Bitki turp

Turp bitkisi (Raphanus sativus), Turpgiller familyasına ait bir turp türüdür. Çoğu turpta olduğu gibi, isim Latince “kök” den gelir..

Turp sebzesi, tüm en hızlı büyüyen mahsullerin en hızlı büyüyeni olarak kabul edilir ve birçok ülkede çok popülerdir. Bu aynı zamanda hem keskin bir tat hem de yüksek besin içeriği ile kolaylaştırılır. Ortalama olarak sadece bir aylık büyümede ürün veren hızlı büyüyen turp, vitamin eksikliğini hızla doldurabilir ve özellikle uzun bir kıştan sonra faydalı kabul edilir..

turp açıklaması

turp açıklaması

Turp, 2.5 cm büyüklüğünde küçük, yuvarlak veya uzun bir kök mahsulüdür, derisi kırmızı, pembe veya pembemsi beyaz, daha az sıklıkla sarı veya mor renklidir. Bu sebze keskin veya acı tadını bileşiminde bulunan hardal yağına borçludur. Aynı zamanda sadece meyveler değil, çalıların yaprakları da yenebilir. Bahçıvanlar tarafından bilinen turp çeşitlerinin çoğu yıllıktır, ancak ekimin yalnızca ikinci yılında çiçek açan iki yılda bir turp da vardır..

Kısa büyüme döngüsü nedeniyle, gerekirse bir sezonda turp yatağından birkaç ürün hasat edilebilir, yeni bitkiler kelimenin tam anlamıyla haftada bir veya birkaç haftada bir ekilebilir..

Açık alanda, en lezzetli turp meyveleri genellikle ilkbaharda veya yaz sonuna doğru, orta derecede uzun gün ışığı saatleri (13 saate kadar) ve sıcak havanın birleşimi ile elde edilir. Yaz sıcağı ve çok parlak güneş (veya tam gölge), genellikle bitkilerin meyve vermek yerine çiçek açmasına neden olur. Okların oluşum süreci, besinleri kendilerine çekerek meyvenin kalitesine büyük zarar verir: sert ve tatsız hale gelirler. Çoğu zaman çiçekler, çok yakın ekilen ve ayrıca küçük veya eski tohumlardan yetiştirilen bitkilerde görülür. Hastalıklar veya bakım hataları da pedinkül gelişimine katkıda bulunabilir. Genellikle, bölge için uygun olmayan çeşitler çiçek açar – bu tür bitkilerin yeni koşulları stresli olarak kabul edilir, bu nedenle tüm kaynakları hemen tohum oluşumuna “geçer”..

Bir sebzenin çoğaltılması için turp tohumlarına ihtiyaç duyulursa, bunun için birkaç çalı basit, melez olmayan çeşitler yeterli olacaktır – sadece ana çalının özelliklerini koruyabileceklerdir. Yanlışlıkla ok veren bitkilerden toplanmaları önerilmez – onlardan elde edilen turp da hasat vermeden çiçeklenme riski taşır. Gelecekteki testisler, tohumların olgunlaşması için çalılara zaman vermek üzere, bitkilerin geri kalanından önce bir film altında ekilir. Fideler büyüdüğünde, kazılırlar, en büyük kök mahsulleri olan örnekler seçilir ve yapraklar onlardan kesilerek 3-5 cm’lik bir kütük bırakılır. Bu şekilde işlenen turplar ılık ve kapalı bir şekilde ekilir. Gelecekteki çapraz tozlaşmayı önlemek için diğer turpgillerden uzak bir yere yerleştirin. Birkaç hafta içinde, çalılar tohum taşıyan saplar oluşturur, çok uzadıklarında bir desteğe bağlanırlar. Testislerden çıkan baklalar sararıp açıldıktan sonra kesilir ve ardından karanlık bir yerde kurutulur. Elde edilen tohumlar 6 yıla kadar saklanır..

