Selaginella bitkisi

Plaunkov ailesinin tek temsilcisi Selaginella bitkisidir. Gezegendeki en eski bitkilerden biridir: ataları dinozorlar zamanında bile var olmuştur, bu nedenle kültür yaklaşık 400 milyon yaşındadır. Bitki ayrıca pislik olarak da bilinir ve cinsi, 25’i dekoratif ve ekime uygun olarak kabul edilen birkaç yüz farklı tür içerir. Çoğu bitki tropik bölgelerde yetişse de, bu bitkiler en kuzeydeki bölgeler dışında hemen hemen her yerde bulunabilir..

Selaginella genellikle bir sera veya ev bitkisi olarak kullanılır. Yeşil yapraklarının çekici görünümü, onu birçok bahçıvan için arzu edilen bir satın alma haline getirir. K. Linnaeus’a göre yosun, ailelerine ait olmasa da aynı zamanda yosun ve eğrelti otlarına benzer. Antik kökenleri nedeniyle bazı Selaginella türleri, evrimsel süreçleri incelemeyi amaçlayan çeşitli botanik çalışmalarda kullanılmaktadır. Ancak, doğada bitkinin buzul çağlarında bile hayatta kalabilmesine rağmen, bir ev çiçeği olarak çok kaprislidir ve kesin ve dikkatli bakım gerektirir..

Selaginella açıklaması

Selaginella açıklaması

Selaginella’nın özellikleri büyük ölçüde belirli türlere bağlıdır. Tropiklerde ve bazı Avrupa ülkelerinde, ormanlarda, Doğu Asya’da – kayaların üzerinde dallar büyür. Çoğu tür nemli toprağı tercih eder ve hatta taşmayı sorunsuz bir şekilde tolere eder – bu gibi durumlarda sürgünler gelişmeye devam eder ve çürümez. Selaginella türlerinin bazıları çöllerde bulunurken, diğerleri epifit gibi ağaç gövdelerinde yaşar. Bazı türler derin gölgede büyüyebilir..

Ancak bu bitkilerin hepsinin ortak özellikleri vardır. Selaginella, nemli toprağı tercih eden çok yıllık toprak örtüsü bitkileridir. Sapları genellikle eğreltiotu yaprağına benzer. Yerden yayılırlar veya hafifçe yükselirler ve her gövdede iğne şeklinde küçük yapraklar vardır. İnsanlardaki sürgünlerin yapısının özellikleri nedeniyle, bu tür bitkilere bazen halı eğrelti otları denir..

Alışılmadık bir şekle sahip parlak yeşil yapraklı selajinella’nın zarif sürgünleri, çalılara zarif bir görünüm kazandırır. Doğada, uzunlukları 20 m’ye kadar ulaşabilir, ancak evde sadece yaklaşık 20 cm’dir, çalıların boyutları da büyüme yerine bağlı olarak değişebilir. Tropik bölgelerde 2-3 m yüksekliğe ulaşırlar ve ılıman iklimlerde ve iç mekanlarda yetiştirildiklerinde 30 cm’yi geçmezler. Sürgünlerin sorunlu tarafında, maceralı kökler olarak bilinen çıkıntılar vardır. Bu, sürünen formların daha hızlı kök salmasını ve uzun mesafelere yayılmasını sağlayarak sürekli bir sürgün halısı oluşturur. Selaginella’nın geri kalanı için bu özellik, havadaki ek nemi ve besinleri özümsemenizi sağlar..

Selaginella, en dekoratif ev zemin örtülerinden biri olarak kabul edilir. Bu, yapraklarının yarattığı hoş renk ve sıra dışı desenlerden kaynaklanmaktadır. Yaprak bıçaklarının boyutu sadece 5 mm uzunluğundadır. Dokunmak için yumuşaktırlar ve mat veya parlak olabilirler. Türüne bağlı olarak, kürek kemiğinin yaprakları iğne şeklinde, kiremitlidir veya pullara benzer. Bu özellik, bu bitkilerin kozalaklı veya eğrelti otlarının temsilcileri gibi görünmesini sağlar. Yapraklar, yanal, daha büyük ve üst, daha küçük olanlara bölünerek spiral veya birkaç sıra halinde düzenlenebilir. Yaprak plakaların rengi de farklı olabilir. Genellikle çeşitli yeşil tonları içerir – karanlıktan aydınlığa, bazen beyaz veya sarımsı bir damar deseni vardır. Bazı selaginella yaprakları metalik bir parlaklığa sahip neredeyse siyah renklidir..

