Sebze yaban havucu - açık alanda dikim ve bakım. Tohumlardan büyüyen yaban havucu. Açıklama, türleri. Fotoğraf

Yaban havucu veya çayır veya sıradan (Pastinaca sativa) ekimi, Umbrella ailesinin Yaban havucu cinsinin bir türü olan çok yıllık bir bitkidir. Yaban havucu, sıradan havuçlara çok benzeyen, kokulu ve lezzetli beyaz meyvesi olan çok yıllık olağanüstü bir sebzedir. Bu sıra dışı sebzenin anavatanı Akdeniz olarak kabul edilir..

Yaban havucu çok faydalıdır, birçok faydalı madde, vitamin, makro ve mikro element içerir. insan vücudunun normal gelişimi için gerekli mineraller. Bu makalede daha ayrıntılı olarak tartışılacak olan bu sebze hakkında. Yaban havucu yetiştirme ve bakım kuralları hakkında. Mahsul nasıl ve ne zaman hasat edilir, saklanır ve ne için kullanılabilir?.

Sebze yaban havucu açıklaması

Yaban havucu sapları bir buçuk metre yüksekliğe ulaşabilir. Dokunmak için kaba, yönlü ve yivli, biraz havuç üstlerini andırıyor. Yaban havucu yaprakları tek pinnate, ovaldir. Kök bitkileri görünüşte havuçlara çok benzer, uzun ve bazen daha yuvarlaktır. Meyvenin rengi beyaz, sarı-beyaz ve hatta soluk krem ​​olabilir. Bitki ekimden sonraki ikinci yılda çiçek açar. Çiçekler beş veya daha fazla çiçek demetinde büyür, sarı bir renge sahiptir.

Tohumlardan büyüyen yaban havucu

Tohumlardan büyüyen yaban havucu

Tohum ekmek

Doğrudan açık toprağa değil, önce fidelere tohum ekmek en iyisidir. Yaban havucu mükemmel soğuğa dayanıklı olmasına rağmen, tohumlardaki yüksek uçucu yağ içeriği nedeniyle, çok zayıf çimlenirler ve uzun zaman alırlar. Ekimden önce, tohumlar bir gün ılık suda ıslatılmalıdır, asıl şey suyun her zaman sıcak kalmasını sağlamaktır, bunun için zamanında değiştirilmesi gerekir. Daha sonra tohumlar, büyümeyi teşvik etmek için özel ajanlarla muamele edilmelidir. Yaban havucu dikmek için toprağı turba ilavesiyle hazırlamanız gerekir. Ayrıca tohum ekmek için özel olarak tasarlanmış toprağı da kullanabilirsiniz..

Ekim sırasında tohumları fazla derinleştirmeye değmez, sadece ince bir toprak tabakası ile üstüne serpmek yeterlidir. Dikimden sonra toprağı bol sulamanız ve sera etkisi yaratmak için saksıları plastik sargı ile sıkıca örtmeniz gerekir..

Fide yaban havucu

Fide yetiştirme döneminde, plastik sargıyı çıkararak saksıları her gün yaklaşık 10-15 dakika havalandırmak gerekir. Yaban havucu tohumlarının çimlenmesi zayıftır, bu nedenle ilk sürgünler ancak iki hafta veya daha fazla bir süre sonra görülebilir. Sürgünler ortaya çıkar çıkmaz film çıkarılmalı ve saksılar güneş ışığına daha yakın yerleştirilmelidir. Yaban havucu çok ışık sever, bu nedenle gün ışığının en az 14 saat sürmesi için fideler için ek aydınlatma düzenlemeniz gerekecek. Üst toprağın kurumaması için sulama bol ve düzenli olmalıdır. Ancak, köklerin çürümesine ve tüm bitkinin ölümüne yol açabileceğinden, toprağın su birikmesine ve durgun suya izin vermeye değmez..

fide toplama

Açık toprağa güçlü ve güçlü fideler dikmek için bir toplama yapılması zorunludur. Bunu yapmak için, zayıf fideleri neredeyse kökten dikkatlice sıkıştırmalı ve en güçlülerini bırakmalısınız. Açık toprağa fide dikmeden iki hafta önce, yavaş yavaş hazırlanmaya başlamanız gerekir. Bunu yapmak için, temiz havada geçirilen süreyi kademeli olarak artırarak, fide saksılarını günlük olarak dışarı çıkarın..