Turp: nasıl yetiştirilir. İlkbahar ve yaz aylarında turp ekimi. Turp çeşitleri. Büyük turp hasadının sırlarıTurp: nasıl yetiştirilir. İlkbahar ve yaz aylarında turp ekimi. Turp çeşitleri. Büyük turp hasadının sırları

Büyüyen turp için kısa kurallar

Tablo, açık alanda turp yetiştirmek için kısa kuralları göstermektedir..

Ekme Ekim ilkbaharda (Mart sonu – Nisan ayının ikinci yarısı), yaz sonunda veya don başlangıcından önce yapılır..
Aydınlatma İyi aydınlatılmış bir yerde turp yetiştirmeniz gerekir..
Sulama modu Düzenli sulama gereklidir, sistematik yağış ile çalılar her 1-2 günde bir, sabahın erken saatlerinde veya akşam 17 saat sonra sulanır. Sıcakta, toprağın kurumasını önlemeye çalışarak günde iki kez sulama yapılır..
Toprak pH değeri 5.5 ila 7 olan gevşek ve yeterince hafif bir toprak uygundur..
öncekiler Turp, salatalık, baklagiller ve patateslerden sonra yataklarda başarılı bir şekilde büyür, ancak turpgillerden sonra ekmemek daha iyidir. Sonra bahçe yatağına domates ekebilirsin..
Üst giyim Tükenmiş toprakta – geliştirme sırasında 2 kez, besleyici toprakta – bir kez. Humus veya mineral bileşimleri kullanabilirsiniz..
üreme tohumlar.
zararlılar Büyümenin erken aşamalarında – bir serada büyüdüğünde turpgillerden bir pire – bir ayı.
Hastalıklar Mantar enfeksiyonları – siyah bacak, omurga, bakteriyoz.

Açık toprağa turp dikmek

Açık toprağa turp dikmek

İniş zamanı ve yeri

Turp zaten minimum pozitif sıcaklıklarda çimlenmeye başlar – 1-2 derece, küçük (-4 dereceye kadar) donlardan korkmaz, ancak bu gibi durumlarda ekinlerin gelişimi önemli ölçüde yavaşlar. Normal büyüme için çalıların orta derecede ısıya ihtiyacı olacaktır: yaklaşık 15-18 derece. Kök bitkilerinin kalitesi de aydınlatmadan güçlü bir şekilde etkilenir. Isı ile birlikte uzun gün ışığı saatleri, kök mahsulün boyutu ve sululuğu pahasına yeşilliklerin büyümesine yol açacaktır..

Erkenci turp çeşitlerinin ekimine karlar eridikten ve toprak en az 3 dereceye kadar ısındıktan sonra başlanır. Güney bölgelerde bu, Mart ayının sonunda gerçekleşebilir, ancak geri kalanlarda Nisan ayının ortalarında beklemeniz gerekecektir. Geç çeşitler ağustostan daha erken ekilmez, ancak dondan önce hasat zamanı olması için ekilir..

toprak hazırlığı

Turp tohumlarla nasıl düzgün bir şekilde ekilir? Turp yetiştirme ve bakım.Turp tohumlarla nasıl düzgün bir şekilde ekilir? Turp yetiştirme ve bakım.

Turp ekmeden önce ona uygun bir yer seçmeli ve toprağı dikkatlice hazırlamalısınız. Bir sebze için aydınlık bir yer uygundur, güneş ışınları en azından öğle yemeğinden önce oraya düşmelidir. Bahçe ayrıca kuvvetli rüzgarlardan korunmalıdır. Optimum gelişme için, çalıların nötr veya hafif asidik reaksiyona sahip gevşek, besleyici ve hafif bir toprağa ihtiyacı olacaktır. Toprak çok asidik ise, ona kireç veya diğer benzer bileşikler eklenir. Çok ağır veya zayıf toprak, kum (1 metrekare başına 1 kova) veya humus (1 metrekare başına yaklaşık 2.5 kg) ile desteklenir. Ancak taze gübre ve diğer azot katkı maddeleri turp için kontrendikedir..