Bitki alışılmış çiçekler oluşturmaz. Selaginella saplarının üst kısımlarında sporangia içeren spikeletler olabilir. İçlerinde anlaşmazlıklar gelişir: birkaç büyük veya birçok küçük. Bazı türler ayrıca gövdelerde yeni bitkiler üretmek için kullanılabilecek özel çıkıntılar, yumrular veya soğancıklar oluşturur. Selaginella’nın gelişme hızı pratik olarak yıl boyunca değişmez.

Selaginella ilginç bir yer örtücü bitkidir. Hadi tanışalım.Selaginella ilginç bir yer örtücü bitkidir. Hadi tanışalım.

Selaginella yetiştirmek için kısa kurallar

Tablo, evde selajinella bakımı için kısa kuralları göstermektedir..

Aydınlatma seviyesi Evde yetiştirilen selajinella türleri parlak ışığa dayanıklı değildir. Doğu veya batı tarafı, bitkinin yanı sıra çok gölgeli olmayan kuzey tarafı için çok uygundur..
Sıcaklık Birkaç dalgıç, yıl boyunca yaklaşık 18-20 derecelik sabit bir sıcaklığı tercih eder. Bazı bitkiler titreşimleri 12 ila 21 derece arasında tolere eder..
Sulama modu Kapalı selajinella yıl boyunca düzenli ve bol sulamaya ihtiyaç duyar..
hava nemi Çoğu türün yüksek neme ihtiyacı vardır ve ortalama apartman değerleri onlar için uygun değildir..
Toprak Selaginella yetiştirmek için, neme hızla doygun ve bol miktarda havanın geçmesine izin veren gevşek ve besleyici bir toprağa ihtiyacınız olacak..
Üst giyim Bitkinin gübrelenmesi erken ilkbahardan sonbahar başlarına kadar gereklidir..
Aktar Selaginella sık transplantları sevmez, bu nedenle bitki yalnızca gerektiğinde – birkaç yılda bir rahatsız edilmelidir..
Budama Sadece olgun ve büyümüş bitkiler genellikle budamaya ihtiyaç duyar..
Çiçek açmak Bitki alışılmış çiçekler oluşturmaz.
uyku dönemi Selaginella’nın belirgin bir dinlenme süresi yoktur, bu nedenle yıl boyunca onlara bakmak pratikte değişmez.
üreme Çalıyı kesmek, bölmek.
zararlılar örümcek akarı.
Hastalıklar Yanlış bakım nedeniyle olası hastalıklar.

Selaginella’nın evde bakımı

Selaginella'nın evde bakımı

Selaginella’yı evde yetiştirmeden önce, bu eski güzellik için doğru koşulları yaratabildiğinizden emin olmalısınız. Bu tür bitkiler, doğal ortamlarında milyonlarca yıldır başarılı bir şekilde hayatta kalsalar da, bir saksı bitkisi parlak güneşe veya yetersiz nem seviyelerine karşı çok hassas olabilir..

Aydınlatma

Evde yetiştirilen selajinella türleri, çöldeki kuzenlerinin doğasında bulunan parlak ışığa karşı dirençli değildir. Hassas yapraklar üzerinde kavurucu ışınlardan hızla yanıklar oluşur. Yapraklara tam olarak zarar vermemek için, selajinellayı koruyucu perde olmadan güney penceresinde tutmayın. Doğu veya batı tarafı, bitkinin yanı sıra çok gölgeli olmayan kuzey tarafı için de çok uygundur. Doğada, dallar genellikle ağaçların altında büyür, taçlarından nüfuz eden nadir ışınlardan memnundur. Ancak büyük bir ışık eksikliği, bitkinin dekoratif etkisini hala etkileyebilir. Onun yüzünden, yapraklar normal rengini kaybedebilir. Selaginella’nın güneş eksikliği, istenirse ek aydınlatma ile değiştirilebilir, ancak çoğu zaman kışın bile buna ihtiyaç duymaz..

