piretrum

Piretrum, Asteraceae familyasının çok yıllık bir bitkisidir, aksi takdirde Asteraceae olarak da bilinir. Bu çiçek temsilcileri arasındaki benzerlik, tomurcukların özel renginde yatmaktadır. Toplamda 100’den fazla çiçek türü vardır. Cinsin kökeni Avrupa ve Kuzey Amerika’da başladı.

Ateşli çiçeğin açıklaması

Ateşli çiçeğin açıklaması

Çoğu piretrum türü aynı yerde birkaç yıl büyüyebilir, ancak yıllık çiçekler vardır. Sürgünler, hafif tüylenme, yükselen bir taban ve dallanan bir rozet ile nervürlü bir yüzeye sahiptir. Sapları 60-100 cm yüksekliğe ulaşır Piretrum, zemine üç metre nüfuz edebilen güçlü ve stabil bir kök sistemine sahiptir. Dışı yeşil, içi ise küllü gri renkte boyanmış yapraklar, uçlarından kesilir ve düzenli bir sıraya göre dizilir..

Çalıların kök kısmında bulunan yapraklar, yaprak saplarının varlığı ile ayırt edilir. Yaprak plakalarına kıyasla yaprak sapları birçok kez daha uzun görünür. Sürgünlerin tepesine yaklaştıkça uzunlukları azalır.

Bitkinin çiçek sepetlerinin çapı 5 ila 6 cm arasındadır.Sepetler, boru şeklindeki marjinal tomurcuklardan oluşan tiroid salkımları şeklinde toplanır. Çiçeklerin rengi beyazdan koyu kırmızıya kadar değişir..

Tomurcukları açma dönemi Mayıs ayının sonuna düşer. Piretrumun meyvesi, delinmiş bir tacı olan yivli bir tohum kapsülüdür. Çok yıllık tohum, iki yıl boyunca yüksek çimlenme oranı ile karakterizedir..

Açık toprağa piretrum dikmek

Fıstık ekimi

Tohumlardan büyüyen piretrum

Sitede toplanan tohumlar, ana çalının belirtilerini çoğaltamaz. Belirli bir çeşit veya renkte piretrum elde etmek için, uzman bir bahçecilik mağazasından tohum satın almak en iyisidir..

Piretrum tohumlarını ekmeden önce kumla karıştırılırlar. Mart ayında ekim önerilir. Dikim derinliği 5 mm’den fazla değil. Alt tabakanın yüzeyine dağılmış tohumlar toprak serpilir ve bir püskürtücü ile nemlendirilir..

KRİSTAL # 1: FİDE İÇİN TOHUM PİRETRUMU SIRLARIKRİSTAL # 1: FİDE İÇİN TOHUM PİRETRUMU SIRLARI

Piretrum fidelerinin çimlenmesini hızlandırmak için kaplar film veya camla kaplanır ve oda sıcaklığında ışıklı bir odada saklanır. Yeşil filizler göründüğünde, film çıkarılır. Fideler bir çift güçlü yaprak geliştirdiğinde, başka saksılara veya bardaklara otururlar. Fideler sertleştikten sonra, humma tekrar sadece açık toprağa ekilir..

Güneyde, piretrum tohumlardan yetiştirilir. Ekim sonbaharda yapılır, böylece malzeme kış boyunca tabakalaşır..

Yabani çiçek dikimleri, besleyici gevşek orta ve iyi drenaj özelliklerine sahip topraklarda büyümeyi tercih eder. Çok yıllıklar, genellikle su basmış olan marjinal ve kuru topraklar, ovalar tarafından ezilir. Kök sisteminin aşırı su basması bitkinin ölümüyle doludur. Soğuk havalarda tehlike artıyor. Çiçek orta derecede ışığı sever, bu nedenle piretrum ekim alanı yalnızca günün yarısı boyunca aydınlatılmalıdır..

Fideler birbirinden en az 25 cm mesafede ekilir. Dikim sonunda çiçeklik sulanır. İlk başta, fidelerin güneş ışınlarından korunmaya ihtiyacı vardır. Uzun ömürlü çiçeklenme sadece bir yıl sonra görülür..