İlkbahar ekimi için bahçe yatağı sonbaharda hazırlanmaya başlar. Bir kürek süngüsüne kazılır ve toprağı hemen humus veya kompostla zenginleştirir. İlkbaharda, yeniden kazma yapılır – daha sığ (20 cm’den fazla olmayan) bir derinliğe kadar, toprağa potasyum ve fosforlu mineral bileşimler eklenir..

Domateslerin turp yataklarında iyi yetiştiği bilinmektedir, bu nedenle bir mevsimde mahsul değiştirmek için zamana sahip olmak için bu özellik önceden dikkate alınabilir. Bu durumda, turp Mayıs ayına kadar haftalık olarak ekilir. Bu zamana kadar iyi bir hasat verecek zamanı olacak ve domates fideleri yaz başında boş bahçeye transfer edilebilir. Turpların kendileri genellikle salatalıkların, domateslerin veya patateslerin yanı sıra baklagillerin büyüdüğü yerlere ekilir. Soğan ve havuç onun için iyi komşular olarak kabul edilir. Diğer turpgiller bitkileri bu mahsul için zayıf bir öncüdür, bu nedenle diğer ailelerin temsilcileriyle değiştirilmesi önerilir..

Ekme

ekim turp

Ekimden önce, tohumlar yaklaşık 2-3 gün orada tutularak nemli bir bezle önceden filizlenebilir. Hazırlanan turp yaklaşık 2 cm derinliğe ekilir Kolaylık sağlamak için tohumlar sıralar arasında yaklaşık 15-20 cm kalacak şekilde suyla dökülen oyuklara yerleştirilir. Yukarıdan, oluklar gevşek toprakla kaplanır ve hafifçe sıkıştırılır. Aynı zamanda, yatağı hemen 2 cm kalınlığında turba veya humus ile malçlayarak sulama yapılmaz..

Filizlerin ortaya çıkışına kadar, akşamdan (yaklaşık 17 saat) sabaha kadar bahçe yatağı bir film ile kaplanır. Çimlenme süresi dış koşullara bağlıdır: kuru ve açık havalarda filizler 2-4 gün kadar erken ortaya çıkar. Dışarısı serinse, fideler birkaç hafta içinde oluşacaktır..

Fideler ilk gerçek yaprağı oluşturduğunda gerekirse inceltilebilir. Çalılar arasındaki mesafe en az 5 cm olmalıdır, kesin mesafe gelecekteki kök mahsulün boyutuna göre belirlenir. Ancak inceltme prosedürü yakındaki fideleri yaralayabilir, bu da onların daha yavaş büyümesine veya oklar oluşturmasına neden olur. Gerekli mesafede ilk ekim, bundan kaçınmaya yardımcı olacaktır..

Uygun bakım ile, bir filizin ortaya çıkmasından bitmiş bir kök mahsulüne kadar yaklaşık 3-4 hafta sürer. Mümkün olduğunca az bitkinin oka girmesi için, ekim için en az 2,5 mm büyüklüğünde en büyük tohumları seçmeye çalışırlar..

Kıştan önce turp dikmek

Kıştan önce turp dikmek

Tohumlar kıştan önce ekilebilir. Bu tür önlemler, ilk mahsulü geleneksel ilkbahar ekiminden birkaç hafta önce almanızı sağlar. Tohumlar, don başlangıcından önce (Kasım ortası civarında) sonbaharın en sonunda toprağa yerleştirilir. Bunun için, yalnızca minimum sıcaklıklarda çimlenebilen kışa dayanıklı sebze çeşitleri uygundur – örneğin, Carmen, Spartak veya Yubileiny.