Pencere kenarındaki bitkiye doğrudan ışınlar düşerse, saksıyı odanın derinliklerine çıkarmalısınız. Bunu yaparken de bir drafta düşmemesine dikkat etmelisiniz..

Sıcaklık

Selaginella yetiştirme koşulları

Selaginella yetiştirmenin kesin koşulları büyük ölçüde türüne bağlıdır. Birkaç dalgıç, yıl boyunca yaklaşık 18-20 derecelik sabit bir sıcaklığı tercih eder. Bazı bitkiler titreşimleri 12 ila 21 derece arasında tolere eder. Ancak selaginella sıcağı sevmez. Aşırı sıcaklık artışı, yaprakların kararmasına ve dökülmesine neden olur. Uzun süreli ısı ve nem eksikliği olan pullu selaginella, sapları bir top haline getirir ve yaşam için uygun koşullar geri gelene kadar kriptobiyoza düşer. Bujilerin normal gelişimi için, kısa bir süre için bile önemli sıcaklık değişimlerine maruz kalmaları istenmez..

sulama

Doğada yetişen dallar hem bataklık alanlarda hem de kuru toprakta büyümeye uyum sağlayabilir, ancak iç mekan örnekleri nem eksikliğine veya su birikintisine karşı çok daha hassastır. Kapalı selajinella yıl boyunca düzenli ve bol sulamaya ihtiyaç duyar. Toprağı hem normal şekilde hem de paletin içinden nemlendirebilirsiniz (tabaklar drenaj delikleri olan bir tencerede büyürse).

İyi yerleşmiş ılık su, Selaginella’yı sulamak için uygundur. Bu amaçlar için musluk suyu kullanılmaz – yapraklar ve sürgünler üzerinde plak ve pas lekeleri bırakır. Bu nedenle kaybolan çalının dekoratif etkisi artık eski haline getirilmeyecek, bu nedenle dalları sadece filtrelenmiş veya yağmur suyuyla sulamaya çalışıyorlar. Su kaynağının sadece birkaç gün yerleşmeden sonra kullanılmasına izin verilir..

Sulama yapılır, toprağın tencerede kurumasını hacminin dörtte birinden fazla önler. Köklere hava akışını iyileştirmek için toprak da düzenli olarak gevşetilir. Zaman zaman, normal sulama yerine, bir kase selajinellayı bir kase ılık suya koyabilirsiniz. Toprak neme doyduğunda çiçek dışarı çekilir ve fazlalığın akmasına izin verilir. Aynı şekilde besleme yapılabilir..

Nem seviyesi

Selaginella için nem seviyesi

Çoğu selajinella türü yüksek neme ihtiyaç duyar ve ortalama apartman değerleri onlar için uygun değildir. Basit numaralar nemi ayarlamanıza yardımcı olabilir. Bitkili saksı nemli çakıl veya yosun bulunan bir palet üzerine yerleştirilebilir, yanına açık su kapları yerleştirilebilir veya üzerine ılık su püskürtülebilir. Birçok bitki için aynı anda yüksek nem gerekiyorsa veya Selaginella normal nemden yoksunsa, en kolay yol nemlendirici kullanmaktır..

Selaginella için optimum nem seviyesi yaklaşık %65-85’tir. Evdeki banyo yeterince aydınlıksa, egzotik bitkileri orada tutabilirsiniz. Gerekli değeri elde etmek, özel bir florariuma bir dal dikmeye de yardımcı olacaktır. Boş bir akvaryum veya şeffaf duvarları olan benzer bir kap benzer bir amaç için uyarlanabilir. Tabanına bir drenaj çakıl ve sfagnum yosunu tabakası serilir ve ardından suyla doldurulur. Taşlar ve yosunlar yeterince nemi emdiğinde, fazlalık boşaltılır ve ardından akvaryuma bir tencere selajinella yerleştirilir. Nem buharlaşıp yosun kurudukça oraya biraz su eklenir. Bu prosedür, zemine yakın hava nemini yaklaşık %20-30 oranında artırmayı mümkün kılar. Ancak koşulların bu şekilde ayarlanması aynı zamanda yeterli havalandırmayı da gerektirir. Tencerenin dibi, bu şekilde yerleştirildiğinde, yosunlu bir palet üzerine konulduğunda olduğu gibi suya değmemelidir..