Bahçede humma bakımı

birkaç bakım

Feverfew bakım önlemleri oldukça basittir, ancak düzenli olarak uyulmasını gerektirir. Çiçek güçlenip yeni bir yere uyum sağladıktan sonra sitede beliren yabani otlardan artık korkmayacaktır. Çiçek tarhlarının ayıklanması ihtiyacı sadece büyüme mevsiminin başında hissedilir. Ayrılırken gelecekte çok zaman kazandıracak olan toprak malçlamayı unutmayın. Bitkinin normal şekilde gelişmesi ve güzel çiçeklenmeden zevk alması için düzenli sulamaya bağlı kalmak gerekir. Çalıların ana gövdesinin etrafındaki nemli toprak, kabuk oluşumunu önlemek için gevşetilir..

Mineral ve organik besleme bu çok yıllık için uygundur. Aşırı azot uygulaması yeşillik oluşumunu tetikleyebilir ve çiçeklenmeyi bastırabilir. Olgunlaşmamış gübre, kök sisteminin ve sürgünlerin gelişimi üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir..

Çiçek sürgünleri büyüdükçe jartiyer gerektirir. İlk çiçek saplarını keserek çalıların yeniden çiçeklenmesini sağlamak mümkün olacaktır. Nakil olmadan, humma dört yıldan fazla büyümez. Saplar çok fazla dallanmaya başladığında, çiçek açan tomurcukların sayısı keskin bir şekilde azalır. Bundan, çalıları bölmenin ve yeni bir yere nakletmenin zamanı geldi..

Kışlama piretrum

Çok yıllık ana yaşam süreçleri yavaşladığında, sürgünler kökten kesilir. Arsa, bir turba malç veya ladin dalları tabakası ile kaplıdır. Bu tür bir yalıtım, ateşin herhangi bir kışa dayanmasına izin verecektir. Sıcaklığın gelmesiyle koruma kaldırılır ve genç gövdelerin büyümesi için yer açılır..

Piretrum hastalıkları ve zararlıları

Piretrum hastalıkları ve zararlıları

Piretrumun çeşitli hastalıklara ve zararlılara karşı dirençli olduğu bulunmuştur. Bununla birlikte, bazen çiçek tarhlarına hala problemler eşlik eder. Gri çürüklük, fusarium, kültürel piretrum ekimlerinin maruz kaldığı en tehlikeli hastalıklardan biridir..

Gri çürüklüğün mantar sporları, çalıların zemin kısımlarını etkiler. Sonuç olarak, yapraklar ve gövdeler grimsi bir çiçekle kaplanır, şeklini değiştirir ve kurur. Enfekte çiçekler kesilir ve yakılır. Site, suda seyreltilmiş mantar öldürücü müstahzarlarla muamele edilir..

Başka bir mantar hastalığı fusarium’dur. Patojenleri köklere nüfuz edebilir ve bitkinin iç yapısına zarar verebilir. Hastalıklı çiçek yakında ölür. Fusarium patojeninin izleri bulunursa, çalılar kesilir ve yakılır, aksi takdirde yakındaki dikimlerde enfeksiyon belirtileri ortaya çıkar. Çiçek tarhı, bakır bazlı bir mantar ilacı ile dezenfekte edilir..

Hastalıklara ek olarak, böcekler de uzun ömürlüleri tehdit eder. Salyangozlar, yaprak bitleri, tripler ve diğer zararlılar yeşil kütleyi yer. Sümüklü böceklerden yalnızca manuel olarak kurtulabilirsiniz. Thrips genellikle kültürel bitkileri sular altında bırakır. Böcek öldürücü müstahzarlar sağlıklı çiçeklerin korunmasına yardımcı olur. Yaprak bitlerine karşı mücadele uzun ve kalıcı olacaktır. Böceklerin yayılması Biotlin, Aktara veya Actellik gibi ilaçlarla durdurulur. Etkiyi pekiştirmek için bir süre sonra tedavi tekrarlanır. Zararlıları tamamen yenmek için çalılar en az 2-3 kez püskürtülmelidir..

