Tohum çimlenmesi nasıl hızlandırılır: ıslatma, çimlenme ve diğer teknikler

Her yaz sakini, ekilen tohumların mümkün olduğunca çabuk çimlenmesini ister, bunun sonucunda meyve elde etme süreci gözle görülür şekilde hızlanır. Ancak bazen bu, genellikle çimlenemeyen kalitesiz tohumlar nedeniyle imkansızdır. Çeşitli engellere rağmen, bahçıvanlar hala tohumların daha hızlı çimlenmesine yardımcı olan birkaç numara öğrendi..

Tohum çimlenmesi nasıl hızlandırılır

Tohum çimlenme oranını arttırmanın en yaygın yolu ıslatma ve çimlendirme olarak kabul edilir. Havuç ve maydanoz gibi bazı sebzeler, ancak tohumları üzerinde “durulama” adı verilen özel bir teknik kullanılarak daha hızlı çimlenebilir. Çoğu zaman, bahçıvanlar bitki büyümesini teşvik eden gübreleri veya kimyasalların kullanımını tercih eder..

tohum ıslatma

Tohumları ıslatmak, tohum çimlenmesini hızlandırmak için klasik bir yöntemdir. Bu yöntem annelerimiz, anneannelerimiz ve büyük anneannelerimiz tarafından da kullanılmıştır. Önceden ıslatılmış tohumlar toprağa ekilirse, çimlenmeleri 2 veya 3 gün daha hızlı gerçekleşir..

Tohumları ıslatmak, tohum çimlenmesini hızlandırmak için klasik bir yöntemdir.

Tohumları ıslatmanın birkaç yolu vardır: küçük, derin bir kase alın, tohumları içine dökün ve üstüne su dökün veya tohumları küçük bir gazlı bez torbaya koyun ve ardından suya koyun. Suyun sıcaklık rejimi ve tohumların tamamen ıslatılma süresi gibi özellikler, ne tür bir kültür olduğuna ve çeşidine bağlıdır..

Bitki örneğin domates, salatalık, balkabağı, karpuz, kabak gibi termofilik ise, su sıcaklığı yirmi ila yirmi beş derece arasında olmalıdır. Termofilik olmayan bitki bitkilerinin 15-20 derece sıcaklıkta suya batırılması önerilir. Çok sayıda bahçıvan, tohumları ıslatmak için erimiş suyun en iyisi olduğu konusunda ısrar ediyor..

Daha önce de belirtildiği gibi, tüm mahsuller farklı zamanlarda ıslatılır. Örneğin, baklagiller 5 saate kadar ıslatılır, turp, turp, balkabağı, kabak yarım gün, domates ve pancar – bir gün ıslatılır, ancak kuşkonmaz fasulyesi, maydanoz, havuç ve soğan en az iki gün bekletilmelidir..

Tohumları ıslatmanın tek dezavantajı, her 4 saatte bir suyu değiştirmeniz ve tohumları biraz karıştırmanız gerektiğidir. Tohumların şişmesi, ıslatmanın tamamlanabileceğinin bir göstergesi olarak kabul edilir..

Şişmiş tohumlar orta derecede nemli toprağa ekilir. Su dengesini izlemek önemlidir, çünkü çok fazla su varsa, tohumlar kök salamaz ve yeterli su yoksa, kururlar..

çimlenen tohumlar

Bu yöntem en popüler olarak kabul edilir ve kullanım sıklığı açısından tohumların ıslatılmasını önemli ölçüde aşar. Bu yöntem, filizlenmiş tohumların beklenenden bir hafta önce alınmasını mümkün kılması nedeniyle böyle bir popülerlik kazanmıştır..

Tüm tohumlar bu kumaş parçasının üzerine ince bir tabaka halinde serilir.