tencere seçimi

Eski pislik veya selaginella. Evde bakım sulama, üreme, salaginella dikimiEski pislik veya selaginella. Evde bakım sulama, üreme, salaginella dikimi

Selaginella genellikle toprağın üst katmanlarında bulunan çok uzun olmayan kökler oluşturur, bu nedenle, onu büyütmek için sığ fakat geniş kaplar kullanılır ve bu da çalının büyüyen hava kısmını barındırmalarına izin verir. Plastik kaplar yerine, yaklaşık 15 cm çapında ve dibinde zorunlu drenaj delikleri olan kil veya seramik kaplar almaya çalışıyorlar. Dikimden önce, oraya ek olarak yaklaşık 2,5 cm kalınlığında bir drenaj tabakası döşenir.Bu, köklerde istenmeyen nem durgunluğunu önleyecektir. Drenaj elemanı olarak tuğla döküntüleri, genişletilmiş kil veya çakıllar kullanılır. Sulama için kullanılacaksa, saksıda da bir karter olmalıdır. Nem seviyesini arttırmak için su ile nemlendirilmiş yosunlar oraya yerleştirilebilir..

Selaginella bir toprak örtüsü olduğundan, bunun için bu tür bitkiler için özel kaplar satın alınabilir. Ayrıca düşük bonsai saksılarında, tropik kavanozlarda veya florariumlarda ve teraryumlarda iyi büyüyecek ve koşulların ayarlanmasını kolaylaştıracaktır..

Toprak

Selaginella için Toprak

Selaginella için, neme hızla doygun ve bol miktarda havanın geçmesine izin veren gevşek ve besleyici bir toprağa ihtiyacınız olacaktır. Reaksiyonu hafif asidikten nötre değişebilir. Eşit oranlarda alınan turba ile çim veya bahçe toprağı karışımı veya begonya veya menekşe için hazır toprak kullanabilirsiniz. Kabartma tozu olarak, ezilmiş sfagnumun yanı sıra hastalıkların gelişmesini önlemeye yardımcı olan odun kömürü eklenir. Pulluğun ekilmesinden önce, toprak buğulanır veya başka yollarla dezenfekte edilir..

Üst giyim

Gübreleme Selaginella, erken ilkbahardan sonbahar başlarına kadar gereklidir. Yetiştirmenin ilk yılında, azotun baskın olduğu dekoratif yapraklı bitkiler için sıvı formülasyonlar kullanılarak her 3-4 haftada bir üst pansuman yapılır. Yetiştirmenin ikinci yılında, nakil yapılmadıysa ve tenceredeki toprağın tükenmesi için zaman varsa, besleme biraz daha sık yapılır – ayda 2-3 kez. Aynı zamanda, Selaginella için önerilen besin bileşimi dozunun yaklaşık 2-3 kat azaltılması gerekir. Üst pansumandan sonra saksıdaki toprak hafifçe gevşetilebilir..

Selaginella’nın belirgin bir dinlenme süresi yoktur, bu nedenle onlara bakım yıl boyunca pratik olarak değişmez. Bitkiyi sürekli gübreleme ile yanlışlıkla aşırı beslememek için, ekimden sonra en az altı ay boyunca üst pansuman yapmamalısınız ve ayrıca daha sık gevşetmelisiniz..

