Patates çeşidi nasıl seçilir

Bugün, yaklaşık 4 bin çeşit olan çok çeşitli patates türleri bilinmektedir, bazıları belirli iklim enlemlerinde yetişmek için uyarlanmıştır. Bu kadar geniş bir çeşitlilikle, basit bir bahçıvan veya yaz sakini için özellikle arsası için uygun bir patates çeşidine karar vermesi çok zordur..

Uzmanlar, önce bu tesis için temel gereksinimleri belirlemenizi tavsiye ediyor. Başlangıç ​​olarak, gerekli hasat zamanını belirleyebilirsiniz. Yaz başında patates ekiminin sonucunu elde etmek gerekirse, elbette geç türlere göre tadı daha düşük olan ultra erken çeşitler satın alınmalıdır..

Her patates çeşidi tadı, olgunlaşma süresi, yapısı, rengi bakımından farklılık gösterir. Büyüme mevsiminin 50 ila 65 gününü gerektiren olgunlaşma için erken veya erken olgunlaşan patates çeşitleri kabul edilir. Geç çeşitler için büyüme mevsimi 120 gündür..

Bölgenizde ekim için en iyi patates çeşidi hangisidir?

Teknik patates çeşitleri, yüksek nişasta içeriği ile ayırt edilir ve geç çeşitlere aittir: Universal, Atlant, Mag. %19’dan fazla nişasta içerdikleri için özel türlere aittirler. Hemen hemen hepsinin erken olgunlaşma ile ilgisi yoktur, ancak yüksek sıcaklıklara tolerans göstermedikleri için güney bölgeleri için de uygun değildirler..

Kırmızı çeşitleri sevenler Red Scarlet, Rosalind’i satın alabilir. Beyaz etli patates çeşitleri Askamid, Rocco’dur..

Belirli bir patates çeşidinin yetiştirildiği alan büyük önem taşımaktadır. Belirli bir iklim bölgesi için patates seçerken, iyi bir hasat elde etmek için uygun koşulları gösteren özel bir patates çeşidi kaydının kullanılması önerilir. Sonuçta, özel araştırma ve deneyler yapıldıktan sonra veriler girilir..

Patatesleri uygun olmayan hava koşullarında ekersen sonuç tatmin edici olmaz. Gerçekten de iyi bir hasat elde etmek için bitkinin normal gelişimine katkıda bulunan belirli sıcaklık rejimlerine sahip olmak gerekir..

Riviera kumlu topraklı bölgelere ekilebilir. Diğer temsilcilerin aksine, ısı ve damla sulama ile iyi başa çıkıyor. Belarus çeşitleri: Red Scarlet, Impala, Skarb, Uladar, Zhuravinka, yüksek dirence ve hızlı adapte olma yeteneklerine sahip oldukları için birçok bölgede yetişmeye uygundur..

Yazlık ve arsada yetiştirmek için en iyi patates çeşidi nasıl seçilir

Kazakistan, belirli hava koşulları ile ayırt edilir. Bu ülkenin topraklarında bahar erken gelir ve sorunsuz bir şekilde yaza akar. Şu anda, hava sıcaklığı 40 dereceye ulaşabilir..

Bu nedenle patates yetiştirmek için yaz sıcağı gelmeden hasat yapabilmek için ultra erkenci çeşitlerin seçilmesi gerekmektedir. Ayrıca seçilen patates çeşidinin bölgeye özgü kuraklık ve ısıya dayanıklılık özelliklerine sahip olması gerekmektedir..

Bu tür hava koşulları, çeşitli enfeksiyon ve mantarların gelişmesine katkıda bulunur, bu nedenle patateslerin bu tür hastalıklara karşı dirençli olması gerekir. Bunlar Manifesto, Uladar, Red Scarlet’i içerir. Riviera da bu özelliklerin altına girer..

Uzmanlar, arka arkaya birkaç yıl boyunca belirli bir patates çeşidinin yetiştirilmesini önermemektedir. Tadına ve iklim koşullarını değiştirirken iyi sonuçlarına rağmen, sonuç olumsuz olabilir. Bu nedenle, bir yazlık evde aynı anda birkaç farklı patates çeşidinin yetiştirilmesi tavsiye edilir. Böylece hava şartlarına rağmen istenilen sonuç alınacaktır..