Tohumları çimlendirme işlemi, suya batırılmış bir bez parçasının küçük bir tabağa serilmesidir, gazlı bez veya pamuklu ped kullanabilirsiniz. Bu kumaş parçasının üzerine, tüm tohumlar ince bir tabaka halinde serilir ve üstüne tamamen aynı kumaş parçası veya pamuklu bir ped ile kaplanır. Daha sonra tabak bir polietilen torbaya yerleştirilir (bu, suyun daha yavaş buharlaşmasını sağlar) ve ılık bir odaya yerleştirilir. Bunlar termofilik ile ilgili olmayan ürünler ise, optimum sıcaklık 15-20 derecedir, termofilik ürünler ise 25-28 derece aralığında bir sıcaklık rejimi gerektirir. Torbayı çok sıkmayın, hava girmesi için küçük bir çatlak bırakmak en iyisidir..

Bazen tohumların “nefes alma” fırsatına sahip olmaları için tamamen açılması gerekir ve ayrıca çevrilmeleri önerilir. Gerekirse su ekleyin. Günde bir kez, akan su ile tabağın üzerinde yıkanırlar. Tohumların çimlenmesi, çoğunun beyaz veya bej renkli küçük filizleri ve küçük kökleri olduğunda sona erer..

Bu tür tohumların ekimi, daha önce gevşetilmiş ılık toprakta orta derecede nemli gerçekleştirilir. Tohumlar yeterince erken filizlendiyse ve hemen ekemeyecekseniz, serin bir yere (sıcaklık 3-4 derece olmalıdır) yerleştirilmesi tavsiye edilir..

Önceki yöntemde olduğu gibi, tohum çimlenme zamanlaması her ürün için benzersizdir. Örneğin, lahana, bezelye ve turp yaklaşık 3 gün, domates ve pancar – yaklaşık 4 gün, havuç, maydanoz ve soğan dört veya beş günde çimlenir ve biber ve patlıcanların filizlenmesi beş ila on gün sürer..

Uyarıcılarla tohum tedavisi

Bazı bahçıvanlar için yukarıdaki iki yöntem çok karmaşık olarak kabul edilir, bu nedenle uyarıcıların kullanımını tercih ederler. En yaygın ve kaliteli bitki büyüme uyarıcıları Zircon, Epin ve Novosil’dir..

Uyarıcılarla tohum tedavisi

Bitki tohumları uyarıcı ile işlenirken küçük bir torba gazlı bez alınır, tüm tohumlar içine yerleştirilir ve daha sonra bu torba bir gün boyunca herhangi bir uyarıcıdan bir çözeltiye yerleştirilir. Tipik olarak, uyarıcı çözeltileri, 4 damla uyarıcı ila 1 bardak hafif ılık, tercihen kaynamış su oranında yapılır. Bir gün sonra tohumlar toprağa ekilir..

Bitki üzerinde ilk yaprak göründüğünde, regülatörlü özel bir solüsyon ile işlenir. Çözelti, mutlaka kaynatılan 100 gram su başına 3 damla regülatör oranında oluşturulur. Bu tedavi bitkinin büyüme hızını arttırır, çeşitli zararlılardan kurtulmasına yardımcı olur ve bağışıklık sistemini geliştirir..

Tohumları “durulamak”

Bu yöntem, belirli bitki türlerinin ekimden sonraki 5. günde (örneğin havuç, yaban havucu, maydanoz) erken filizlenmesini sağlar..

“Durulama” işlemi, tohumların bir gazlı bez torbasına yerleştirilmesinden ve ardından bu torbanın sıcak suda durulanmasından oluşur (su sıcaklığı 48-50 derece arasında olmalıdır). Bu “durulama”, uçucu yağları tohumlardan temizlemek için gerçekleştirilir. Bundan sonra torba kurutulur ve tohumlar toprağa ekilir..

Tabii ki, yukarıdaki yöntemlere ek olarak, başkaları da var, ancak bunlar çok daha karmaşık, sonuçlar acemi bahçıvanlar için özellikle zor olan büyük zorluklarla veriliyor. Ancak bu, daha kötü veya daha az etkili oldukları anlamına gelmez. Hangi tohum çimlendirme yöntemini kullanacağınıza karar vermekte özgürsünüz..