Regularnie udzielamy wskazówek psychologicznych, żywieniowych i sportowych, które pomogą Ci poprawić samopoczucie. Ale to, co naprawdę nas w życiu uszczęśliwia, to dobre pomysły. Dobre pomysły w najszerszym tego słowa znaczeniu! Możesz wykorzystać początek roku, aby zaplanować kreatywne i ekscytujące zajęcia z przyjaciółmi i znajomymi. Możesz także stworzyć zupełnie nowe, inspirujące projekty. W obu przypadkach ważna jest struktura dobrych pomysłów. Naszym zdaniem właściwa metoda generowania pomysłów odgrywa kluczową rolę w końcowym sukcesie. Zgadzasz się z nami? Następnie chcielibyśmy przedstawić Państwu kilka nowości z zakresu zarządzania projektami. To od dawna znana, ale ostatnio popularna metoda 6-3-5 burzy mózgów.

Ile znasz metod burzy mózgów?

Metoda 6-3-5 - świetne pomysły na powierzchnię roboczą

Jaka jest metoda 6-3-5 burzy mózgów??

To jest odmiana klasycznej burzy mózgów, który jest znacznie bardziej zorganizowany. Został opracowany w 1968 roku przez konsultanta ds. zarządzania Bernda Rohrbacha. Liczby 6, 3 i 5 już mówią o strukturze:

  • 6 oznacza liczbę osób biorących w nim udział,
  • 3 oznacza pomysły, które można znaleźć wewnątrz
  • Zapisz przez 5 minut.

Wypisujesz wszystkie pomysły na wspólnym szablonie, a następnie przekazujesz je kolejnemu uczestnikowi. Burza mózgów trwa zazwyczaj 30 minut. Czy dobrze się z tym czujesz? Zastanówmy się wspólnie krytycznie, w jakich sytuacjach metoda burzy mózgów byłaby odpowiednia.

Dzięki metodzie 6-3-5 nie potrzebujesz moderatora

metoda 6-3-5 – praca przy biurku

Metoda 6-3-5 jest odpowiednia dla mniejszych grup

W tej metodzie, jak powiedziałem, jest tylko sześciu uczestników i dlatego burza mózgów w większych grupach może być problematyczna. Jest jednak na to rozwiązanie i to jest – podział na mniejsze zespoły. Problemem jest oczywiście to, czy liczbę panelistów można podzielić na sześciu. W nagłych wypadkach jedna z grup może być nieco mniejsza lub większa. Chociaż jest to kompromis, w wielu przypadkach może działać dobrze. Na koniec możesz zebrać wszystkie pomysły. W końcu masz ich większą liczbę, ale są one bardziej ustrukturyzowane.

6 osób, 3 pomysły, 5 minut – to brzmi obiecująco?

Metoda 6-3-5 skuteczne metody twórcze

Ta metoda burzy mózgów jest odpowiednia dla grup o dużych indywidualnych różnicach

Niektórym grupom łatwiej niż innym jest przestrzeganie zasad demokratycznych podczas wyrażania opinii. Jeśli w twoim przypadku nieśmiałym ludziom trudno jest się wypowiedzieć, to jest to metoda, której potrzebujesz. Nikt nie zdominuje innych. Wszyscy proszeni są o dążenie do wspólnych celów.

Znajdź najlepszy sposób na generowanie pomysłów!

6-3-5 metoda generowania pomysłów

Rodziny i grupy przyjaciół, które lepiej się komunikują

Metoda 6-3-5 pochodzi z obszaru biznesowego. Równie dobrze mógłby jednak służyć do komunikacji w nieformalnych kręgach. Czy chciałbyś decydować z przyjaciółmi lub rodziną na równych zasadach, gdzie pojechać na wakacje w tym roku po zamknięciu? Planujesz imprezę-niespodziankę lub inną okazję? Masz skomplikowaną sytuację, dla której szukasz rozwiązania? Dzięki metodzie 6-3-5 możesz nie spieszyć się, tworząc listę pomysłów na wszystkie te tematy. W wielu przypadkach może to złamać niektóre przestarzałe wzorce komunikacji. Gwarantujemy, że będą niespodzianki!

