Polisias - evde bakım. Polis yetiştirme, transplantasyon ve üreme. Açıklama, türleri. Fotoğraf

Poliscias (Polyscias), Araliev ailesinden bitkilere aittir, dekoratif güzel yeşil bir yaprak kütlesine sahiptir. Polisciaların anavatanı Tropikal Asya’daki gölgeli ve nemli ormanlar, Pasifik Okyanusu’ndaki adalar ve Madagaskar olarak kabul edilir. Bu çalının dalları pürüzsüz, bitkinin kendisi yaprak dökmeyenlere aittir. Polisias, çok çeşitli yaprak renkleri ile ödüllendirilir. Sadece şekil olarak değil, aynı zamanda gölge ve renklerde de farklıdırlar. Bu bitki, salkım salkımlarında toplanan göze çarpmayan çiçeklerle çiçek açar..

evde polis bakımı

evde polis bakımı

Konum ve aydınlatma

Bir polise bakmanın kendine has özellikleri vardır. Aydınlatma parlak ve dağınık olmalı veya hafif bir kısmi gölge olmalıdır. Evin polisin alacalı bir görünümü varsa, daha parlak aydınlatmaya ve kısmi gölgeye ihtiyacı var, yeterince rahat olmayacak. Yaz aylarında olduğu gibi kışın da polisin iyi bir aydınlatma düzeyine ihtiyacı vardır..

Sıcaklık

İlkbahar ve yaz aylarında, polisi yaklaşık 20 derece sıcaklıkta tutmak en uygun olacaktır. Hava sıcaklığı yükseldiğinde, havanın nemi de artmalıdır. Kışın, polis 17 ila 20 derece arasındaki sıcaklıklarda iyi hissedecek. Tesisi ısıtma cihazlarının yanına yerleştirmekten kaçınmak önemlidir. Polisin sürekli temiz havaya ihtiyacı vardır, bu nedenle odayı günde en az bir kez havalandırmak önemlidir. Ancak bitkinin taslaklardan korunmasına da değer..

hava nemi

Polisias kuru havaya tahammül etmez

Polisias kuru havaya tolerans göstermez, bu nedenle optimum nem seviyesini korumak için bitkiye düzenli olarak oda sıcaklığında durgun su püskürtülmelidir. Ek nem buharlaşması için, bitkinin yanına su içeren bir kap yerleştirebilir ve tencerenin kendisini ıslak genişletilmiş kil veya kum içeren bir tepsiye koyabilirsiniz. Ancak tencerenin dibi suya değmemelidir. Zaman zaman, polisias yaprakları ılık bir duş altında yıkanabilir..

sulama

Polisias idareli olarak, yani üst toprak kuruduğunda sulanır. Kışın sulama azalır, üst tabakanın kuruduğu andan itibaren 2-3 gün geçmelidir. Ancak o zaman toprak nemlendirilebilir.

Toprak

Bitkiyi aktif büyüme döneminde, yani ilkbahar ve yaz aylarında gübrelemeniz gerekir.

Toprağın optimal bileşimi için yaprak, çim, turba toprakları, humus ve kum eşit kısımlarda alınır..

Üst pansuman ve gübreler

Bitkiyi aktif büyüme döneminde, yani ilkbahar ve yaz aylarında gübrelemeniz gerekir. Üst pansuman sıklığı ayda 2 defadır. Sonbahar ve kış aylarında polis genellikle beslenmez..

Aktar

Genç bir polis memurunun yıllık bir nakile ihtiyacı vardır, ancak yetişkin bir bitkinin 2-3 yılda bir nakledilmesi gerekir. Tencerenin dibine cömert bir drenaj tabakası yerleştirilir. Poliscias başarıyla hidroponik olarak yetiştirilebilir.

Poliscias’ın çoğaltılması

Poliscias'ın çoğaltılması

Kesimler yeterince uzun ve zor kök saldığı için Polisias’ı çoğaltmak oldukça zordur. Üreme genellikle ilkbaharda yapılır. En zor görevin, kesimden kendi kök sisteminin görünümünü elde etmek olacağını anlamak önemlidir..

Bunun için kesilmiş sap aktif karbon ile muamele edilir ve oda sıcaklığında kurutulur. Daha sonra, kesim turba ve kum karışımına yerleştirilir ve üstü camla kaplanır, böylece sera koşulları oluşturulur. 25 derecelik bir sıcaklıkta kesimler içerir. Periyodik olarak sera havalandırılır ve zemin nemlendirilir. Köklenme genellikle 30 gün sonra gerçekleşir..

Hastalıklar ve zararlılar

Polisiaların ana düşmanları-zararlıları, ölçek böcekleri, yaprak bitleri ve et böcekleridir. Bitki için uygun olmayan herhangi bir ortam değişikliği ile hemen yapraklarını döker. Ayrıca, hava kuruduğunda, polisiaların yaprakları kahverengiye döner..

Popüler polisia türleri

Popüler polisia türleri

Polisias Balfour – beyaz kenarlıklı ve kenarlarında beyaz benekli büyük loblu yaprakları olan yaprak dökmeyen bir çalı. Yapraklar büyük – yaklaşık 7 cm çapında.

Polisias Guilfoil, Polisias Balfour çeşidinin tam tersidir. Bu çalı da dökmeyen, ancak yaprakları tırtıklı kenarlı, dikdörtgen, pinnate. Yapraklardaki kenarlık beyaz veya sarıdır..

çalılar – eğreltiotu benzeri bir bitkidir, herdem yeşildir. Yapraklar çift veya üçlü iğnelidir ve her genç sürgünde mercimek bulunur. Yaprakların şekli mızrak şeklinden yuvarlak arasında değişir. Çiçeklenme, diğer türler gibi, özellikle güzel değildir. Çiçekler göze çarpmayan, beyaz, salkım salkımına toplanır..

Polisias panikulata Düşük yükseklikte, yaprak dökmeyen bir çalıdır. Yapraklar açık yeşil, disseke, tüylüdür. 15 ila 20 cm arası sac uzunluğu.

eğreltiotu yapraklı polisias – uzun pinnately disseke yaprakları olan bir çalı. Yaprak dökmeyenleri ifade eder. Yaprağın uzunluğu 30 ila 50 cm arasında değişir, görünüşte bu polisias bir eğrelti otu ile karıştırılabilir..

Polisias küt yapraklı – bu çalı aynı zamanda yaprak dökmeyen, yapraklar karmaşık, plakalar yuvarlak, üç loblu. Dışa doğru, donuk yapraklı polisias’ın yaprakları meşe ağacını andırır..

Kask Polisias – özel bir gövde yapısı ile karakterize edilen yaprak dökmeyen bir çalıdır – bir bonsai’ye benzeyen kalın bir ana gövde ve yan dallar ince ve diktir. Genç bir bitkinin yaprakları yuvarlaktır ve olgun bir bitkinin üç yapraktan oluşur. Yaprakların kenarları boyunca kenarlık beyazdır.