Kış turp bahçesi yaz sonunda hazırlanır. Toprak üzerine kazılır, humus veya onu soymak için zamanı olan kompost (1 metrekare başına 0,5 kova), ayrıca potasyum sülfat ve çift süperfosfat (her biri 1 yemek kaşığı) eklenir. Bundan sonra, yatak kenarları boyunca bir yük ile bastırılarak bir film ile kaplanır..

Sonbaharda ekim yaparken, tohumlar kuru toprağa yerleştirilir ve onları kapattıktan sonra yatağı kuru toprak veya bir turba tabakası ile malçlayın ve yüzeyini iyice sıkıştırın. Bu zamana kadar sitede zaten kar varsa, bahçe yatağını da kaplarlar..

turp bakımı

turp bakımı

Büyüyen çalılar, 3-5 cm derinliğindeki sıralar arasında düzenli sulama, ayıklama ve gevşetmeye ihtiyaç duyacaktır. Bu prosedürlerin sayısını azaltmak için ekimden hemen sonra yataklar malçlanır..

Çalılar kök bitkileri oluşturmaya başladığında, onlar için gün ışığı saatleri bazen yapay olarak azalır. 18.00’den sonra fidelik, ışığın geçmesine izin vermeyen bir örtü ile kaplanır. Böylece meyveler daha pürüzsüz ve daha büyük olacaktır..

sulama

Turp nemi sever, ancak bu koşullarda çalıları yeraltı kısmını tamamen geliştirebilir. Bunun için toprağın nem içeriği yaklaşık% 80 olmalıdır. Bitkileri gelişimin ilk aşamasında sulamak özellikle önemlidir, aksi takdirde nem eksikliği nedeniyle kökler acı bir tada sahip olmaya başlar ve hamur elastikiyetini kaybeder. Kalıcı kuraklık, yeraltı kısmının gelişiminin durmasına yol açar – bu gibi durumlarda turplar ok oluşturmaya başlar. Toprağın sadece üst tabakasını nemlendirmek aynı sonucu verebilir. Bitkinin kökleri yaklaşık 15-30 cm derinliğe kadar iner ve suyun bu seviyeye ulaşması gerekir. Ancak sebze için çok sık ve bol sulama da istenmez – çatlamaya başlayabilir..

Sulamaların sayısı ve hacmi hava koşullarına göre hesaplanır. İlkbahar orta derecede yağışlı ise, sulama iki günde bir veya günde bir, sabah veya akşam 17.00’den sonra yapılır.Özellikle kuru ve sıcak dönemlerde turp hem sabah hem de akşam saatlerinde sulanmalıdır. akşam. En yakından izlenen toprak nemi, ilk gerçek yaprağın oluşumu sırasındadır. Gelecekteki mahsulün sulu olması ve yüksek tadı için, toprağın yüzeyini hafif nemli bir durumda tutmak gerekir..

SADECE BUNUN İÇİN REDIS BÜYÜTÜN! BÜYÜK BİR REDIS NASIL YETİŞTİRİLİR!!!SADECE BUNUN İÇİN REDIS BÜYÜTÜN! BÜYÜK BİR REDIS NASIL YETİŞTİRİLİR !!!

Üst giyim

Büyüme mevsiminin kısa olması nedeniyle bitkiler, tercihen sonbahardan itibaren, ekimden önce bile sıvı formülasyonlarla beslenmeli veya toprağa besin maddeleri eklenmelidir. Turp fakir toprakta yetişiyorsa, büyümesi sırasında iki kez beslenir. Toprak kendi başına yeterince verimli ise gübre sadece bir kez uygulanır..