Aktar

Selaginella nakli

Selaginella sık yapılan nakillerden hoşlanmaz, bu nedenle bitki yalnızca gerektiğinde – birkaç yılda bir – rahatsız edilmelidir. İlkbahar ekim için çok uygundur, ancak yaz veya sonbaharda da yapılmasına izin verilir. Konteynerin değiştirilmesinin nedeni yetersiz boyutudur. Kökler drenaj deliklerinden görünüyorsa veya toprak yüzeyinde görünüyorsa, selajinella acilen nakledilmelidir. Aynısı, sürgünleri eski kabın kenarlarından sarkan çalılarla da yapılır. Bu tür selajinella daha büyük bir tencereye ihtiyaç duyar. Bitki oraya transfer yöntemiyle aktarılır ve boşluklara taze toprak dökülür. Bu durumda kök boğazının derinliği değişmez. Ek olarak, büyümüş çalı tamamen nakledilemez, ancak her biri uygun büyüklükte bir tencereye nakledilen birkaç ayrı parçaya bölünür. Nakil bitiminden sonra, Selaginella’nın birkaç gün sera koşullarında tutulması, bir torba veya şeffaf bir kavanoz ile kaplanması tavsiye edilir..

Budama

Sadece olgun ve büyümüş bitkiler genellikle budamaya ihtiyaç duyar. İlk saç kesimi, Selaginella’yı bir tencereye diktikten bir yıl sonra yapılabilir. Tüm sürgünleri yaklaşık yarı yarıya kısaltılır. Bu prosedür, gövdelerde uyuyan tomurcukların gelişimini uyarır ve çalının daha dolgun görünmesini sağlar. Bu budama yardımı ile bitkinin şeklini düzelterek istenen sonuca götürebilirsiniz – örneğin, küresel bir top oluşturarak.

Selaginella üremesi

Selaginella üremesi

Doğal ortamda, Selaginella sporlarla çoğalır, ancak bu yöntem çok karmaşık olarak kabul edilir, her zaman istenen sonucu vermez ve deneyimli yetiştiriciler tarafından bile nadiren kullanılır. Bunun yerine, üreme için vejetatif yöntemlere başvururlar – yetişkin bir çalının kesimleri ve bölünmesi..

Çalı bölerek üreme

Yeni bitkiler elde etmenin bu yöntemi en kolay ve en hızlı olarak kabul edilir. Tencereden yetişkin bir selajinella alınır ve köksap yaklaşık 5 cm uzunluğunda 2-4 parçaya bölünür ve bölmeler ayrı saksılara oturtulur. Bu işlemin köklerin birbirine dolanması nedeniyle manuel olarak yapılamaması durumunda toprak parçası bıçakla bölünür. Genellikle, bölümlerin her biri kolayca yeni bir yerde kök salmaktadır. İlk başta, genç bitkileri, toprağın sabit nem içeriğine dikkat ederek, yaklaşık 20 derecelik bir sıcaklıkta sera koşullarında bir torba altında tutabilirsiniz..

Kırıntı

En az 3-5 cm uzunluğunda selajinella sürgünlerinin parçaları kesimler olarak kullanılır. Hava kökleri olan alanları seçerek onları gövdenin altından almanız önerilir. Kesimler, turba-kum karışımı ile doldurulmuş bir kaba yerleştirilir. Sapın bir parçası ekilir veya alt tabakaya basitçe yerleştirilir, uçlarından biri serpilir ve kap bir kapak, folyo veya cam ile kaplanır. Saplı kap, toprağın kurumasına izin vermeyecek şekilde ılık (yaklaşık 20 derece) ve gölgeli bir köşede tutulmalıdır. Köklenmesi yaklaşık birkaç hafta sürer. Sap köklenip büyümeye başladığında orta boy bir saksıya nakledebilirsiniz. Daha yemyeşil bir çalı elde etmek için, aynı anda bir kaba birkaç kesim ekilir. Kesilen noktalar birbirine değmeyecek şekilde yerleştirilirler. Bu şekilde üremenin en kolay yolu İsviçre türleridir..

Bir kaba ekime ek olarak, kesimler suda da köklenebilir. Oraya bir kök oluşumu uyarıcısı eklenir, oraya bir sap yerleştirilir ve üstüne bir film ile kaplanır. Kapta olduğu gibi, içinde su bulunan kap sıcak ve gölge bir yere konur. Kök oluşumundan sonra, kesimler bir tencereye nakledilebilir..

