć u prawie każdego uczestnika (odsetek kobiet był oczywiście wyższy, ponieważ używały więcej kosmetyków).

Czy te chemikalia naprawdę mogą powodować raka??

Parabeny Substancje rakotwórcze – mit czy prawda

Obawa, że ​​produkty zawierające parabeny mogą powodować raka, jest powiązana z brytyjskim badaniem z 2004 r., w którym znaleziono substancje chemiczne w próbkach tkanek od pacjentów z rakiem piersi. Stwierdzono, że parabeny mogą być jedną z możliwych przyczyn wzrostu guza piersi – podobnie jak hormon estrogen, do którego są bardzo podobne. Nie jest to jednak dowód kategoryczny i jak dotąd nie został on jeszcze naukowo potwierdzony.

Należy całkowicie unikać kosmetyków zawierających paraben?

Parabeny w kosmetykach Etylparaben Propylparaben

Czy powinniśmy więc całkowicie unikać kosmetyków zawierających paraben? Jak być może już przekonałeś się, pytanie jest bardzo skomplikowane, ponieważ niewiele wiemy o dokładnym wpływie tych substancji na organizm człowieka. Istnieją również różne rodzaje parabenów – niektóre mają silne działanie hormonalne, a inne nie. Do tej pory zbadano cztery rodzaje parabenów, które są najczęściej stosowane w kosmetyce – małe parabeny metylowe i etylowe, a także większe parabeny butylowe i propylowe. Nie wykryto żadnych niepożądanych skutków ubocznych, ale Federalny Instytut Oceny Ryzyka zaleca producentom kosmetyków stosowanie w swoich produktach jak najmniejszej ilości parabenów. Trudność tak naprawdę polega na zastąpieniu tych substancji innymi chemikaliami, ponieważ mają one wiele przydatnych właściwości – na przykład są przyjazne dla skóry i nie wywołują reakcji alergicznych.

Kosmetyki bez parabenów

Kosmetyki bez parabenów Kosmetyki naturalne

Kosmetyki bez uszczelnienia parabenów

Kosmetyki bez parabenów Kosmetyki naturalne bez parabenów

Aplikacja parabeny

Jeśli chcesz używać wyłącznie kosmetyków wolnych od parabenów, warto zapoznać się z listą INCI. W zasadzie jednak kosmetyki naturalne są całkowicie wolne od parabenów, podobnie jak wszystkie produkty opatrzone pieczęcią Ecocert, Natrue, Demeter czy BDHI. Obecnie istnieje również specjalna aplikacja parabenów na smartfony, która wykrywa te chemikalia w produktach kosmetycznych.