Güçlü, sağlıklı ve faydalı kök bitkileri elde etmek için gübreleme formülasyonları dikkatli seçilmelidir. Gübreleme için kompost veya humus en uygunudur. Miktarı toprağın kalitesine göre hesaplanır. Ayrıca toprağa güherçile (1 metrekare başına yaklaşık 12 g), süperfosfat (10 g), potasyum bileşikleri (10 g) ve odun külü (0.5 l) ekleyebilirsiniz. Arazi yeterince verimliyse, kendinizi yalnızca mineral potasyum-fosfor katkı maddeleriyle sınırlayabilirsiniz, bazen yaprak yöntemiyle eklenirler. Ancak azotlu gübrelere dikkat etmelisiniz. Bu elementin aşırı miktarı, çalıların gelişimini olumsuz yönde etkileyecektir. Aktif olarak yeşillik yetiştirmeye başlayacaklar, kökler uzayacak, boşluklar oluşturacak ve bileşimlerinde çok fazla nitrat görünecektir. Aynı nedenle, turp taze gübre ile gübrelenemez – en dayanıklı çeşitlerin bile çiçeklenmesine neden olabilir..

Turp hastalıkları ve zararlıları

zararlılar

turp zararlıları

Kısa büyüme döngüsü, çoğu böceğin çalıların sağlığını büyük ölçüde etkilemesine izin vermez, ancak turpların da kendi zararlıları vardır. Bunların en tehlikelisi ayılar ve turpgillerden pirelerdir..

Açık alanda, ayı ekime neredeyse zarar vermez, ancak genellikle bir serada tutulan en eski bitki çeşitlerine zarar verir. Böcekler oraya ulaşır, daha rahat koşullar tarafından çekilir ve böyle bir haşereden kurtulmak zor olabilir. Kavak, kızılağaç, sarımsak veya çam iğnelerinin kokusu ayıyı uzaklaştırmaya yardımcı olur ve onu yakalamak için tuzaklar kullanılabilir – dar uzun boyunlu bira şişeleri.

Turpgillerden pire, genç dikimler için en zararlı olanıdır. Sadece birkaç gün içinde olgunlaşmamış bitkileri yok edebilir, ancak daha yaşlı fideler etkilerine karşı oldukça dirençlidir. Turpun genç büyümesini korumak için, bazen çalılar bir sabun külü çözeltisi ile işlenir. 1 kova su için 50 gr ev değirmeni ve 2 bardak odun külü gerekir. Taze kül, bahçenin kendisi için bir pansuman olarak da kullanılabilir. Bu tür yöntemler bir pireyi korkutmanıza izin verir, ancak kesin olarak ona karşı koruma sağlayamazlar. Sulama için asitli su kullanmak ve yapraklara su püskürtmek, çalıların haşere için çekici olmamasına yardımcı olacaktır – pire kuru üstleri tercih eder.

En güvenilir yol bir barınak inşa etmektir. Turp yatağı, dokunmamış malzeme ile kaplanmış yayların altına gizlenmiştir. Örneğin, spunbond yalnızca bir pirenin yolunu kapatmakla kalmaz, aynı zamanda bitkilerin nefes almasına ve onları parlak güneşten saklamasına izin verir. Çalılar güçlendiğinde ve yaprakları sertleştiğinde yaylar kaldırılır..

Hastalıklar

turp hastalıkları

Genç fideler siyah bir bacaktan zarar görebilir. Bu durumda yapraklar kıvrılır ve sararır ve sapların alt kısmı siyaha döner. Turp ayrıca bakteriyozdan da etkilenebilir. Hastalıklı bitkilerin yaprakları sararır ve meyveler çürür ve mukusla kaplanır. Sararmış yapraklar ayrıca bir omurga yaralanmasını gösterebilir. Köklerin kendileri büyüme ile kaplıdır..

Tarım uygulamalarına bağlılık ve ayrıca listelenen hastalıklara dayanıklı çeşitlerin seçimi, hastalıkların gelişmesini önlemeye yardımcı olacaktır. Etkilenen bitkiler hemen bahçeden kaldırılmalıdır, ancak bazen turplar hala tedavi edilebilir. Siyah bir bacak göründüğünde, fidelere soğan infüzyonu (1 litre suya 20 g soğan kabuğu eklenir ve bir gün boyunca ısrar edilir) ile 2-3 kez püskürtülür, tedaviler arasında haftalık aralar korunur. Kireç sütü omurgaya karşı yardımcı olacaktır (1 kova suya 2 bardak kabarık kireç eklenir), tedavi sırasında 1 çalı başına 1 litre çözelti kullanılır, bitkinin yakınındaki yere dökülür..

