Unosimy zasłonę tajemniczego świata sztuki 

Kolekcjonerzy na całym świecie wydają miliony dolarów, kupując jedne z najsłynniejszych i najcenniejszych obrazów największych malarzy w historii. Każdy obraz odzwierciedla światopogląd i sposób myślenia, mentalność odpowiedniego artysty – a mianowicie umiejętność przenoszenia na płótno własnych emocji i światów wewnętrznych tak żywo i porywająco, jest tym, co wyróżnia niezwykle utalentowanego i genialnego malarza. Obrazy, zaszyfrowane wiadomości, ukryte znaczenia i symbole, które zostały poddane wieloletniej analizie, cieszą się ogromnym zainteresowaniem na całym świecie. Wielu entuzjastów podróży udaje się w określone miejsce, ponieważ przyciąga ich kultura i dziedzictwo artystyczne. Jeśli pasjonujesz się sztuką malowania, przyjdź i odkryj niesamowity świat!

Geniusz – Leonardo da Vinci

leonardo słynny malarz geniusz

Zaczynamy od tego, co jest z pewnością największym geniuszem wszechczasów i jego najbardziej dyskutowanym i reprodukowanym obrazem ze wszystkich – Leonardo da Vincis La Gioconda (pogodny) z XVI wieku. Co do najsłynniejszego obrazu na świecie poczyniono różne przypuszczenia – niektórzy badacze sztuki wysuwali nawet tezę, że rzekomo przedstawiona żona kupca powinna w rzeczywistości być swoistym kobiecym przedstawieniem samego artysty.

Na pytanie, w jaki sposób kobiecie udało się pozostać bez ruchu przez tak długi czas, zachowując swój wyjątkowy uśmiech, wielu naukowców odpowiada hipotezą, że Mona Lisa cierpiała na chorobę, która sparaliżowała jej mięśnie twarzy. Według francuskich i kanadyjskich badaczy, Mona Lisa była w ciąży, kiedy Leonardo ukończył zdjęcie. Najczęściej odwiedzane dziś muzeum strzeże obrazu i co roku przyciąga tysiące swoich wielbicieli. Jednak niektórzy uważają, że zamiast oryginału reprodukcja Gioconda w Luwrze jest na wystawie – dzieło stworzone przez samego da Vinci nie mogło być umieszczone w Paryżu, ale w Ermitażu w Sankt Petersburgu?!

Znani malarze – Vincent van Gogh i jego gwiaździsta noc

znani malarze van gogha

Gwiaździsta noc – jeden z najsłynniejszych obrazów van Gogha, który obecnie znajduje się w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku można zobaczyć i zainspirować kompozytora Dona McLeana do wydania piosenki „Starry, Starry Night” w 1970 roku. Choć artysta przez całe życie sprzedał tylko jeden obraz, po śmierci stał się jednym z najsłynniejszych malarzy na świecie i przedstawicielem postimpresjonizmu..

Guernica – arcydzieło Pabla Picassa

Picasso słynny malarz geniusz

Picasso wykonał światowej sławy obraz Guernica do pawilonu hiszpańskiego na Wystawie Światowej w Paryżu w maju 1937 r. na zlecenie rządu Republiki Hiszpańskiej. Malarz przedstawia własne spojrzenie na nalot na spokojne hiszpańskie miasto Gernika, które podczas wojny domowej zostało doszczętnie zniszczone przez niemieckich i włoskich sojuszników Francisco Franco. Obraz jest przypisany do kubizmu i został namalowany w czerni i bieli. Ten obraz, który dotyka głównie efektów cieni i niuansów kolorystycznych, implikuje ideę sztuk pięknych, że sam obraz ma wielką wartość, na którą nie ma wpływu tonalność i technika malarska. Ponieważ praca odtwarza chaos i przemoc wojny, wkrótce stała się symbolem pokoju i pacyfizmu. Obecnie Guernica jest in Museo Reina Sofia w Madrycie.

Słynny malarz – Sandro Botticelli

słynny malarz sandro botticelli

Dzięki swoim politycznym koneksjom Botticelli zdołał uratować swoje arcydzieło Narodziny Wenus przed publicznym spaleniem z powodu jego pogańskiego motywu. Na płótnie została przedstawiona grecką boginię miłości i piękna Wenus – Horen (bogini pór roku) wręcza jej płaszcz, gdy wyskakuje z ogromnej muszli. Obraz znajduje się w centrum i miejscu narodzin renesansu – Galleria degli Uffizi we Florencji.

Gustav Klimt – ten, który namalował pocałunek

sławni malarze gustav klemt

Obraz Pocałunek powstał w złotym okresie artysty 1907-1908 i przedstawia parę kochanków w różnych odcieniach złota. Obraz jest uważany za najbardziej znane dzieło Klimta – niektórzy badacze sztuki uważają, że obraz ten przedstawia samego malarza z jego wieloletnią partnerką Emilie Flöge w najbardziej intymnym momencie pocałunku. Galerii Austriackiej Belvedere w Belwederze.

Znani malarze – Krzyk i Edvard Munch

edvard munch malarz norwegia

Słynny i nieco dziwny obraz norweskiego artysty Edvarda Muncha powstał w 1893 roku, malarz stworzył cztery wersje tego obrazu. Jeden z nich znajduje się w Norweskiej Galerii Narodowej w Oslo, drugi jest własnością prywatną norweskiego milionera, a dwa pozostałe znajdują się w Muzeum Muncha w stolicy Norwegii. Przynajmniej tak to wyglądało do 2004 roku, kiedy jedna z dwóch wersji została skradziona i do dziś uważana jest za zagubioną.

Claude Monet i lilie wodne

Słynny talent malarski Moneta

Francuski impresjonista Claude Monet stworzył serię 250 obrazów olejnych – „lilie wodne”, które nazwał, przedstawiają jaskrawe ogrody w jego domu w Giverny w północnej Francji. Obrazy są rozproszone po całym świecie i znajdują się w największych muzeach we Francji, Stanach Zjednoczonych i Japonii. Największa kolekcja Moneta (ponad 150 dzieł sztuki) znajduje się w XIX-wiecznej posiadłości – The Muzeum Marmottana w Paryżu.

W zasadzie nie sposób przedstawić w jednym artykule wszystkich znanych i wartych obejrzenia obrazów wielkich malarzy. W naszym skarbcu sztuki znajdują się również liczne obrazy, które po prostu czekają na Twoją wizytę!

No cóż… to tyle… śmiało poznaj świat sztuki!

Niektóre z najsłynniejszych dzieł sztuki znajdują się w Luwrze

Muzea słynnych malarzy w Luwrze

Znani malarze – przyjdź i daj się oczarować arcydziełu van Gogha

nowojorskie muzeum sztuki nowoczesnej

Znani malarze – Guernica Original jest w Hiszpanii

muzeum hiszpania zdjęcia znanych malarzy

Warto zobaczyć Florencję z jej licznymi zabytkami, a przede wszystkim La Galleria degli Uffizi

Galeria słynnego malarza we Florencji

Znani malarze – Belweder i Gustav Klimt czekają na Twoją wizytę!

muzeum galerii belvedere austria

Muzeum Muncha co roku przyciąga tysiące zwiedzających

dużo muzeum sztuki malarskiej w Oslo?

Paryż to miasto sztuki!

muzeum mormottan paryż monet