klorofit

Chlorophytum (Chlorophytum), cinsinde yaklaşık 200-250 türü birleştiren Liliaceae familyasının en yaygın temsilcilerinden biridir. Çeşitli botanik kaynaklardaki tür değişikliklerinin sayısı hakkındaki bilgiler tam olarak örtüşmemektedir. Bitki ilk kez Güney Afrika’da bulundu. Yabani klorofit ekimleri tropikal bölgeleri kapsar. Adı, çevirisi “yeşil” ve “bitki” anlamına gelen “kloros” ve “fiton” olmak üzere iki kelimeden oluşur..

klorofit açıklaması

Chlorophytum, yumrulu tipte gelişmiş bir kök sistemine sahip otsu gür bir bitkiye benziyor. Bir rozet içinde toplanan yapraklar mızrak şeklinde veya oval bir şekle sahiptir. Yaprak döken rozetler 50 cm’ye kadar uzar, çiçeklenme aşamasında minik kar beyazı salkımları oluşur. Chlorophytum çiçekleri küçük ve çok narindir, beyaz bir renge sahiptir ve uzun pedinküllerde bulunur..

Chlorophytum, bol bir bitki olarak büyümek için kullanılır. Diğer çiçeklerle grup halinde dikilir veya ayrı ayrı yerleştirilir. Bu çok yıllık bitki havayı filtreleyebilir, karbon monoksit ve formaldehitten arındırabilir. Bu nedenle hava sirkülasyonunun önemli olduğu mutfakta çiçekli bir saksı koymak daha iyidir..

Chlorophytum çok popülerdir ve hemen hemen her evde bulunur. Genellikle bu bitkiden çiçekçilik tutkusu başlar. İnanılmaz yakışıklı. Günlük yaşamda, iddiasız, onu yok etmek neredeyse imkansız – klorofit, vicdan azabı olmadan “ölümsüzler” kategorisine atfedilebilir. Chlorophytum on yıldan fazla yaşıyor.

Klorofit yetiştirmek için temel kurallar

Klorofit yetiştirmek için temel kurallar

Klorofit yetiştirirken dikkat edilmesi gereken temel gereksinimleri kısaca listeleyelim..

Aydınlatma seviyesi Çiçeğin durduğu odada dağınık ışık olmalıdır. Alacalı klorofit türleri, yalnızca çok fazla güneş alan pencere kenarında tamamen çiçek açar. Tek renkli yeşil yapraklı örnekler kısmi gölgede gelişir.
Sıcaklık Çiçeğin durduğu odada dağınık ışık olmalıdır. Alacalı türler, yalnızca güneşin çok fazla olduğu pencere kenarında tamamen çiçek açar. Tek renkli yeşil yapraklı örnekler kısmi gölgede gelişir.
sulama İlkbahar ve yaz aylarında çiçek düzenli olarak ve bol miktarda sulanır. Aralık ayından itibaren sulama azaldı. Nemlendirmeye ancak toprak en az dörtte bir oranında kuruduktan sonra devam edilir..
hava nemi Normal havalandırma ve hava koşullarında optimum nem %50-60.
toprak bileşimi Alt tabaka kum, çim, humus ve yapraklı toprak içermelidir. Giriş oranı 1: 2: 2: 2.
Üst giyim Besinler toprağa sadece yılın ilk on yılında eklenir. Çok yıllıkları 2 haftada bir, sırayla organik ve mineral gübreler ekleyerek beslemek yeterlidir..
uyku dönemi Klorofit için uyku hali Ekim ayında başlar ve Ocak ayına kadar sürer..
Çiçek açmak Chlorophytum, süs yaprak döken çok yıllık bir bitki olarak yetiştirilir..
üreme yöntemleri Chlorophytum kesimler ve tohumlarla çoğalır.
zararlılar Örümcek akarları, yaprak bitleri ve solucanlar.
Hastalıklar Yaprak plakalarının ve sürgünlerin çürümesi, rozetlerde lekelerin ortaya çıkması, bireysel desenlerinin alacalı türlerinin kaybı, yapraklardaki turgor basıncında azalma.

Chlorophytum – sağlıklı bir ev için büyüyen ve bakım!!!Chlorophytum - büyüyen ve bakım Evinizde sağlıklı !!!

Evde Chlorophytum bakımı

Evde klorofit bakımı

Klorofit için özel bakıma gerek yoktur: asıl mesele ilkbahar ve yaz aylarında zamanında sulama ve beslemedir. İlginç bir gerçek, bitki uzun süre sulanmazsa, yine de ölmeyecek, ancak teşekkür de etmeyecek, bu nedenle evcil hayvan üzerinde deney yapmamak daha iyidir..