Fotoğraflı piretrum çeşitleri ve çeşitleri

Pyrethrum güzel (Pyrethrum pulchrum = Tanacetum pulchrum)

Feverfew güzeldir

Feverfew, Orta Asya ülkelerinde ve Sibirya’da güzel büyür. Kır çiçekleri tundra ormanlarına ve kayalık yamaçlara tırmanır, dağların eteğine saçılır. Tarif edilen piretrum türü, tüylü tüylenme ile yaklaşık yarım metre yüksekliğe ulaşan çekici bir çok yıllık bitkidir. Gövdeler düz ve hafif dallıdır. Tüylü yapraklar uzun yaprak saplarından büyür. Çiçek sepetleri boru şeklindeki beyaz tomurcukları oluşturur.

Geniş yapraklı piretrum (Pyrethrum macrophyllum = Tanacetum macrophyllum = Chrysanthemum macrophyllum)

Büyük yapraklı humma

Piretrum geniş yapraklı – Astrov’ların Kafkas temsilcisi. Yüksekliği 150 cm’ye kadar, kalkanlar gibi kar beyazı salkımları çiçeklenme sırasında çalıyı süslüyor. Sezon sonunda rengi kırmızımsı-kahverengi bir renge değiştirirler. Bu tür birçok çiçek komşusu ve tahıl ile iyi gider..

Piretrum corymbosum (Pyrethrum corymbosum = Krizantem corymbosum = Tanacetum corymbosum)

piretrum corymbose

Piretrum corymbose, doğu Avrupa ülkeleri ve Kafkasya kökenlidir. Çok yıllık, uzunluğu 40 cm’yi geçmeyen kök bölgesine yakın düz, yayılan sürgünler ve saplı yapraklar ile ayırt edilir, yapraklar üstte sapsızdır. Çiçek salkımları uzun tüylü bacaklara bağlanır. Çiçekler beyazdır. Piretrum corymbose’un çiçeklenme zamanı Haziran ayına düşer..

piretrum cinerariifolium

Feverfew, cinerarielous

Feverfew, bölünmüş uçları olan tüylü gümüş yaprakları olan çok yıllık otsu bir bitki olarak kabul edilir. Gri tohumlarla dolu sepetler.

Piretrum kırmızısı (Pyrethrum coccineum = Chrysanthemum coccineum)

piretrum kırmızısı

Başka bir lehçede, Kafkas papatyası, ateş kırmızısı, ateşli pembeye benzer özelliklere sahip bir çiçektir. Çok çeşitli bahçecilik kültürü biçimleri vardır. Parlak çift tomurcuklar beyaz veya kiraz tonlarında boyanmıştır. Çiçeğin sapları ve yaprakları böcekleri uzaklaştırır, çünkü bu kısımlar onlar için zehirlidir..

piretrum roseum

piretrum pembesi

Piretrum pembesi de Kafkas Dağları’nda bulunur. Çiçek yetiştiriciliği birkaç yüzyıldır yapılmaktadır. Sapları 70 cm uzunluğa kadar olabilir.Yeşil yapraklar yaprak sapı ile rozetlerde toplanır. Saplara yapışan yaprak bıçakları diğerlerinden biraz daha küçük görünüyor. Çiçek salkımları pembe bir renk tonu ile fırçalara benzer. Yetiştiriciler, piretrum pembesinin melez bahçe biçimlerini üretmeyi başardılar. Robinsons melezleri en popüler olanlarıdır. Sepetleri parlak kırmızı ve pembe renklerde öne çıkıyor..

Piretrum pembesi veya melezi aşağıdaki çeşitleri içerir: koyu kırmızı Atrosangvinea çalıları, Marka pembesi, küçük sepetli James Kelvey, pastel pembe Robinson, kırmızı Kelvey Glories çalıları, kabarık sepetli Lord Rosebury ve Vanessa. Bu çeşidin tomurcuklarının ortası sarı bir leke ile işaretlenmiştir..