Turpgillerden pire: Korunmanın ve savaşmanın 3 etkili yoluTurpgillerden pire: Korunmanın ve savaşmanın 3 etkili yolu

Turp kimyasal tedavisi

Turpun hızlı gelişimi, köklerinde zararlı maddelerin birikmesine katkıda bulunur, bu nedenle bu tür bitkilere güçlü kimyasallarla muamele edilmemeye çalışılır. Hastalıkların gelişmesinin en iyi şekilde önlenmesi, bir sebze yetiştirme koşullarının yanı sıra çalılara ciddi zarar gelmesini önlemek için sık yapılan sıhhi denetimlere uygunluk olarak kabul edilir..

Gerekirse, hastalıklı turp hala işlenir. Bir bakır sülfat çözeltisi siyah bacağa karşı yardımcı olur (1 yemek kaşığı. Bir kaşık vitriol ve 50 g çamaşır sabunu 1 kova suda çözülür). Bordo karışımı (% 1) bakteriyoza yardımcı olacaktır. Ancak, bu tür tedavilerin kök mahsullerin kalitesini kesinlikle etkileyeceğini hatırlamakta fayda var..

Turp hasadı ve depolanması

Turp hasadı ve depolanması

Turp farklı zamanlarda olgunlaşır, bu nedenle çalılar hazır olur olmaz hasat yapılır. Erken çeşitlerin meyveleri çok uzun süre yerde bırakılmamalıdır – hızla bozulurlar. Geç turp, gelişmesi daha uzun sürse de, genellikle daha uzun bir raf ömrüne sahiptir..

Olgun kök mahsulün boyutu en az 2,5 cm çapında olmalıdır. Halihazırda topraktan çekilebilen bir bitkiyi tanımladığınızdan emin olmak için turpun üst kısmını hafifçe ortaya çıkarmalısınız. Gerekli boyuta ulaşmamışsa tekrar gömülür. Sabah hasat için en iyisidir: Bu prosedürü kolaylaştırmak için çalılar akşamları iyi sulanır. Kök bitkileri topraktan çıkarılır ve toprak kalıntılarından temizlenir. Üst kısımlar kesilir, 2-3 cm’lik bir kütük bırakılır, ancak turpun küçük kökleri birbirine değmez..

Turpların raf ömrü genellikle kısadır. Zamanla elastikiyetini ve tadını kaybederek acı bir tat almaya başlar. Bu özelliğinden dolayı turplar genellikle sadece doğrudan tüketim için ekilir ve büyük stoklar oluşturmaz. Topraktan çıkarıldıktan sonra, torbalardaki temiz kök sebzeler buzdolabında bir sebze çekmecesinde bir haftadan bir aya kadar saklanabilir. Turp sadece ilkbahar veya yaz aylarında değil, masada olması gerekiyorsa, onu yetiştirmek için bir sera veya hatta bir ev penceresi kullanabilirsiniz..

Turp çeşitleri ve çeşitleri

Dış mekan sebze çeşitleri, hasat zamanına göre birkaç gruba ayrılır. Ayrıca, her grubun kendine has özellikleri ve avantajları vardır. Erkenci ve mevsim ortası turpların dona ve don oluşumuna karşı daha dayanıklı olduğu düşünülmektedir. Geç olgunlaşan turp daha iyi saklanır, genellikle büyük bir hasat sağlar ve daha faydalı elementler biriktirmek için zamana sahiptir..