Aydınlatma

Aydınlatma açısından, klorofit çok seçici değildir, ancak ışıktaki bir bitki çok daha çekici ve sağlıklı görünür, gölgede kaybolur. Chlorophytum saksıları güneşli tarafta, çoğunlukla doğu veya batı yönünde tutulur. Burada, doğrudan ışınlar yalnızca kısa bir süre için pencerelere düşer ve günün geri kalanında dağınık ışık hakimdir. Alacalı çeşitler için hem yaz hem de kış aylarında güneş tarafından en çok aydınlatılan odalarda bulunmak önemlidir. Bitkileri kısmi gölgede bırakırsanız yaprak renginde solma sorunu ile karşılaşabilirsiniz..

Sıcaklık

Bitki, serin ve sıcak havalarda eşit derecede kararlı bir şekilde gelişir. Yaz aylarında çiçeğin açık havada taşınmasına izin verilir. Yer taslaklardan uzak olmalı ve yağıştan korunmalıdır. Kışın, odadaki sıcaklığın 10 derecenin altına düşmesine izin verilmemelidir, aksi takdirde kültür ölme riski taşır..

Sulama modu

Kapalı klorofit türleri ilkbahar ve yaz aylarında bol neme ihtiyaç duyar. Sulama sık sık yapılır. Toprakta su eksikliği ile yumrulu süreçlerin deformasyonu gözlenir. Yumrularda kalınlaşma görülür. Kışın, sulama suyu miktarı azalır, ancak saksıdaki toprak parçasının kurumasına izin verilmez. Ayrıca yeraltı bölümlerinin yakınında sıvı durgunluğunu önlemeye çalışırlar..

Nem seviyesi

Chlorophytum yüksek nemi tercih eder. Yaprakları bir sprey şişesinden püskürtmek gerekli değildir. Boş zamanınız varsa bu işlemi yapabilirsiniz. Kural olarak, çok yıllık, yaprakların düzenli nemlendirilmesine minnetle yanıt verir, daha aktif olarak büyümeye ve kütle oluşturmaya başlar..

Toprak

Klorofit yetiştirmek için toprak

Klorofit yetiştirmek için humus, sod ve yaprak döken toprak içeren gevşek ve hafif bir substrat uygundur. Bileşenlerin oranı aynıdır. Kum miktarının yarısı eklenir. Suyun yumru köklerde durmaması için drenaj malzemesi tabana yerleştirilir..

gübreleme

Yaz ve bahar aylarında 2 haftada bir üst pansuman yapılır. Çiçek, mineral ve organik gübrelerin tanıtımına olumlu tepki verir..

Nakil özellikleri

Erken yaşta, çiçek genellikle nakledilir. Bir yıl boyunca, nodül kök sistemi güçlü bir şekilde büyür, bu nedenle genç çalılar daha büyük çaplı saksılara ekilir. 3-4 yaşına ulaşmış örnekler nadiren rahatsız edilir. Prosedürün Şubat veya Mart ayı sonunda yapılması planlanıyor. Tencere geniş ve ferah seçilmiştir..

Klorofit üremesi

Klorofit üremesi

Tohumlardan büyüyen

Ekim klorofit, son kar düştüğünde, ilkbaharda çözülmenin gelmesiyle gerçekleştirilir. Tohumlar toprağa daldırılmadan önce 12-24 saat suda bekletilir. Su birkaç saatte bir boşaltılır. Zaten karıştırılmış substrat tohum kutusuna dökülür. Ana bileşenler humus, yapraklı toprak ve kumdur. Elinizde yapraklı toprak yoksa turba ekleyebilirsiniz. Yüzeyi düzleştirdikten sonra toprak bir sprey şişesinden püskürtülür. Daha sonra ıslatılmış tohumlar dikkatlice yayılır. Sıvının tohumları yerden yıkamasını önlemek için hafifçe bastırılır..

Ekin içeren kap folyo ile kaplanır veya camın üzerine yerleştirilir. Barınak yere değmemelidir. Fidelerin ortaya çıkması için uygun bir sıcaklık, 21-24 derece arasında bir aralık olarak kabul edilir. Mahsuller sistematik olarak havalandırma için açılır ve ayrıca bir sprey şişesi kullanarak toprak komasının nem içeriğini istenen seviyede tutmayı da unutmazlar..

Fideler ekimden sonra 3. veya 5. haftada beklenir. Genç bitkiler yüzeyin üzerinde göründüğünde, barınak bir süreliğine kaldırılır. Yavaş yavaş, çalılar tamamen güçlenene ve ortama alışana kadar havalandırma aralıkları artırılır. Fideler iki veya dört yaprak aldığında, bitkilere özgürce gelişme şansı vermek için farklı saksılarda toplamaya başlarlar. Olgun klorofitler, uygun bir toprak karışımı ile kalıcı bir tencereye nakledilir..

Kesimlerden büyüyen

İç mekanda yetişen bir çiçek, katman oluşturma yeteneğine sahiptir. Pedinküllerde bulunan yaprak rozetleridir. Görev bir çalıyı çoğaltmaksa, çelikler ana bitkiden ayrılır ve suya veya ıslak toprağa daldırılır. Kökler ortaya çıktıktan sonra, daha fazla köklenme için ayrı bir saksıya ekilir..

