Böylece yazın ısı dışarıda kalır – en etkili ipuçları

Yağmur, kar ve güneş ışığının 1 numaralı küçük konuşma konusu olduğu kanıtlandı! Günlük yaşamda, örneğin otobüs durağında kapı ve menteşe arasında “küçük bir konuşma” yapıyorsanız, neredeyse her zaman hava durumu hakkında konuşursunuz – ve bu nadiren iyi sonuç verir..

Çoğu insan, sabah kalktıklarında kelimenin tam anlamıyla nemli hava tarafından çarpıldığında aşırı sıcaktan en çok acı çeker. Hemen hemen herkes, dışarısı ıslak ve soğuksa, o yaz gelsin diler. Ama sonunda orada olduğunda, yüksek sıcaklıklar hakkında inliyor ve inliyor. Hele de gün içinde kendi dört duvarınız saunaya dönüşüyorsa ve içerisi dışarıdan daha sıcaksa..

Aşağıdaki beş ipucu, termometrenin 30 derecenin üzerine çıktığı günlerde bile iç mekanları olabildiğince serin tutmaya yardımcı olur..

Yaz aylarında sıcağı dışarıda tutmak için en etkili ipuçları

Yalıtın, karartın ve havalandırın – böylece ısı dışarıda kalır

Kışın soğuğa, yazın sıcağa karşı koruyan iyi duvar ve çatı yalıtımı ile her şey durur ve düşer. Bir ev veya daire inşa ederken veya satın alırken bu dikkate alınmalıdır. Aynı şekilde, kışın değerli ışığı içeri alan, yazın ise hoş bir gölge sağlayan pencerelerin önünde ağaçların olup olmadığı. Sıcakta rahatça soğuyan sağlam bir taş zemin de önemlidir (kışın halılar serilir)..

Isı açısından hiç içeri girmeyen her şeyin tekrar pahalı veya zahmetli bir şekilde taşınması gerekmez..

Pencereler, yaşam alanlarında bir nevi sera etkisi yaratıyor. Işık camdan geçtiğinde, enerji duvarların içinde biriken ısıya dönüştürülür. Camların gölgelenmesi güneş ışınımını yüzde 75’e kadar azaltabilir.

Yüksek sıcaklıklar için özellikle dahiyane kilitleme teknolojisi için dışarıdan ve içeriden ısı koruması birleştirilmiştir..

– Dış ısı koruması: panjur, panjur veya tente taktırın. Dikkat: Bina yapısına yapılacak müdahaleler için mal sahibinden izin alınmalıdır..

– İçeriden ısı koruması: Güneş ışığının bir kısmını da dışarıda tutan jaluziler / storlar, perdeler veya paravanlar.

– Dışa veya içeriye yapıştırılabilen güneşten koruma filmleri, ısıyı yüzde 86 oranında azaltır ve zararlı UV radyasyonunun yalnızca yüzde birini geçirir. Mobilyaları solmaya karşı korur, oda iklimini iyileştirir ve TV veya PC ekranında nefret edilen parlama etkisini önler (güneşten koruma filmi iyi stoklanmış bir hırdavatçıda veya internette mevcuttur). https://de.windowfilms-online.com/fensterfolien-aussen/).

Doğru havalandırma, evinizdeki aşırı ısıyla mücadele etmek için başka bir yararlı önlemdir. Bu, sabah erken, akşam geç ve/veya gece gerçekleşir. Tamamen açık pencerelerle çapraz havalandırma idealdir.

Evdeki bilgisayarlar, plazma televizyonlar veya diğer elektronik cihazlar gibi büyük ısı kaynakları, yalnızca yüksek dış sıcaklık zamanlarında gerçekten ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Isıya karşı mücadele tamamen anlamsız olduğu için aynı zamanda odada gereksiz ısı üretilir..

İçerisi gerçekten sıcaksa, açık pencerelerin önüne su kapları, küçük oda çeşmeleri ve / veya nemli çarşaflar kurun (perdeleri de ıslatabilirsiniz) – sıvının yavaş buharlaşması oda sıcaklığını kademeli olarak düşürür. Ayrıca, hava önceden soğutulmuş olarak dışarıdan içeri akar..

Klima ve fan – ısıya karşı tam güç

Oda sıcaklığını makul ölçüde tolere edilebilir bir seviyeye düşürmek için birçok kişi klima veya fan kullanır..

Temelde bunda yanlış bir şey yok. Ancak, klima sistemi söz konusu olduğunda, önemli satın alma fiyatına ek olarak enerji tüketimi nedeniyle yüksek işletme maliyetlerinin de olduğu unutulmamalıdır. Verimlilik sınıfı A olan cihazlar bile çok fazla elektrik tükettiğinden, sürdürülebilirlik veya çevre dostu olduğuna dair hiçbir iz yoktur..

Fanlar çalışırken soğumamasına ve biraz ısı üretmesine rağmen, yine de odada hoş bir hava akımı sağlarlar..

“Maymun ısısına” karşı başka ne yardımcı olur?

Güneş dışarıda gökyüzünden parlarken ve sirkülasyon bodrumdayken kendinizi nasıl biraz serinleteceğinize dair birkaç ipucu:

– Doğal liflerden yapılmış, kesimleri havadar ve açık renkli “cool” giysiler giyin, ince yorganlar ve saten çarşaflar kullanın. Açık havada gevşek bir hasır şapka giyin.

– Ara sıra bileklerinize soğuk su akmasına izin verin..

– Ilık için ve duş alın – soğuk sadece vücudu ısıtarak etkisiz hale getirir.

– Geceliği giymeden önce bir süre dondurucuya koyun..

– Yüz ve vücut için deodorantları ve termal su spreylerini buzdolabında saklayın.

– Ayakkabıların iç tabanlarını gece boyunca buzdolabına koyun..

– Günde birkaç kez şakaklara ve bileklere mentol sürün.

– Sıcak su şişesini soğuk bir şişeye dönüştürün: buz gibi soğuk su doldurun, kısaca dondurucu bölmesine koyun ve ardından uyluklarınızın arasına yerleştirin..

– Şampuandaki birkaç damla çay ağacı veya mentol kafa derisini birkaç saat soğutur..

– Ter serbestçe aktığında vücuda önemli mineraller sağlamanız gerekir: çayı hafifçe tuzlayın ve ılık olarak için..