Açık havada yaban havucu dikimi

Açık havada yaban havucu dikimi

Fidelerin bir aylık olacağı Mayıs ayı ortalarında açık toprağa fidan dikmek gerekir. Mayıs ayında, kural olarak, zaten don yok ve toprak yeterince ısındı..

Yaban havucu ekmeden önce onlar için uygun bir yer bulmalısınız. Bitkiyi bahçenin güneşli bir yerine dikmek en iyisidir. Toprağa gelince, yaban havucu kesinlikle ekşi toprağa tahammül etmez! Havuç, kereviz ve maydanozdan sonra yabani havuç dikmek buna değmez, bu yaygın hastalıklar ve böcek saldırıları ile enfeksiyona yol açabilir. Yaban havucu için en uygun öncüler: patates, soğan, bardak, lahana.

Fide dikmeden önce toprağa gübre eklemek zorunludur. Çürümüş gübre ve kompost mükemmel organik gübrelerdir. Üst pansuman uyguladıktan sonra toprağı iyice pompalamalı ve birbirinden 15 cm mesafede delikler açmalısınız. Fideleri, içinde büyüdüğü turba toprağı ile birlikte dikmek gerekir. Ekimden sonra toprağı bol sulayın..

Kışın yaban havucu ekimi. Kışın tohum ekimi için en uygun zaman Eylül-Ekim aylarıdır. Toprak önceden, tercihen ilkbaharda hazırlanmalıdır. Bu ekim iyidir çünkü yaban havucu bu yöntemle çok daha iyi kabarır. İlkbaharda, sürgünler göründüğünde, yukarıda belirtilen sıkıştırmak gerekir..

Yaban havucu bakımı

Yaban havucu bakımı

Yaban havucu özel bir bakıma ihtiyaç duymaz ve özellikle iddiasızdır. Ona bakmak şunları içerir: zamanında sulama, toprağı gevşetme, yabani otları gübreleme ve çıkarma.

sulama

Yaban havucu nemi seven bir bitkidir. Düzenli ve bol sulamaya ihtiyacı var, ancak toprağın aşırı ıslanmasına ve hatta nemin durgunlaşmasına izin vermeye değmez, bu bitkinin ölümüne yol açabilir. Nem eksikliğinden dolayı meyveler küçük, daha az lezzetli ve sulu olmayacaktır. Her sulamadan sonra, bitkinin kök sistemine zarar vermemek için toprağı dikkatlice gevşettiğinizden emin olun. Yabancı otlar gerektiği gibi çıkarılmalıdır. Ancak sıcağında yaban havucunun zehirli bir madde saldığı, cilt ile temasının yanıklara neden olabileceği unutulmamalıdır, bu nedenle çiçekle bulutlu havalarda veya gün batımından sonra çalışmanız ve eldiven kullandığınızdan emin olmanız gerekir..

Üst pansuman ve gübreler

Sezon boyunca, üst pansuman en az üç kez uygulanmalıdır. Organik gübre olarak çürümüş gübre, kompost çözeltisi ve odun külü kullanılabilir. Özel dengeli mineral gübreler de mükemmeldir. Aktif büyüme döneminde, azot içeriği yüksek gübrelerin uygulanması gerekir. Yaz ortasında potasyum ve fosfor içeren gübrelerin uygulanması gerekir. Tüm pansumanlar, yapraklara bulaşmadan, yalnızca sıvı halde ve kesinlikle kök altına uygulanmalıdır..

Yaban havucu hasadı ve depolanması

Yaban havucu hasadı ve depolanması

Yabani havucu sonbaharda, bitkinin yaprakları kurumaya başladığında hasat etmek gerekir. Yaban havucu yapraklarının cilt ile temasının yanıklara neden olabileceği unutulmamalıdır, bu nedenle temizlik eldiven ile yapılmalıdır. Yaban havucu meyvelerini bir dirgen ile ve kök mahsulüne zarar vermemek için çok dikkatli bir şekilde kazmanız gerekir. Yaban havucunu, nispeten yüksek nemli, 0 ila 2 derecelik bir sıcaklıkta kumlu bir kutuda saklamanız gerekir..

