Patates faydalı ipuçları hazırlama

Deri yemekleri, lezzetli salatalar, çorbalar veya garnitür olarak – haşlanmış patatesler birçok tarifin malzemesidir. Ama onları mükemmel bir şekilde nasıl hazırlayacağınızı biliyor musunuz? Bu gönderide, size patatesleri nasıl düzgün bir şekilde pişireceğinizi göstereceğiz ve onları nasıl hazırlayacağınıza dair birçok pratik ipucu vereceğiz. Pişirme süresi ortalama kaç dakika sürer? Hangi çeşitleri seçmelisiniz? Nasıl daha iyi – patatesleri kabuklu veya kabuksuz hazırlamak? Tüm bu soruların cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz! Umarız okumaktan zevk alırsınız ve ipuçlarımızın yardımcı olacağını umarız!

Patatesleri kaynatın – yumruların türüne ve boyutuna bağlı olarak en uygun pişirme süresi

Patates pişirmek nasıl doğru

Patatesleri pişirmek adım adım doğru hazırlık

haşlanmış patates sağlıklı lezzetli

haşlanmış patates lezzetli tarifler

Patatesleri haşlayın bir test yapın

Patatesler optimum pişirme süresinde kaynatılır

Patates pişirme ipuçları

Patates kaynar su miktarı

Patates, birçok şekilde hazırlanabilen, lezzetli ve harika doyurucu temel gıdalardan biridir. Haşlanmış patatesler, yine yağ kullanılarak hazırlanan fırınlanmış ve kızartılmış patateslere göre daha sağlıklı ve daha düşük kalorilidir. Çeşit seçimi ve pişirme süresinin uzunluğu, büyük ölçüde özel tarife bağlıdır. Burada size patatesleri mükemmel şekilde pişirmek için uygulayabileceğiniz birkaç genel ipucu veriyoruz..

Pişirme süresi ile başlayalım. Patatesin cinsine ve yumru büyüklüğüne bağlı olarak 15 ila 25 dakika arasında sürer. Mumlu patatesler (Nicola, Linda ve Sieglinge çeşitleri), unlu patateslere (Ilona, ​​​​Irmgard ve Bintje çeşitleri) kıyasla pişirmek için daha fazla zamana ihtiyaç duyar. Salata hazırlamak veya dilimlenmiş patatesleri garnitür olarak servis etmek istiyorsanız mumlu çeşitleri tercih edin. Buna karşılık, unlu kaynayan patatesler, patates püresi için en iyisidir. Tabii ki, küçük patatesler daha büyük olanlara göre daha hızlıdır. Ve ceketli patatesler (kabuğu ile), haşlanmış patateslerden (kabuğu olmadan) biraz daha uzun süre pişmelidir..

Yumruların hazır olup olmadığını kontrol etmek için çatal veya bıçakla test yapabilirsiniz..

Piyasadaki farklı patates türlerini nasıl bilebilirim??

Patates pişirme ipuçları farklı çeşitleri

Patatesleri haşlayın temiz faydalı ipuçları

Patatesleri soyup pişirin

patatesli lezzetli tarifler

Patatesleri akan su altında yıkayın

Patatesleri şeyl ile kaynatın

Piyasada, farklı patates türleri, tanınmalarını kolaylaştırmak için belirli bir şekilde işaretlenmiştir. Hazırlandıktan sonra sertleşen mumsu patateslerin etiketinde yeşil bir şerit bulunur. Buna karşılık, en hızlı pişen unlu patatesler mavi etikete sahiptir. Ayrıca üçüncü bir patates türü daha vardır – deyim yerindeyse “ortada duran” ağırlıklı olarak mumsu patatesler. Kırmızı bir şeritle işaretlenmiştir ve patates, haşlanmış ve kızarmış patates hazırlamak için uygundurlar..

Patates pişirme: kabuklu veya kabuksuz?

Patatesler doğru miktarda su kaynatın

Ceket patateslerini soyun

Patates hazırlamanın püf noktaları

pişirme suyuna biraz tuz ekleyin

Patates pişmiş örnek

Patates püresi tarifi hazırlayın

lezzetli patates salatası

Patates çorbası kendin yap

baharatlar ile haşlanmış patates sağlıklı lezzetli

Patates kızartmasının püf noktaları

Patates faydalı ipuçları hazırlama

Bir sonraki önemli soru, patateslerin kabuklu mu yoksa kabuksuz mu pişirileceğidir. Hangi varyantı seçeceğiniz aslında büyük ölçüde tarife bağlıdır. Ceket patatesler genellikle patates salatası için pişirilir ve haşlanmış patatesler çorba ve püre yapmak için tercih edilir. Kabuklu patateslerde önemli besin maddelerinin kaybı aslında daha düşüktür, çünkü bunlar deri altında tutulur. Bu hazırlama yöntemini seçerseniz, yumruları kaynar suya eklemeden önce iyice yıkayın ve temizleyin. Ayrıca kabuğuyla yenebilecek bazı genç patates türleri de vardır. Ancak bu özellikle pişirme ve kızartma sırasında geçerlidir, yemek pişirirken değil.

Patatesleri kaynatın – hazırlık için diğer faydalı ipuçları

Ceket patates kaynatılacak su miktarı

Ceket patates patates salatası pişirmek

Haşlanmış patates patates çorbası hazırlayın

Haşlanmış patatesleri pişirme suyuna ekleyin.

Pişirme ipuçları Patates çeşitleri mumlu unlu

Patatesleri mükemmel şekilde pişirmek için her zaman aynı büyüklükte yumrular kullanmanızı öneririz. Bu nedenle, daha büyük olanlar henüz pişmemişken küçük patateslerin parçalanması tehlikesi yoktur. Bu, ceketli patateslerle tam güç için geçerlidir. Doğru miktarda su da yemek pişirirken önemli bir rol oynar. Çok fazla su alırsanız, hazırlanması uzun zaman alacaktır. Yeterli su yoksa yumrular eşit şekilde pişemez. Bu nedenle suyun patateslerin tamamını kapladığından emin olmalısınız. Patatesler hazır olduktan sonra, sıcaklığı düşürmek için soğuk su altında durulayın..

Burada ceket ve haşlanmış patates hazırlamak için iki ayrıntılı talimat bulacaksınız.