Podczas każdej burzy mózgów musisz być tolerancyjny

Metoda 6-3-5 świetna burza mózgów

Świetna sesja burzy mózgów dla każdego, kto lubi przelać swoje myśli na papier

Odpowiednie środki wyrazu są różne dla każdego. Niektórzy lubią pisać, inni wolą mówić. Osobom trzecim najlepiej byłoby narysować coś na tablicy. Aby metoda 6-3-5 działała dobrze, potrzebujesz pewnego konsensusu. Czy każdy w grupie może dobrze wyrazić swoje myśli w takiej formie pisemnej? Jeśli to nie dotyczy niektórych osób, istnieje inne rozwiązanie. Możesz połączyć je z innymi metodami pojedynczo. Oczywiście cała sprawa powinna następnie doprowadzić do dyskusji, która również powinna być jak najbardziej uczciwa.

Możesz połączyć metodę burzy mózgów 6-3-5 z innymi tego typu metodami 

6-3-5 metoda fajnych rozmów

Zalety i wady metody 6-3-5 w skrócie

Zalety i wady tej i każdej innej metody burzy mózgów są w rzeczywistości względne. Różni ludzie mają różne wyobrażenia na temat równości przy podejmowaniu decyzji. Istnieją różne opinie na temat tego, co stanowi uczciwą dyskusję. Przedstawione tutaj zalety i wady podsumowują opinie, które szczególnie często czytamy.

Zalety:

  • Zorganizowana dyskusja,
  • Nie potrzebujesz moderatora,
  • Jasno określone ramy czasowe,
  • Osoby aktywne i mniej aktywne mają równe prawa w dyskusji.

Zalety i wady metody burzy mózgów są względne

6-3-5 metoda czarna tablica

Niekorzyść:

  • Liczba uczestników jest ograniczona do 6;
  • Nie wszyscy piszą z tą samą szybkością;
  • Różne inne ekspresje twórcze są tłumione.

Ostateczne wskazówki dotyczące optymalnego procesu burzy mózgów

W tym konkretnym przypadku potrzebujesz dobrego szablonu, który zmotywuje uczestników do odniesienia sukcesu. Możesz je znaleźć w Internecie. Spraw, aby dyskusja próbna była mniej ważna. Dzięki temu uczestnicy sami zapoznają się z metodą. Po tym będziesz bardziej zrelaksowany w wyrażaniu swojej opinii na bardziej złożone pytania.

Burza mózgów jest traktowana poważnie we wszystkich nowoczesnych firmach 

Metoda zapalania mózgu 6-3-5

Sformułuj realistyczne oczekiwania

W końcu ani ta, ani żadna inna metoda nie gwarantuje pełnego sukcesu. To zależy od twojego nastawienia. Naucz się radzić sobie z różnymi opiniami w swobodny sposób. Reaguj mądrze na prowokacje i wybieraj konflikty. Te, które naprawdę dodają do treści, są tego warte. Czasami jednak ważniejsze jest, aby zawodnicy narzucili swoją opinię na podstawie autoprofilowania. W takim razie lepiej je zignorować mądrze i z wdziękiem, dopóki się nie uspokoją.

Pamiętaj o następujących rzeczach: Spokojna interakcja z ludźmi, którzy myślą inaczej, zawsze zaczyna się od autorefleksji! Ćwicz zaniedbywanie kontroli i ufanie naturalnemu przepływowi rzeczy.

Podejdź do dyskusji z odpowiednim nastawieniem 

Pomysły na burzę mózgów Metoda 6-3-5

Termin „6-3-5 brainwriting” zadomowił się w języku angielskim

Efektywne myślenie 6-3-5 metoda