Ultra erken veya erken olgunlaşan turp çeşitleri

Erken olgunlaşan turp çeşitleri

Bu turp çimlenmeden 18-20 gün sonra hasat verir. En ünlü çeşitleri arasında:

 • 18 gün – kök bitkilerinin oluşumu terimi bu çeşidin adına yansır. Hassasiyetleri ve sululıkları ile ayırt edilirler, silindir şeklinde ve parlak pembe renktedirler..
 • ilk doğan – Bu turp için minimum olgunlaşma süresi sadece 16-18 gündür. İri, koyu kırmızı, küresel kökleri olan verimli bir çeşittir. Bu turp, boyutunun yanı sıra çatlamaya ve ok oluşumuna karşı direnciyle de dikkat çekiyor. Kök sebzelerin etli kısmı tatlı ve suludur..

Erken olgun turp

Erken olgun turp

Filizlenme anından itibaren 20-30 gün içinde ürün veren ortak bir grup.

 • Sıcaklık – meyveleri 21 günde olgunlaşan verimli bir çeşittir. Yaklaşık 25 g ağırlığında yuvarlak bir şekle ve küçük boyuta sahiptirler, köklerin rengi beyaz veya hafif pembemsi etli koyu kırmızıdır. Onların tadı biraz baharatlı. Çeşitlilik aşırı sıcaklığa duyarlı olarak kabul edilir, bu tür havalarda bitkilerin gölgeleme sağlaması tavsiye edilir..
 • İlka – çeşitlilik, yaklaşık 20 g ağırlığındaki yuvarlak kırmızı meyvelerin mükemmel bir hasatını verir.Yoğun kökler pembemsi veya beyaz renktedir, tadı biraz keskindir, ancak acı değildir. Çalılar soğuğa dayanıklıdır, neredeyse ok atmazlar, ayrıca etleri sertleşmez ve gözenekli hale gelmez..
 • Sachs – ürün çimlenmeden 23-27 gün sonra hasat edilebilir. Meyveler parlak kırmızı renktedir ve yuvarlak bir şekle ve zayıf keskin beyaz ete sahiptir. Ağırlıkları 20 g’ın biraz üzerindedir.Çeşitleri çekime dayanıklıdır ve meyveleri normalden biraz daha uzun süre taze kalır..
 • Fransız kahvaltısı – çeşitlilik, yüksek verimlilik ile ayırt edilir. Silindir şeklindeki kökler koyu kırmızıdır ve yuvarlak beyaz bir uca sahiptir. Her turp ağırlığı yaklaşık 45 g’dır, hamur acılık olmadan suludur. Çekime karşı dirence rağmen, bu turp hala aşırı sıcakta çiçek açmaya başlar..

sezon ortası turp

sezon ortası turp

Bu turp 30-35 günde olgunlaşır. Ana çeşitleri:

 • beyaz diş – turp koni şeklindedir ve beyaz renklidir. Kök bitkilerinin boyutu 12 cm uzunluğa ulaşır ve 60 g ağırlığa ulaşır, sulu ve tadı keskindir. Hasat yaklaşık 30-40 gün içinde ortaya çıkabilir.
 • inanç – çeşitliliğin kök bitkilerinin kırılmasına ve çatlamasına karşı dayanıklı olduğu kabul edilir. Yaklaşık olarak aynı boyutta farklılık gösterirler ve parlak kırmızıya boyanırlar..
 • helios – yüksek tadı ile dikkat çeken alışılmadık sarı renkli turp.
 • duro – iyi bir hasat veren en yaygın çeşitlerden biri. Yuvarlak kırmızı meyveler çok büyüktür (çapı 10 cm’ye kadar) ve yaklaşık 40 g ağırlığındadır.Bu özellik nedeniyle, çalıların ekim sırasında daha büyük bir mesafeye ihtiyacı olacaktır – en az 10 cm.Bu turp pedinkül oluşturmaz ve uzun süre saklanır, meyveleri sertleşmez ve çatlamaz.
 • Zlata – çalılardan hasadı 35 gün sonra hasat edilen başka bir sarı meyveli turp. Meyvenin ağırlığı yaklaşık 18 g’dır, sert fakat yumuşak etleri vardır..
 • Kuantum – hasat bir ay içinde böyle bir turptan çıkarılır. Kök sebzeler pembemsi-ahududu rengindedir, hassas bir tada sahiptir ve uzun süre elastik kalır..