Selaginella hastalıkları ve zararlıları

Selaginella hastalıkları ve zararlıları

Yerli selajinella oldukça kaprisli ve gözaltı koşullarına duyarlı olmasına rağmen, egzotik kültürlerin çoğu hastalığından korkmazlar. Normal gelişen bir gövde, mantar ve viral enfeksiyonlara karşı dirençlidir. Bir bitkinin durumunu, yapraklarının görünümüne göre değerlendirebilirsiniz. Sulu renkteki kalın ve güçlü yaprak bıçakları, çalının uygun koşullarda tutulduğunu ve hiçbir şeyden hasta olmadığını gösterir..

Yeşillik türü herhangi bir nedenle acı çektiyse, çalıyı dikkatlice incelemeli ve dekorasyon kaybına neyin neden olduğunu anlamalısınız. Çoğu zaman bu, selajinella bakımı kurallarının ihlal edilmesinden kaynaklanmaktadır..

  • Yapraklar solmuş ve solmuşsa ve toprağın yüzeyinde küf görülüyorsa, bunun nedeni tencerede sık sık nem durgunluğudur. Zemin ve palet incelenir, kuruyan sürgünler kesilir ve bir süre sulamaya ara verilir. Bu önlemler yardımcı olmazsa, selajinella taze toprağa ekilir ve tüm çürümüş kökler çıkarılır. Bu durumda, sulama rejimi ayarlanmalı, ayrıca bitki için daha nefes alabilen bir toprak seçilmelidir;
  • Yaprakların esmerleşmesi, çürümesi ve büyümenin askıya alınması, çalı içeriğinin çok düşük bir sıcaklığına işaret edebilir. Etkilenen sürgünler çıkarılmalı ve bitki nakledilmeli ve uygun koşullara taşınmalıdır;
  • Yaprakların sararması ve uçuşması yetersiz sulamayı gösterir. Tüm dallar kuraklık koşullarında kış uykusuna yatamaz, bu nedenle toprağın sık sık aşırı kuruması bitkinin ölümüne neden olabilir;
  • Kahverengi ve sarı kuruyan sürgünler, toprakta fazla miktarda besin olduğunu da gösterebilir. Bitkiyi koruduğunuzdan emin olmak için ondan sağlıklı kesimler yapmanız önerilir;
  • Yavaş gelişme hızı, topraktaki besin eksikliği ile ilişkilidir. Üst pansuman yardımcı olmazsa, bitki taze, daha verimli toprağa ekilir. Gelişimdeki gecikmenin nedeni çok sıkı bir pot olabilir;
  • Yapraklardaki koyu lekeler, aşırı yüksek oda sıcaklıklarından kaynaklanır. Bunu azaltmak için, çalının kendisini ve yakınındaki havayı daha sık püskürtmeye çalışırlar;
  • Kuru yaprak uçları – nem eksikliği;
  • Bükülmüş kuru yapraklar – sıcaklık değişiklikleri veya bir cereyana maruz kalma nedeniyle bitkinin yaşadığı uzun süreli düşük nem veya stres belirtisi;
  • Yaprakların renginin solması ve zarif görünümünün kaybolması çok parlak aydınlatmadan kaynaklanabilir. Doğrudan öğlen ışınlarında, selajinella yaprakları tam anlamıyla yanabilir, bu nedenle çalılar gölgelenmeli veya pencerelerden daha uzağa yerleştirilmelidir. Bazen yapraklar çok sert su kullanmaktan solabilir;
  • Çok ince ve uzun sürgünler, aydınlatma eksikliğini gösterir. Aynı zamanda, yapraklar renk yoğunluğunu kaybeder. Selaginella parlak bir köşeye taşınır veya ek aydınlatma lambaları kullanılır.

