Beyazlatma saplı kereviz

Petiolate kereviz sitede büyümek kolay değildir. Önce fidan yetiştirmek, sonra da gerçekten güçlü bir bitki yetiştirmek için çok çaba gerektirir. Ve başlangıçta amaçlanan sonuç her zaman elde edilmez..

Bu bitkinin birçok çeşidi hendek şeklinde yani derin hendeklerde yetiştirilmektedir. Yavaş yavaş, bitki geliştikçe, sapları beyazlatmak ve daha hassas bir tat elde etmek için toprak serpilir. Kereviz sıradan bir yatakta yetişirse, sapları da ağartılabilir. Bu işlemi hasattan yaklaşık bir ay önce yapmanız gerekir..

Kereviz saplarının ağartılması, çeşitli şekillerde çitle çevrilerek veya güneş ışınlarından izole edilerek yapılır..

Saplı kereviz ne zaman ve nasıl düzgün şekilde ağartılır

Bu işleme başlamak için en iyi zaman Eylül ayının ilk haftasıdır. Kereviz bu zamana kadar 30 cm’den fazla yüksekliğe ulaşmış olmalıdır. Bitkinin acı acı tadından kurtulması ve gövde rengini açması için güneş ışığından izolasyon gereklidir..

İlk olarak, tüm yeşillikleri bir demet halinde dikkatlice toplamanız ve küçük bir kumaş şeridi ile hafifçe bağlamanız gerekir. Ardından, kalın kağıt, karton veya başka uygun bir malzeme kullanarak, tüm bitkiyi, sargının üst kısmı yaprakların altına gelecek ve alt kısmı sıkıca yere bastırılacak şekilde bir daireye sarın. Sargı, bant veya kumaş şerit ile bitkiye sabitlenir.

Kereviz, yaklaşık 20-25 gün boyunca böyle bir pakette olmalı, daha sonra kökleri ile birlikte kazılmalıdır..

Beyazlatma yöntemleri

Birçok yaz sakini, bitkinin hoş olmayan bir dünyevi tadı olduğundan, kerevizi toprakla doldurarak ağartılmasını hoş karşılamaz. Çeşitli ambalaj atıkları veya yapı malzemesi artıkları kullanarak bitki saplarını güneş ışığından gizleyebilirsiniz. Bu amaçlar için, sıradan gazeteler (birkaç katmanda), ambalaj kağıdı, orta kalınlıkta karton, meyve suyu veya süt kutuları ve ayrıca penofol, oluklu boruların kesilmesi ve hatta koyu plastikten yapılmış plastik şişeler yapacaktır..

Örneğin plastik şişelerden üstünü ve altını keserek uzun silindirler yapabilirsiniz. Sanki bir bitkiye konur ve toprağa sıkıca bastırılırlar. Plastik silindirdeki boşluklar düşen yapraklar veya talaş ile doldurulmalıdır. Aynı şekilde geniş plastik veya oluklu borulardan kesimler ve gıda ürünlerinden karton ambalajlar kullanılmaktadır..

Ayrıca kerevizi sapın etrafında yoğun bir şok oluşturarak samanla güneş ışığından koruyabilirsiniz..

Bitki onları emdiği için sadece yabancı kokuları olmayan malzemelerin kullanılması tavsiye edilir..

Ağartıcı kereviz çeşitleri yok

Saplı kerevizin birçok çeşidi vardır. Hepsinin artıları ve eksileri var. Örneğin, yaygın çeşitler harika bir tada ve uzun bir raf ömrüne sahiptir, ancak gövde ağartma gereklidir. Uzun süre uğraşmaya gerek olmayan, ancak depoda kısa ömürlü olan kendi kendine ağartma çeşitleri vardır. Bu tür bitkiler hızla bozulur, mümkün olan en kısa sürede yenilmeleri gerekir ve ayrıca soğuk havalardan çok korkarlar. Kendi kendine ağartma çeşitleri şunları içerir: “Tango”, “Altın”, “Altın Tüy”, “Ünlü”, “Latom”.

Saplı kerevizin ağartılması (video)

Saplı kereviz beyazlatma. Saplı kereviz yetiştirme ve bakımSaplı kereviz beyazlatma. Saplı kereviz yetiştirme ve bakım