Pembe papatya, kırmızı papatya, alçak papatya olarak bilinen diğer İran papatyası çeşitleri de yaygınlaştı..

Feverfew (Pyrethrum parthenium = Chrysanthemum parthenium = Tanacetum parthenium)

ateş

Feverfew kızlık, Astrov’ların yıllık temsilcilerini ifade eder. Çiçeğin doğum yeri, güneyde bulunan Avrupa ülkeleri olarak kabul edilir. Kızlık humması doğal dikimleri birkaç yıl büyüyebilir. Çalılar uzun değil, yoğun dallıdır. Açık yeşil yaprak bıçakları yarı yarıya kesilmiş gibi görünüyor. Küçük çiçek salkımları beyaz veya sarı kamış tomurcukları içerir. Sepetler çiçek salkımından dokunur. Bahçıvanlar, disk şeklindeki ve sarı yapraklı kızlık petrum gibi yıllıkları yetiştirmeyi severler.Bu yıllık çeşitler de dikkate alınır:

  • Zilbeoteppich – yemyeşil havlu beyaz sepetleri olan bir çalı;
  • Schneebal, salkımları tübüler tomurcuklardan oluşan, az büyüyen bir bitkidir. Kural olarak, açıldığında tomurcukların çapı 2,5 cm’yi geçmez;
  • Dahl White – beyaz düğmeler gibi salkımları tomurcuklanma süreci başladığında çalıyı süslüyor;
  • Başak daha uzun bir çiçektir. Her biri 1,5 cm’lik kar beyazı yuvarlak havlu sepetleri vardır;
  • Goldbal – sarı tübüler kümelerle çiçek açan çeşitlilik.

Piretrumun faydalı özellikleri

Piretrumun faydalı özellikleri

Piretrumun iyileştirici özellikleri

Eski zamanlarda bile, şifalı otların toplanan yaprakları ve gövdeleri çeşitli iltihapları durdurmak, ateşi düşürmek ve kişiyi baş ağrısından kurtarmak için kullanılırdı. Feverfew vücuda aspirin gibi etki eder. Kültür ilk olarak 17. yüzyılda İngiltere’de, yerel şifacıların çok yıllık bitki materyallerini baş ağrıları için bir çare olarak kullanmayı öğrendiklerinde tanındı. Geçen yüzyılın sonunda, İngilizler ateşin migreni tedavi edebildiğini bulmayı başardılar ve bu hastalık yaygın olduğu için çiçek hızla güven ve popülerlik kazandı. Birçok genç bile sıklıkla migren ataklarından muzdariptir. Kurutulmuş ve toz haline getirilmiş hammaddeler ilaçlardan daha kötü değildir. Bu etkili etkinin nedeni parthenolid’de yatmaktadır. Bu madde tiroid bezi tarafından üretilen serotonini bloke edebilir. Söz konusu yıkım ürününün vücutta birikmesi migren kaynağıdır..

Piretrum Lizurit ve Metisergide’nin tıbbi analogları da migreni tedavi eder, ancak bunların kullanımı genellikle olumsuz sonuçlara ve bozulmalara neden olur. Feverfew’in işi, serotonin üretimini engellemektir. Bitkinin kullanımı kan damarlarının kan pıhtıları oluşturmasını önler ve histamin üretimi durur. Çok yıllık yapraklar artrit, romatizma, gecikmiş adet kanaması, astım tedavisi için reçete edilir. Sedef hastalığı, dermatit ve çeşitli alerjik döküntülerin tedavisi için ilaç kursu, piretrum kullanımını içerir..

Kontrendikasyonlar

Küçük çocuklar, hamile kadınlar ve tedavisi sürekli pıhtılaştırıcı alımı ile ilişkili olan kişiler için piretrum bazlı tıbbi hammaddelerin kullanılması önerilmez. Bileşenlere karşı bireysel hoşgörüsüzlük de ateşi terk etmek için ciddi bir nedendir..