Zararlı böcekler neredeyse hiçbir zaman Selaginella’ya yerleşmez, ancak uygun olmayan yetiştirme koşulları bazen görünümlerini kışkırtabilir. Bu nedenle, havanın yüksek kuruluğu nedeniyle, örümcek akarları ev örümceklerine zarar verebilir, yaprakların suyunu besleyebilir ve sararmasına neden olabilir. Etkilenen yapraklar üzerinde oluşturduğu ince örümcek ağlarından keneyi fark edebilirsiniz. Haşere sabunlu su veya bir miktar alkol tentür çözeltisi ile ve gelişmiş bir durumda – akarisitler ile, çalıyı talimatlara göre tedavi etmelidir..

Fotoğraflar ve isimlerle Selaginella türleri

Farklı sınıflandırmalara göre, Selaginella cinsi 300 ila 700 farklı türü birleştirir. Bunlardan sadece 25 tanesi çiçek yetiştiricileri tarafından kullanılmaktadır.En popüler iç mekan bitkileri arasında:

Selaginella martensii

Selaginella Martens

Hem Kuzey hem de Güney Amerika’da yaşayan çiçekçilikte en yaygın selajinella türü. Selaginella martensii, türün geri kalanından daha büyüktür ve biraz eğrelti otuna benzer. Sürgünleri yaklaşık 30 cm yüksekliğe ulaşır, saplarda çok sayıda parlak yeşil küçük yaprak vardır. Yaprakların dizilişi gövdelerde ilginç desenler oluşturur. Bitki ayrıca, çalılara özellikle şenlikli bir görünüm veren gümüşi yaprak uçlarına sahip bir çeşide sahiptir..

Bu tür hızlı bir büyüme oranına sahiptir ve nemi sever. Geliştikçe, düz yerleştirilmiş gövdeleri kök büyümeleri oluşturur ve kök saldıkları yere batar..

Selaginella uncinata

Selaginella kancalı

Bu tür, kar taneleri veya kozalaklı ağaçların minyatür bacaklarına benzer. Selaginella uncinata, tüylü bir yüzeye sahip yoğun preslenmiş sürgünlere sahiptir. Mavimsi-yeşil renkli küçük oval-dikdörtgen yaprakları vardır..

Selaginella kraussiana

Selaginella Kraussa

Bu Güney Afrika çalısı bol miktarda yetiştirilir. Selaginella kraussiana’nın sürgünleri 30 cm uzunluğa kadardır.Hızlı büyüyen gövdeler saksıdan güzelce sarkar. Türler, düşük sıcaklıklara karşı daha yüksek bir dirençle ayırt edilir ve 5 dereceye kadar soğuğa dayanabilir, ancak aynı zamanda, ısıtma cihazları çalışırken bile kışın iyi büyür. Bu bitkinin alacalı beyaz-yeşil yapraklı ve sarı-yeşil yapraklı çeşitleri vardır..

selajinella apoda

Selaginella bacaksız

Kuzey Amerika, en küçük tür. Selaginella apoda sapları, sayısız yaprak bıçağının altında neredeyse tamamen gizlenmiştir. Kısa sapları nedeniyle, bu selajinella’nın çalıları dışa doğru yemyeşil zümrüt yosununa benzer. Türler, yaklaşık bir asır önce ev çiçekçiliğinde yaygınlaştı. Nemli bir ortamı tercih eder. Yayılan sürgünler, onu bol bir bitki olarak kullanmayı mümkün kılar. Ancak, anavatanlarında soğuk ve karlı kışlara dayanma kabiliyetine rağmen, orta şeritte bu tür selajinella açık alanda yetiştirilmez..

Selaginella İsviçre (Selaginella helvetica)

Selaginella isviçre

Avrupa ülkelerinin yanı sıra Kafkasya ve Uzak Doğu bölgesinde de bulunan bir dağ türü. Selaginella helvetica, saplardan alışılmadık desenli desenlerin oluşumuna katkıda bulunan, dikey olarak aralıklı yaprakları olan serpantin sürgünlere sahiptir. Bu bitki gölgeli ve yarı gölgeli köşeleri ve suyun durgun olmadığı nemli toprağı tercih eder. Hem evde hem de bahçede yetiştirebilirsiniz..

