T-shirty ozdabiają niepowtarzalnie

Czy słyszałeś o batiku? To właśnie nazywają metodą barwienia tkanin, którą możesz wypróbować również w domu! W tym poście pokażemy Ci kilka oryginalnych technik kolorystycznych i wyjaśnimy, jak możesz ich używać samodzielnie. Daj się zainspirować i twórz niepowtarzalne ubrania, koce, poszewki na poduszki itp., puszczając wodze fantazji! Życzymy dobrej zabawy i sukcesów!

Udekoruj ubrania i tkaniny w wyjątkowy sposób batikiem

Ozdobna sukienka z batikiem

Kolor tkaniny kontrasty z efektem ombre

Składana poszewka na poduszkę Batik Techniques

Batik tworzy skomplikowane wzory

Poszewka na poduszkę Batik świetny wygląd

Jeśli możesz urozmaicić stare ubrania lub namalować osobisty prezent dla przyjaciela lub krewnego, batik przychodzi na ratunek! Jak wspomniano powyżej, nie chodzi tu o jedną, ale o kilka technik, które można wykorzystać do upiększania tkanin. Niepowtarzalne motywy i wzory można tworzyć bardzo łatwo – poprzez wiązanie, maczanie, składanie, a także przy pomocy wosku! Zgodnie z obietnicą wyjaśniamy krok po kroku, jak wszystko działa. Możesz również wykorzystać nasze zdjęcia jako źródło inspiracji – sprawdź je, aby zobaczyć, jak wyglądają efekty!

Sam wypróbuj techniki batikowe – niezbędne maria

Szaliki zdobią batik

Technika zanurzania tworzy efekt ombre

Zrób sam efekt ombre rocka

Utwórz wzór w skali batiku

Tkaniny wzorzyste w skali DIY

Tkaniny batikowe

Barwiąca tkanina wiążąca oryginalny wygląd

Techniki batikowe efekt ombre

skomplikowana technika wiązania węzłów

Batik upiększa ubranka dla dzieci

T-shirty ozdabiają niepowtarzalnie

Niezależnie od tego, którą technikę batikową wybierzesz, potrzebujesz barwników do krawatów. Większość barwników tekstylnych można rozpuszczać w wodzie o temperaturze 60 stopni. Aby uzyskać dokładną temperaturę, zalecamy zmieszanie 2 litrów zimnej wody z 4 litrami wrzącej wody. Dodaj żądany kolor i dobrze wymieszaj. Im więcej koloru dodasz do wody, tym bardziej będzie intensywna. Jeśli chcesz sam wypróbować batik, koniecznie musisz mieć rękawiczki, odzież roboczą i dokumenty.

Kształt koła wzór

Techniki wiązania batik

Ubrania zdobią koła wspaniały wygląd

Tkaniny zdobią kilka kółek

Jedną z najłatwiejszych technik samodzielnego farbowania tkaniny jest wiązanie jej sznurkiem. Rezultatem jest piękny wzór koła, który wygląda bardzo interesująco i jest po prostu idealny do odzieży. W górnej części diagramu widać cztery techniki sanitarne, które są łatwe w użyciu dla początkujących. Najpierw należy związać materiał jak pokazano na rysunku, a następnie pozostawić go w kolorze na określony czas – najlepiej 1 godzinę. Ponadto tkaniny można projektować nie tylko w jednym kolorze, ale również w wielu kolorach. W drugim wariancie tkaninę należy tylko częściowo zanurzyć w farbie lub pokolorować w niektórych miejscach gąbką lub pędzlem. Na koniec spłucz związaną tkaninę w zlewie, aż woda będzie czysta. Aby uzyskać trwały efekt, kolor można nadal obrabiać za pomocą utrwalacza. W ten sposób nie zniknie z czasem.

Sam zrób spiralę

Sam zrób batikową spiralę

Pięknie udekoruj swoją koszulkę

Aby uzyskać świetną spiralę, musisz najpierw przekręcić tkaninę, a następnie związać ją jak kwiatek (jak na powyższym zdjęciu). Możesz pomóc sobie widelcem do wkręcenia. Po związaniu tkaniny najpierw farbuj jedną stronę, a następnie – drugą. Spiralę można również zaprojektować w wielu kolorach, dzięki czemu uzyskamy naprawdę efektowny wzór. Ten pomysł jest idealny do odzieży. Znowu należy związać tkaninę lub ubranie jak kwiatek, ale tym razem tylko poszczególne segmenty – w tym przypadku też możemy te płatki nazwać, inaczej je pokolorować. Wynik można zobaczyć na powyższym zdjęciu.

Paski projektowe – techniki oprawy

Tkanina krawatowa tworzy paski

Zrób sobie paski batik

DIY paski Japońska technika Shibori

Aby uzyskać paski, możesz użyć japońskiej techniki Shibori. Tkanina jest owijana wokół rury PCV, a następnie wiązany sznurkiem w dowolnej odległości. W ten sposób uzyskasz drobne smugi (zdjęcia ilustrujące tę metodę można zobaczyć powyżej). Projektowanie wzoru w paski jest również łatwiejsze: możesz po prostu związać tkaninę od góry do dołu (lub odwrotnie) w regularnych odstępach czasu. Ta technika jest szczególnie łatwa i bardzo odpowiednia dla początkujących.

Udekoruj tkaniny woskiem

Techniki batikowe motyw kwiatowy wosku

Udekoruj tkaniny woskiem

świetny pomysł na dekorowanie liści tkaninami woskowymi

Ręczniki zdobią wosk wspaniały wygląd

Udekoruj tkaniny woskiem

Poszewka na poduszkę udekoruj woskiem batik

Z woskiem Na tkaninach można również tworzyć piękne motywy. Możesz użyć cienkiej świecy i użyć jej do naniesienia wosku na wybrane miejsca lub możesz pomalować motywy na tkaninie za pomocą świeczki i pędzla. Następnie jest to farbowane, płukane i suszone. Aby usunąć wosk można położyć na nim papier kuchenny lub bibułę i wyprasować.