Podnoszone łóżka cieszą się w Niemczech coraz większą popularnością. Trend należy do projektów ogrodów DIY, które są zindywidualizowane i szczególnie kreatywne. Podwyższone łóżka umożliwiają stworzenie naturalnego i pięknego krajobrazu ogrodowego,

Ten artykuł zawiera informacje na temat budowania, wypełniania i sadzenia podniesionych zagonów. Z reguły ogrodnictwo w podwyższonych łóżkach jest łatwe i szczególnie praktyczne. Pielęgnacja łóżka jest przyjazna dla pleców i tak naprawdę nie potrzebujesz dużo miejsca, aby korzystać z licznych zalet łóżka podnoszonego. W przypadku tego typu zagonów podwyższonych wymagana jest stabilna konstrukcja, staranne i celowe wypełnienie, a ostatecznie prawidłowe sadzenie.

Tak wygląda efekt końcowy z dobrze zaplanowanego podniesionego łóżka

podniesione łóżko wykonane z drewna

Podniesione łóżko dla majsterkowiczów

Jeśli chcesz samodzielnie zbudować podnoszone łóżko, mamy dla Ciebie odpowiednie podejście. Zwykle wystarczy kilka słupków narożnych i płyt szalunkowych. Cały proces nie jest taki łatwy i trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych punktów, które są niezbędne do stabilnej konstrukcji.

Przed ustawieniem ścian bocznych a ocynkowana siatka druciana być ułożone na podłodze. Zapobiega to nieplanowanym i niechcianym wizytom np. norników.

Wybór materiałów budowlanych jest bardzo ważny dla długoterminowej budowy. Wskazane jest użycie desek drewnianych na ściany boczne. Bardzo dobrze tolerują wilgoć. Potrzebujesz desek wykonanych z daglezji, dębu lub modrzewia. Nie można wykluczyć, że podniesione łóżko również jest zamurowane. Jeśli wybrałeś łóżko wykonane z drewna, wymagana jest folia plastikowa. Bardzo ważne jest, aby pokryć wewnętrzne ściany folią z tworzywa sztucznego. Powodem zastosowania folii jest brak kontaktu kompostu z drewnem. Listewki z daglezji są jednymi z najpopularniejszych materiałów budowlanych do łóżek podniesionych.

Folia foliowa jest pilnie potrzebna

folia z tworzywa sztucznego do podniesionego łóżka

Najpierw zaznacz położenie podniesionego łóżka i wykop około 25 cm ziemi w okolicy. Słupki i słupki narożne z daglezji należy wstawić później. Następnie zacznij je wkładać i trzymać pionowo. Jeśli masz na widoku długie podniesione łóżko, zaleca się ustawienie słupka środkowego. Deski, które mają gładkie krawędzie lub są strugane dookoła, muszą być skręcone ze sobą na żądanej wysokości. Nie zapomnij o plastikowym opakowaniu.

Lokalizacja podniesionego łóżka musi być strategicznie wybrana

długie podwyższone łóżko wykonane z drewna

Prawidłowe wypełnienie

Podwyższone łóżko wypełniane jest w czterech krokach, zgodnie z bardzo jasnymi zasadami. Jeśli planujesz posadzić podniesione łóżko na następny sezon, musisz przestrzegać określonej kolejności. Z reguły w sumie są cztery warstwy, które zapewniają roślinom energiczny wzrost. Przed ułożeniem warstw bardzo ważne jest wypełnienie podniesionego łóżka. Mówiąc prościej, tworzenie warzyw jest trochę trudniejsze, ponieważ warstwy powinny mieć złożony skład.

  • Z reguły pierwsza warstwa musi być luźna. Ta dolna warstwa zapewnia dobrą wentylację górnych warstw od dołu. W tym celu zaleca się stosowanie gałązek, liści, grubych gałęzi i kłączy.
  • Druga warstwa pełni funkcję ochrony stosowanych roślin przed gniciem. Z tego powodu należy tu używać drobniejszych resztek roślinnych i drewna drobno ściętego.
  • Trzecia warstwa to mieszanka gleby i gruboziarnistego kompostu, która musi mieć około 15-20 cm grubości. Masz możliwość wykorzystania kompostu z własnego ogrodu, jeśli masz pewność, że składniki kompostu są ekologiczne.
  • Czwarta i ostatnia warstwa składa się z podniesionej gleby, która jest określana jako bogata w składniki odżywcze. Zalecamy wypełnienie po brzegi glebą bogatą w składniki odżywcze.

Wypełnienie podniesionego łóżka 4 warstwy płaskie

Sadzenie podniesionego łóżka

Kiedy skończysz z udaną budową i wypełnieniem, następuje prawidłowe sadzenie podniesionego łóżka. Oczywiście należy wziąć pod uwagę ważne szczegóły. W pierwszym roku musisz uprawiać rośliny o wysokich wymaganiach pokarmowych. Takimi roślinami są na przykład ogórki, pomidory i pory. Z czasem możesz również dodać rośliny. Oznacza to, że należy również stosować kultury mieszane, które wzajemnie się uzupełniają w glebie. Różne rośliny pobierają z ziemi różne ilości składników odżywczych. Marchew, cebula i zioła bardzo dobrze do siebie pasują. Przed sadzeniem warto umieścić nasiona w ziemi we właściwym czasie. Czas sadzenia to zwykle od lutego do października, a faktyczne sadzenie w podwyższonej grządce to od połowy do końca maja.

Spersonalizowany projekt ogrodu wymaga dużej kreatywności, która prowadzi do dobrze zaplanowanego efektu końcowego. Nasze pomocne wskazówki i instrukcje pomogą Ci wykorzystać liczne zalety łóżka podnoszonego. Przede wszystkim te 3 procesy wymagają funkcjonalnego i ukierunkowanego sposobu pracy. Mamy nadzieję, że spodoba ci się budowanie, napełnianie i sadzenie podniesionych łóżek!

Podwyższone łóżka pozwalają na piękny i spersonalizowany projekt ogrodu

Ogród warzywny w podniesionym łóżku wykonanym z drewna

sprzęt drewniany z folią z tworzywa sztucznego

   konstrukcja wykonana z drewna podnoszonego łóżka

podniesione łóżko projekt ogrodu wykonane z drewna

Zaprojektuj podniesione łóżka bardzo łatwo?

Zbuduj podniesione końcówki łóżka

drewniane podnoszone łóżko 3 poziomy

podniesione łóżko wykonane z drewna

proste typy projektów