Palenie jest niezdrowe i pozostawia nieprzyjemne ślady we własnych czterech ścianach, jest to dobrze znane i nie może temu zaprzeczyć nawet najbardziej przekonany palacz przyjemności. Ale co z tzw. „vapingiem”, czyli konsumpcją e-papierosów? Ten nowoczesny wariant z pewnością nie jest tak szkodliwy dla powietrza w pomieszczeniach i mebli, ale jest kilka rzeczy, które parowce powinny wziąć pod uwagę w twoim domu.

Na co zwracać uwagę podczas „parowania” w mieszkaniu

Vaping – niezdrowy …

…ale nadal zdrowsze niż klasyczne palenie. Zostało to teraz również potwierdzone przez ekspertów medycznych, chociaż oczywiście powinno być jasne, że całkowita abstynencja od tych środków pobudzających jest nadal najzdrowszą alternatywą. Głównym powodem, dla którego waporyzacja jest zdrowsza niż palenie, jest fakt, że w tych elektronicznych papierosach nie pali się tytoniu, tylko płyn jest odparowywany i wdychany. Chociaż zwykle zawiera nikotynę, zawiera znacznie mniej innych zanieczyszczeń niż tytoń i dym tytoniowy. Nie tylko z tego powodu vaping jest często tolerowany nawet w restauracjach, pomimo ogólnego zakazu palenia. Oprócz e-papierosa wciąż jest tzw. waporyzator, który podgrzewa substancje stałe, takie jak tytoń czy rośliny, ale ich nie spala. Są one również wykorzystywane do celów leczniczych, inhalacji i innych. Częstym punktem krytyki jest jednak to, że stosunkowo nowy waporyzacja nie została jeszcze wystarczająco zbadana, aby sformułować uzasadnione stwierdzenia na temat zagrożenia dla zdrowia.

Para jest lepsza niż dym

Jak jest teraz z Vaping w mieszkaniu czy w domu? Przede wszystkim para wodna jest zasadniczo mniej penetrująca niż dym, o którym wiadomo, że jest produktem procesu spalania, który często jest bardzo zanieczyszczający. Podczas gdy dym tytoniowy, oprócz weryfikowalnych zagrożeń dla biernych palaczy, ma szczególnie uciążliwy zapach i jest bardzo uciążliwy dla mebli, okien i ścian, para e-papierosa unosi się w powietrzu raczej niepozornie. Niemniej jednak zaleca się ostrożność. Para również skrapla się w pewnym momencie i oddziela składniki chemiczne i aromatyczne. Nie można całkowicie uniknąć lepkich powierzchni nawet podczas gotowania na parze, ale są one znacznie zmniejszone. Kolejną korzyścią dla parowców w pomieszczeniach jest brak popiołu. Ci, którzy parują, nie mają przepełnionej popielniczki na stole w salonie i nie muszą się już martwić o fruwające wokół cząstki popiołu lub okruchy tytoniu.

Uważaj na dzieci i zwierzęta

Nawet jeśli waporyzacja jest znacznie bezpieczniejsza i jest mniej niezdrowe niż palenie, więc należy jednak brać pod uwagę także tych, którzy mogą jeszcze zostać skrzywdzeni. Dotyczy to przede wszystkim dzieci i kobiet w ciąży, ale także osób o słabym zdrowiu i oczywiście zwierząt domowych. Głównym powodem, dla którego należy unikać wapowania w gospodarstwach domowych z tymi ludźmi lub zwierzętami, jest nikotyna. Dzieje się tak dlatego, że niezależnie od pary czy dymu nadal jest trucizną i uzależnia. Ci, których e-papierosy zawierają nikotynę, nie powinni dzielić się parą z dziećmi lub zwierzętami, ani ryzykować, że synowie dotkną złogów lub zliżą je przez Waldi. Jeśli nie możesz rzucić palenia, być może powinieneś ograniczyć palenie w domu do tych pomieszczeń, które są najmniej uczęszczane przez wspomniane pasywne parowce, na przykład własna sypialnia. W grę wchodzi kolejna przewaga e-papierosa nad starą świecącą pałką: współczesny odpowiednik nie świeci i nie może pozostawić łóżka w ogniu, jeśli jest nieostrożny.

W razie wątpliwości lepiej na zewnątrz

Podsumowując, można powiedzieć, że vaping jest zawsze lepszą alternatywą dla palenia, jeśli chcesz kontynuować to uzależnienie. Niemniej jednak bardziej niż zalecane jest wyprowadzenie pary na zewnątrz i pozostawienie własnych czterech ścian tak nieparowanych, jak to tylko możliwe. Nie tylko dzieci i zwierzęta, ale także meble i zasłony pozostają nienaruszone przez nikotynę i inne składniki i nie ma ryzyka uszczerbku na zdrowiu lub estetyce. Więcej o zaletach i wadach e-papierosa, doborze rodzajów i smaków oraz informacje o jego stosowaniu znajdziesz również w tym artykule z naszej kategorii lifestyle.