Hastalıklar ve zararlılar

Yaban havucu, kereviz ailesinden diğer ürünlerle aynı hastalıklardan etkilenir. Siyah çürük, beyaz ve gri çürük, septoria, cercosporosis ve ıslak bakteriyel çürük. Hastalıklarla savaşmamak için, ortaya çıkmalarını önlemek en iyisidir. Yaban havucu bakımı ve ekimi için tüm kurallara uyulmalıdır. Sulamayı izleyin, yabani otları zamanında çıkarın, gübre uygulayın. Bitki hastalanırsa, hemen tedaviye başlamak gerekir, bunun için hastalıklı bitki, hastalıktan kurtulmaya yardımcı olacak özel bir mantar ilacı çözeltisi ile tedavi edilmelidir..

Zararlılara gelince, yaban havucu en çok saldırıya uğrar: yaprak bitleri, kimyon güveleri, tarla böcekleri ve çizgili kalkan böcekleri. Böcek istilasına karşı savaşmak zorunludur ve acildir, bunlar bitki için tehlikeli olan hastalıkların taşıyıcılarıdır. Zararlılardan kurtulmak için, yaz sakinleri için herhangi bir mağazada satılan özel bir çözelti ile bitkiye iyice püskürtmek gerekir..

Yaban havucu özellikleri

Yaban havucu özellikleri

Yaban havucu çok faydalıdır; insan vücudu için gerekli olan birçok faydalı madde, vitamin, mikro ve mikro elementleri içerir. Yaban havucunda bulunan karbonhidratlar oldukça sindirilebilirdir. Kök bitkilerinde büyük miktarda potasyum kan dolaşımını önemli ölçüde iyileştirir, sindirimi iyileştirir ve sinir sisteminin durumu üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir..

Yaban havucu şeker hastalığı olan kişiler tarafından yenebilir. Ayrıca, yaban havucunun koyu meyveleri hepatik ve renal koliği mükemmel şekilde rahatlatır. Yaban havucu kan damarlarını iyi güçlendirir, bu kardiyovasküler hastalıklarla savaşmanızı sağlar. Bu sebzenin kökleri iştahı artırmak ve cinsel aktiviteyi canlandırmak için mükemmeldir..

Doğranmış yaban havucu kökleri, vitiligo hastalığından muzdarip insanlar için müstahzarların yanı sıra vazodilatörler, uykusuzluk ve stres için ilaçlara eklenir..

Kontrendikasyonlar

İçeriğinde bulunan müstahzarlar bu sebzeye karşı intoleransı veya alerjisi olanlar tarafından alınmamalıdır. Ayrıca fotodermatozdan muzdarip insanlar için kontrendikedir. Ayrıca, bu sebze küçük çocuklar için kontrendikedir..

Yaban havucu çeşitleri ve çeşitleri

  • Yuvarlak – Bu erken olgunlaşma çeşitlerinden biridir. Meyveleri yuvarlak ve gri-beyaz renklidir. Hamurun güçlü bir kokusu var.
  • Şef – erken olgunlaşma çeşidi. Meyveler tabanda yuvarlak ve basık, açık krem ​​renkli ve orta büyüklüktedir..
  • Beyaz leylek – erkenci bir yaban havucu çeşidi. Meyveleri yuvarlak, beyaz renkli, lezzetli ve aromatik hamurludur. Yüksek düzeyde depolamada farklılık gösterir.
  • İncelik – Kök bitkileri yuvarlak, iri ve oldukça uzundur. Hamur çok lezzetli ve aromatiktir. Bu çeşitlilik iyi tutar..

Yukarıdakiler gibi genellikle yaz sakinleri tarafından yetiştirilen ve yüksek verim seviyesine sahip 10’dan fazla yaban havucu çeşidi ve türü vardır, mükemmel bir şekilde saklanır ve daha az lezzetli değildir..

Yaban havucu – büyüyen, bakım, faydalar (video)

PASTERNAK adı olan bir sebzedir! Büyüme, bakım, faydaPASTERNAK adı olan bir sebzedir! Büyüme, bakım, fayda