Papier mache sam tworzy kreatywne pomysły na rękodzieło

Dla tych, którzy lubią kreatywnie spędzać wolny czas i lubią rękodzieło, mamy nową propozycję – zrób papierową machinę samodzielnie! Materiał ze skrawków papieru jest super łatwy do samodzielnego wykonania i można z niego wyczarować fascynujące dekoracje, figurki, a nawet małe rzeźby. Rękodzieło z papierowej mache to również świetna zabawa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych – wypróbuj nasze pomysły i przekonaj się sam! Życzymy wszelkich sukcesów i inspiracji.

Crafting z papierową mache jest łatwy, przyjazny dla środowiska i naprawdę zabawny

Zrób papierowy mache sam, majsterkuj przy filiżance

Papier mache sam tworzy pomysły rzemieślnicze na dekoracyjne filiżanki do herbaty

Zrób własny abażur papierowy DIY!

Papier mache sam tworzy maski

Zrób sobie papier, majsterkuj i udekoruj maski

Papier mache sam tworzy wspaniałe ubrania dla lalek DIY

Papier mache sam rób ubrania dla lalek DIY

Papier mache sam tworzy pomysły rzemieślnicze na ubrania dla lalek

Zrób sobie papierową machinę i pokoloruj ciekawe miski

Zrób sobie papierową miskę DIY

Samodzielne wykonanie papierowej mache jest naprawdę łatwe i można z niego zrobić przeróżne piękne rzeczy do domu – zdjęcia w tym poście mogą dać ci kilka ciekawych pomysłów w tym zakresie. Przyjazny dla środowiska materiał rzemieślniczy znany jest w Europie od XV wieku i może być wykonany w niemal dowolnym kształcie. Poza tym papierowa mache jest tania w wykonaniu – wystarczy stary papier lub karton, pasta i trochę wody. Całość przerabia się na miazgę, następnie formuje i odstawia w nasłonecznione miejsce, aby dobrze wyschła. Następnie gotowe figurki z papieru mache można dowolnie pokolorować i ozdobić. Przedmioty dekoracyjne, wykonane z papierowej mache, są bardzo lekkie, ale mimo to wyjątkowo stabilne i twarde – prawie jak drewno czy gips! A rzemiosło z pewnością będzie dwa razy przyjemniejsze, jeśli twoje dzieci również wezmą w nim udział. W każdym razie masz w domu bezużyteczne skrawki papieru – więc na co czekasz? Przeczytaj nasz przewodnik dotyczący samodzielnego tworzenia papieru i zacznij budować swoje pomysły!

Zrób papierową machinę samodzielnie – niezbędne materiały

Sam zrób papier, przygotuj niezbędne materiały i wklej

Nie mylić rękodzieła z papierową mache z techniką kasjerską – w pierwszym przypadku skrawki papieru są przerabiane na miazgę, a następnie obrabiane grubymi warstwami; natomiast podczas laminowania kawałki i paski papieru są sklejane i sklejane ze sobą. Jeśli sam robisz papierową machinę, oczywiście najpierw powinieneś zdobyć materiały. Do naszego przepisu potrzeba około 125g zwykłej pasty do tapet – zazwyczaj nie zawiera ona żadnych toksycznych substancji, przez co jest nieodpowiednia dla dzieci. Do takiej ilości pasty potrzeba 6L wody, w której należy ją namoczyć zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Możesz również samodzielnie wykonać pastę do papieru mache. Aby to zrobić, będziesz potrzebować:

  • 2 szklanki mąki
  • trochę soli
  • 1 łyżka mąki kukurydzianej
  • 2 szklanki wody

Podgrzej wodę w rondelku, dodaj mąkę i wszystko dobrze wymieszaj trzepaczką. Gdy mieszanina się zagotuje, dodaj skrobię kukurydzianą i trochę soli i mieszaj, aż uzyskasz konsystencję pasty. Następnie zdejmij garnek z pieca i pozwól, aby pasta ostygła przed użyciem.

Zrób papierowy mache sam – pozwól, aby skrawki papieru nasiąkły

Zrób papierowe instrukcje samemu

Następnie należy rozdrobnić na małe kawałki wszystkie znalezione stare skrawki papieru, takie jak gazety, zeszyty, serwetki, kartony po jajkach, różne opakowania – dzieci mogą Ci w tym pomóc. Jeśli chcesz uzyskać doskonały efekt, w miarę możliwości używaj tylko białego papieru, który można następnie zaprojektować w dowolnym kolorze.

Zrób papierowy mache sam: wymieszaj składniki i zacznij majsterkować

Zrób papier sobie sam, jak to zrobić

Twórz papierowe mache sam, rób świetne figury

Włóż kawałki papieru do odpowiednio dużego pojemnika – na przykład wiadra lub plastikowego zlewu – i zalej je ciepłą wodą. Najlepiej pozostawić papier na noc. Następnego dnia należy wymieszać miazgę papierową z pastą i wszystko bardzo dobrze wymieszać, aż powstanie w miarę gładka, lepka masa. W razie potrzeby możesz dodać trochę więcej mąki – uzyskana masa nie powinna się ani kruszyć, ani topić. Kiedy skończysz, możesz włożyć papierową mache do foremek do pieczenia, aby wykonać ciekawe ozdoby. Pozostaw masę do całkowitego wyschnięcia w temperaturze pokojowej: jeśli zauważysz, że powierzchnia jest sucha ze wszystkich stron, możesz zdjąć formę do pieczenia i pokolorować figurę według własnego uznania.