Geç çeşitler

Geç turp çeşitleri

Bu tür çalılardan hasat 36-45 günde elde edilebilir. Genellikle Ağustos ayının başında ekilirler. Benzer çeşitlere bir örnek:

 • Würzburg-59 – yuvarlak ahududu meyveleri büyüktür. Çeşitlilik, uzun depolama süresinin yanı sıra meyvenin sululuğu ve yoğunluğu ile dikkat çekicidir..
 • zindan – dona dayanıklı bir çeşit, 45 ila 80 g ağırlığında 15 cm uzunluğa kadar uzun meyveler oluşturur, kağıt hamuru beyaz bir renge ve yüksek bir tada sahiptir.
 • kırmızı dev İyi bir hasat veren haşerelere dayanıklı bir çeşittir. Kök bitkileri parlak kırmızı renklidir, silindirik bir şekle sahiptir ve uzunlukları 14 cm’ye ulaşır, kağıt hamuru beyaz-pembe, sulu, keskin bir tada sahiptir. Böyle bir turp kumlu bir kaba koyarsanız 4 aya kadar saklanabilir..
 • buz saçağı – çeşitlilik birçok yönden yukarıda açıklanana benzer, ancak köklerinin rengi kırmızı değil beyazdır.
 • rampa – meyvenin olgunlaşması yaklaşık 40 gün sürer. Meyveleri iğ şeklinde ve beyazdır. Hamur, acılık olmadan orta keskindir. Çeşitlilik neredeyse hiç ok vermez.
 • Şampiyon – turp 40 günde olgunlaşır, kökler koyu kırmızıdır, yaklaşık 20 g ağırlığındadır ve hafifçe uzatılmış yuvarlak bir şekle sahiptir. Kağıt hamuru beyaz-pembe, oldukça yoğun, sulu ve lezzetlidir. Bu turplar iç boşluklar oluşturmaz..

Turp, bu yöntemi henüz denemedin. Farklı turp çeşitlerinin gözden geçirilmesi. nasıl büyür!Turp, bu yöntemi henüz denemedin. Farklı turp çeşitlerinin gözden geçirilmesi. Nasıl büyük büyür!

Turpun faydalı özellikleri

Turpun faydalı özellikleri

Turp, uzun bir kıştan sonra yemekten keyif aldığımız sebzelerden biridir. Vücudumuz bu kök mahsulden ilk vitaminleri ve mikro elementleri alır. Bu sebzenin faydalı özellikleri şunları içerir:

 • Sinir sistemi için çok gerekli olan yüksek B vitamini içeriği.
 • Kalbin ve kardiyovasküler sistemin düzgün çalışması için gerekli olan PP grubunun vitamini.
 • C vitamini – vücudumuzu soğuk algınlığından ve diğer bulaşıcı hastalıklardan koruyan bağışıklığımızın koruyucu özelliklerini arttırır..
 • Vücudun iskelet sistemini güçlendiren kalsiyum.
 • Kandaki hemoglobin seviyesini artırmak için gerekli olan demir.

Turp vücuda zararlı kalori içermez, bu nedenle sağlıklı bir yaşam tarzına öncülük eden insanlar onu günlük diyetlerine güvenle dahil edebilirler..

Turp vücuttaki metabolizmayı normalleştirmeye yardımcı olur ve ayrıca kolesterolü vücuttan uzaklaştırır ve daha fazla oluşumunu engeller. Kök sebze de sindirimi iyileştirir. Turp yaprakları vitamin bakımından yüksektir ve çeşitli yemekler hazırlamak için kullanılabilir. Taze sıkılmış turp suyu öksürük tedavisinde başarıyla kullanılabilir.