Tohumlardan rezene yetiştirme ve dikim bakımı

Rezene görünüş olarak dereotuna çok benzer, ancak anason aromasına sahiptir. Yetiştirilmesi ve bakımı kolay olan dereotu ile karşılaştırıldığında rezene kaprisli bir kültürdür ancak çok sağlıklıdır. İnsanlar arasında bu bitkinin başka bir adı var – farmasötik dereotu. Bu sebze mahsulü düşük verim sağlar ve diğer sebze komşuları yataklarının yakınında rezene pek sevmezler. Belki de bu küçük sorunlardan dolayı kültür, bahçıvanlar ve bahçıvanlar arasında popüler değildir. Ancak hala masasında taze rezene yeşillikleri olmasını isteyen ve sadece yetiştirme ve bakım kuralları hakkında daha fazla şey öğrenmeyi hayal eden insanlar var..

rezene açıklaması

Rezene, Umbelliferae ailesinden çok yıllık bir bitkidir. Birçok farklı tür ve çeşidi vardır. En popüler olanı, lezzetli meyvelere sahip olduğu için bir sebze çeşidi olarak kabul edilir – birçok faydalı özelliğe sahip lahana başları..

Bitkinin gövdesi düz, yoğun dallanma, yüksek, yaklaşık iki metre yüksekliğinde, hafif mavimsi bir çiçek ile. Kökler, birkaç orta kalınlıkta çubuk şeklinde, yaklaşık 1-2 santimetre çapında uzundur. Yapraklar sulu yeşildir. Kültür, Haziran ayında başlayıp Eylül ayında sona eren, genellikle ikinci yılda (tohumlardan bir bitki yetiştirirken) küçük çiçeklerle çiçek açar. Küçük dikdörtgen tohumlar (yaklaşık 4 x 10 mm) Eylül’de olgunlaşır ve tatlı bir tada sahiptir..

Tohumlarla büyüyen rezene

Tohumlarla büyüyen rezene

Köksapı bölerek rezene çoğaltabilirsiniz, ancak bu yöntem nadiren kullanılır. Genellikle tohum çoğaltma yöntemi kullanılır. Tohumlar, niteliklerini iki ila üç yıl korur ve yüksek çimlenme ile ayırt edilir. Rezene tohumlarının yılda iki kez ekilmesi önerilir: ilk kez – Nisan, Mayıs ve ikincisi – Ağustos veya Eylül başında.

Yataklar için toprak hazırlanmalıdır. Her metrekare için büyük bir kova humus, iki yemek kaşığı mineral gübre ve az miktarda kireç ekleyin. Bazı bahçıvanlar ve yaz sakinleri, yataklara odun külü ve kompost karışımı eklemeyi tavsiye eder (1 metrekare başına yaklaşık 0,5 kilogram). Tohum ekim derinliği – en fazla iki santimetre.

İlkbaharda tohum ekerken, genç fidelerin çimlenmesi için gerekli olan gerekli nemi korumak için bahçede sera koşullarının yaratılması tavsiye edilir. Tüm fideler görünene kadar filmin çıkarılması gerekmez. Genellikle ekimden bir buçuk hafta sonra ortaya çıkarlar..

İlk kez rezene yetiştirirken, rezenenin gerekli olduğu tohumların satın alınmasına karar vermeniz gerekir – sebze veya sıradan. Kültür güzel ve sağlıklı yeşillikler için yetiştirilecekse, farmasötik dereotu satın alın. Sebze rezene size lezzetli ve besleyici lahana başları verecektir. Bu tür, tohumlardan fideler göründüğünde, bitkiler arasında 10-15 santimetre (ve bitkisel rezene arasında en az 40 santimetre) bırakarak inceltilmesi ve gübre olarak bir sığırkuyruğu sıvı çözeltisi eklenmesi önerilir. Genç rezene başları tamamen gelişecek ve yataklarda birbirine müdahale etmeyecektir..

Fidan ile büyüyen rezene

Fidan ile büyüyen rezene

Şubat ayı sonlarında – Mart başlarında, fideler için tohumlar ekilir. Fidelerde iki tam teşekküllü yaprak göründüğünde, bazı bahçıvanlar bu prosedürden vazgeçilebileceğine inansa da, bir toplama yapılabilir. Rezene yetiştirmenin fide yöntemi genellikle sadece sebze çeşitleri için kullanılır, çünkü tohumlar çok uzun gündüz saatleri nedeniyle açık alanda iyi kök salmaz. Bu tür rezene yetiştirirken ışığın bolluğu, meyvenin doğru oluşumuna müdahale eder..

Rezene bakımı için temel kurallar

  • Rezene bitkisi düzenli ve bol sulamayı ve gevşek toprağı sever. Bu koşulları sağlamak mümkün değilse, toprak malçlama kurtarmaya gelecektir. Malç, sulama miktarını azaltmanın ve toprağı uzun süre gevşek tutmanın bir yoludur..
  • Rezene sürekli organik beslenmeye ihtiyaç duyar (örneğin, bitkisel infüzyonlar veya sıvı sığırkuyruğu). Mahsulün büyümesinin ve gelişmesinin kalitesi, gübrelemenin düzenliliğine bağlıdır..
  • Bitki yetiştirme süreci, yüksek kaliteli sebze rezenesinin büyümesi için büyük önem taşımaktadır. Bu gibi durumlarda lahana başları doğru ve aktif olarak gelişecektir. Tek dezavantajı, tepeleme sırasında meyvelerin kirlenmesidir. Her bitki için ayrı ayrı özel olarak yapılmış farklı barınaklar kullanılarak bu önlenebilir. Plastik şişelerden veya plastik boru kalıntılarından, kağıt ve kartondan ve diğer hurda malzemelerden yapılabilirler ve her bir çalının üzerine koyarak, her sebze bitkisinin yanındaki toprağa hafifçe gömülebilirler..
  • Rezene, büyümelerini ve gelişmelerini olumsuz etkileyebileceğinden, belirli sebze mahsullerinden (örneğin fasulye, ıspanak, dolmalık biber, fasulye) uzak bir mesafeye ekilmesi tavsiye edilir..
  • Rezenenin kök sistemi ile komşu bitkilerden nem almaması için düzenli olarak sulanması, yabani otlardan kurtulması, toprağı kabartması gerekir..

Rezenenin faydalı özellikleri

Rezenenin faydalı özellikleri

Her iki rezene türü, eczane ve sebze, diğer sebze mahsulleri için büyük fayda sağlayan çeşitli böceklerin banliyö bölgesi için çok çekicidir..

Sulama kurallarına bağlı olarak, salatalık ve lahanaların yakın çevresine rezene ekilebilir. Gerçek şu ki, bu sebze bitkileri en çok yaprak bitlerinden etkilenir ve rezene anason aroması bu zararlı böceği korkutup kaçırabilir. Yaprak bitleri farmasötik dereotu kokusuna tahammül etmez.

Rezene, birçok yemeğin hazırlanmasında (örneğin salatalarda, soslarda, soslarda, çorbalarda, konservelerde, sebze güveçlerinde vb.) ve bunların dekorasyonunda kullanılan çok yönlü bir bitkidir. Anason aroması çeşitli şekerleme ürünlerinde bulunabilir (örneğin kekler, şekerler, içecekler). Rezene bazında birçok tıbbi ve kozmetik preparat yapılır. Bunlar çeşitli kremler, merhemler, tentürler, çaylar, kaynatmalar, şuruplar ve tabletlerdir..

Rezene – dikim ve yetiştirme sırları (video)