CHLOROPHYTUM – üreme, faydalar, gözaltı koşulları!CHLOROPHYTUM - üreme, faydalar, gözaltı koşulları!

Hastalıklar ve zararlılar

Böcekler genellikle, sahibi tarafından uygunsuz bakımdan geçirilmiş veya sadece hasta olan zayıflamış örneklere saldırır. Yaprak bitleri, örümcek akarları ve solucanlar, klorofit çalıları için ciddi bir tehdit oluşturur..

Klorofit yetiştirmede olası zorluklar

Klorofit yetiştirmede olası zorluklar

  • Yaprakların kararması. Kültürde besin eksikliği varsa veya besleme düzensiz yapılırsa benzer bir sorun ortaya çıkar. Yaprakların uçlarında görülen kahverengi lekeler de dairedeki kuru havayı gösterebilir. Diğer bir neden, mekanik stres sonucu yüksek sıcaklığa maruz kalma veya plakaların hasar görmesidir..
  • lekelenme. Kışın sıcak ve kuru hava ve taşan toprak plakaların yüzeyinde küçük kahverengi lekelerin oluşmasına neden olur..
  • parlaklık kaybı. Yapraklar, sıcak ve havasız ortamlarda solgunlaşır ve solar. Yeşiller, az miktarda hafif veya mineral gübreler aldıklarında solgunlaşır. Üst pansuman tamamlanmış olmalıdır. Organik madde ile birlikte substratı mineral bileşimlerle zenginleştirmek gerekir..
  • Çürüyen bitkisel parçalar. Küf, sulama ihlallerinde yaprak ve çiçek saplarını kaplar. Kural olarak, yumrular özellikle kışın su basmasından muzdariptir. Ağır ve hava geçirmez toprak kültür için daha az tehlikeli değildir.
  • Alacalı türler renk değişikliği. Alacalı olan klorofit çeşitleri tek renkli hale gelirse, bu saksı çok karanlık bir yerde demektir. Dışarısı bulutlu veya kısa gündüz saatlerinde saksıların yanına ek aydınlatma düzenlenir. Bu amaçlar için yapay lambalar özel olarak yerleştirilir..
  • çiçeklenme eksikliği. Büyüyen kap çok sıkı hale gelirse bitki çiçek açmayı durduracaktır. Çiçeklenme, genç ve hala kırılgan çalıların özelliği değildir..

Klorofitin faydalı özellikleri

Bilim adamları, klorofitin aslında temizleme özelliklerine sahip olduğunu uzun zamandır kanıtladılar. Çiçek karbon monoksit ve formaldehit emer. Zararlı maddelerin birikmesi daha çok mutfakta meydana geldiği için saksıların burada tutulması tavsiye edilir. Ek olarak, çiçek herhangi bir pencere pervazını mükemmel bir şekilde süsleyecek ve iç mekana parlak renkler verecektir..

Fotoğraflı klorofit türleri

Cape Chlorophytum (Chlorophytum capense)

Klorofit Pelerini

Geniş rozetli ve yumrulu kökleri olan çok yıllık otsu bitkiler olarak adlandırılırlar. Yaprak bıçakları soluk yeşildir. Yüzey dokunuşa pürüzsüz. Şekil mızrak şeklindedir. Uçlarda, yapraklar incelir. Dış taraf bir oluk içerirken, iç taraf bir omurgaya sahiptir. Yapraklar yaklaşık 3 cm genişliğindedir, uzunluk yaklaşık 50 cm’dir, çiçeklenme oluşumu döneminde, ilk önce sapının tepesi gösterilir. Beyaz minyatür çiçeklerden bir fırça monte edilir. Fırçalar yaprak koltuklarına oturur. Cape chlorophytum, kapsül şeklinde meyve verir. Peduncles, pedinkül oklarındaki genç yeşil rozetlerden yoksundur..

Kanatlı klorofit (Chlorophytum amaniense)

kanatlı klorofit

Zengin yaprak sapı yapraklarında farklılık gösterir. Zemin kısımlarının rengi pembeden ateşli turuncuya kadar değişebilir. Yivli yapraklar yaprak sapının tabanına daha yakın görünür. Bu tür, Fire Flash ve Green Orange çeşitlerine aittir. Yaprak sapları turuncu renklidir. Pedinküller zamanında kesilmezse, yaprak sapları orijinal renklerini kaybeder..

Chlorophytum tepeli (Chlorophytum comosum)

Chlorophytum tepeli

Kısaltılmış bir gövdeye sahip başka bir çok yıllık otsu bitki. Yapraklar soluk ve dokunuşa pürüzsüz. Yapraklar doğrudan gövdeden dışarı çıkar ve karmaşık bir şekilde kıvrılır. Rozetin ortasında, küçük beyaz yıldız şeklindeki çiçek salkımlarıyla çevrili bir çekim var. Çiçeklenme evresi sinüslerde yeni bir yaprak rozetin oluşmasıyla sona erer. Beyaz renkli kökler etlidir ve gövdeye sıkıca yapışır..