Selaginella willdenowii

Selaginella Vildenova

Çok dallı sürgünler ile gür gövde. Selaginella willdenowii’nin gövdeleri, 2 sıra kiremit prensibine göre düzenlenmiş küçük yapraklarla yoğun bir şekilde kaplanmıştır. Bu, gövdelere kozalaklı ağaçların dallarına büyük bir benzerlik verir. Bu tip ayrıca bol olarak kullanılabilir.

Selaginella lepidophylla

Selaginella pullu

Selaginella’nın en sıra dışı türlerinden biri. Dışta, yapraklar yeşil, içte kırmızımsı veya sarı renktedir. Bitki 15 cm yüksekliğe ulaşır.Selaginella lepidophylla boğucu Meksika Chihuahua çölünde yaşar ve ana özelliği büyüme yeri ile ilişkilidir. Çalılar kendilerini uzun ve yorucu ısıdan kurtarmak için gelişmelerini durdurur ve sürgünlerini kurutur ve onları bir top haline getirir. Uygun koşulların beklentisiyle böyle “donmuş” bir kriptobiyoz durumunda olmak için, oyuncu inanılmaz derecede uzun bir süre – yıllarca. Hava durumu değişip tekrar nem bitkiye girer girmez bitki hızla eski haline dönecektir. Bu özelliğinden dolayı pullu tür aynı zamanda “diriliş” veya “taş” çiçeği ve “Jericho gülü” olarak da bilinir. Aynı zamanda, “tumbleweed” türündeki başka bir bitki de benzer bir popüler isme sahiptir: Lahana ailesinden anastatica.

Evde bile kuru Selaginella çok uzun süre saklanabilir. Mağazalarda genellikle yaklaşık 10 cm büyüklüğünde bir top şeklinde satılır.Evde, böyle bir bitki, bir tencere ile birlikte suya batırılır, ardından selajinella tam anlamıyla bir saat içinde canlanır. Sürgünleri düzleşir ve yeşil bir renk alır. Bir gün sonra, çalı, tüy benzeri yaprakları olan sıradan bir bitkinin görünümünü alarak tamamen dönüştürülür. Her birinin nem toplamak için bir “dili” vardır..

Selaginella’nın faydalı özellikleri

Selaginella'nın faydalı özellikleri

Selaginella sadece eski ve güzel değil, aynı zamanda faydalı bir bitkidir. İyileştirici özellikleri uzun zamandır insanlık tarafından bilinmektedir. Hindistan ve Çin’de bitkinin parçaları, karaciğer ve genitoüriner sistem ile ilgili sorunlar da dahil olmak üzere çeşitli hastalıklarla savaşmak için kullanılmıştır. Plaunok, ateş düşürücü ve temizleyici bir ajan olarak ve ayrıca güneş çarpması tedavisinde kullanılmıştır. Bugün, bazı ülkelerde, bitki sporları, bası yaralarına yardımcı olan tozun içinde yer almaktadır. Bazı selajinella türlerinin kanser tedavisinde yardımcı olabilecek maddeler içerdiği gösterilmiştir..

Selaginella zehirli değildir, bu nedenle çocuklu ve evcil hayvanlı apartmanlarda güvenle yetiştirilebilir. Diğer spor bitkileri gibi çiçek açmaz, ancak narin yapraklarının çekiciliği bu özelliği tam olarak karşılar. Selaginella, diğer ev bitkileriyle birleştirilebilir ve bu da onu kompozisyonun bir parçası haline getirir. Orkide ve özel bakım gerektiren diğer tropik yerlilerin yanında harika görünüyor. Bazen bu tür bitkiler ortak bir kaba bile ekilir. Ancak, parlak ışığa ve çok ıslak toprağa ihtiyaç duymayan kaktüsler, sulu meyveler ve diğer bitkilerin yanında, kavurucu ışınlara ve nem eksikliğine duyarlı bir yumurtlamaya değmez. Benzer büyüme gereksinimleri olan yoldaşlar onun için seçilir. Doğru seçilmiş koşullar ve dikkatli bakım, Selaginella’nın saksı koşullarında başarılı bir şekilde gelişmesini ve çekici görünümü ile memnun etmesini sağlayacaktır..