Norveç akçaağaç. Posadaka ve bakım

Akçaağaç cinsine aittir ve ayrıca düzlem akçaağaç veya düzlem yapraklı akçaağaç olarak da adlandırılabilir. 30 metre yüksekliğe kadar büyüyebilir ve yoğun, yuvarlak geniş bir tacı vardır. Keskin loblarla biten beş loblu, çapı 18 santimetreye kadar olan büyük yapraklara sahiptir. Yapraklar uzun kesimlerle dallara tutturulur. Genellikle açık yeşil bir renge sahiptirler, ancak sonbaharın başlangıcında farklı renkler alabilirler: kırmızı, kahverengi, bordo ve diğer tonlar.

Norveç akçaağacı, yapraklar açmadan önce Mayıs ayında çiçek açmaya başlar ve 10 gün boyunca çiçek açmaya devam eder. Çiçeklenme durduğunda, akçaağaç yaprakların ortaya çıkma sürecini tamamlayabilir. Norveç akçaağaç dioik bitkilere aittir ve bu nedenle erkek ve dişi çiçekler farklı ağaçlarda bulunur. Yıllık ve bol meyve verir. Tohum olgunlaşması Ağustos-Eylül aylarında gerçekleşir ve ilkbahara kadar ağaçta kalabilir. Sadece yaşamın on yedinci yılında meyve vermeye başlar..

Ortak akçaağaç çoğaltılması, kök sistemi bölgesinde oluşan tohumlar, greftler ve genç sürgünler tarafından gerçekleşir. Dikimden sonraki ilk üç yılda çok hızlı büyür. Nakil sırasında hızla köklenir, soğuk kışları kolayca tolere eder, rüzgarlara karşı dayanıklıdır ve gölgede çok iyi hissettirir. Taşlı topraklarda ve tuzlu bataklıklarda kök salmaz, nemli verimli toprakları tercih eder..

Kentsel koşullarda iyi hissettirir ve bu nedenle Rusya’da sokakların düzenlenmesi ve parkların oluşturulması için ana ağaç türüdür. Hem bireysel örneklerde hem de bütün sokaklar şeklinde gruplar halinde ekilir. Norveç akçaağaç, yaprak döken ve karışık ormanlarda, neredeyse tüm Avrupa’da, Kuzey Kafkasya’da ve tayga’nın güney sınırlarında bulunabilir..

Norveç akçaağaç patojenik mantarlar, mercan lekesi, akçaağaç beyaz sineği, mantar hastalığı ve bitten etkilenir. İlk iki parazit etkilendiğinde, hastalığın daha fazla yayılmasını önlemek için etkilenen dalları yapraklarla birlikte çıkarmanız yeterlidir. Beyaz sinek ve bit lezyonları ile ağaç klorofos ile tedavi edilebilir. Mantar hastalığı (külleme) ile mücadele etmek için, 2: 1 oranında öğütülmüş kükürt ile kireç karışımı kullanılır..

Norveç akçaağaç çeşitleri

Bu yaygın akçaağaç, taç tipine, yüksekliğine, yaprakların rengine ve şekline ve diğer özelliklere göre birbirinden farklılık gösteren birkaç çeşide sahiptir..

Akçaağaç beyaz yapraklı Globozum

Akçaağaç beyaz yapraklı Globozum

Yaklaşık 6 metre yüksekliğinde küçük bir ağaçtır ve budama gerektirmeyen yoğun küresel bir tacı vardır. Yavaş büyür, ayaz, rüzgarlı ve gölgeye dayanıklı. Islak ve verimli topraklarda yetişir. Zararlılardan ve hastalıklardan çok az etkilenir. İyi büyür ve sürekli beslenme ile olumlu gelişir. Sokakların ve konut binalarının etrafındaki alanların düzenlenmesi için çok uygundur.

Norveç Akçaağaç Kraliyet Kırmızısı

Norveç Akçaağaç Kraliyet Kırmızısı

Bu yaprak döken ağaç, geniş piramidal sıkı bir taç ile 12 metre yüksekliğe ulaşır. Koyu gri kabuklu bir gövde varlığında farklılık gösterirler. Parlak bir bordoya geçiş ile 5-7 bıçaklı parlak kırmızı renkli büyük yapraklara sahiptir ve sonbaharın başlangıcında renkler kaybolur. Yaprakların görünümü ile eş zamanlı olarak en küçük sarı çiçekler açmaya başlar. Bu tür akçaağaç gölgelemeyi iyi tolere eder, ancak yeterli ışığın olduğu yerleri tercih eder. Çok fazla nemi sevmez ve eksikliğine tahammül etmez. Dekoratif tacı sayesinde amatör bahçıvanlar arasında büyük popülerliğe sahiptir. Kentsel koşulları iyi tolere eder. Şu anda ana haşere küllemedir. Akçaağaç aşılama ile yayılır.

Drummond Norveç Akçaağaç

Drummond Norveç Akçaağaç

Oval yoğun bir tacı vardır. 20 metre yüksekliğe kadar büyür. Beyaz kenarlı yeşil, parmak benzeri yapraklar açıldığında çilek rengine dönüşür ve sonbaharda yapraklar sararır. Genç sürgünler açık altın-yeşil renktedir. Sarı-yeşil yuvarlak yassı çiçeklerle çiçek açar. Drummond akçaağaç iyi büyür ve nemli, verimli topraklarda gelişir. Bazen yapraklar dallarda kenarsız görünür. Bu tür yapraklar derhal çıkarılmalıdır ve dalda birçoğu varsa, dalın tamamı tamamen çıkarılır. Ek olarak, akçaağaç budaması genellikle yaprakların son çiçeklenmesinden sonra yapılır, çünkü bu süre zarfında yaralar hızla iyileşir ve ağaç özsuyunun küçük bir kısmını kaybeder..

Yapraklar Eylül ortasında düşmeye başlar. Esas olarak aşılarla yayılır. Canlı bariyerlerin oluşturulmasında, sokakların oluşturulmasında, park ve meydanların tasarımında kullanılırlar. Yemyeşil taç ve çok renkli yapraklar dekoratif değerini belirler.

Norveç Akçaağaç Kızıl Kral

Norveç Akçaağaç Kızıl Kral

Alışılmadık bir yaprak rengine, yoğun bir taca sahiptir ve 20 metre yüksekliğe kadar büyüyebilir. Neredeyse siyah renkli olan yapraklar mevsim boyunca renklerini korur ve sonbaharda mor bir renk alırlar. Sarı-turuncu çiçekler, çiçek açan yaprakların arka planına karşı belirli bir kontrast yaratır ve bu da Crimson King akçaağaçını çok çekici kılar. Çok hızlı büyür ve hiçbir toprakta yetişmekten hoşlanmaz, ışıklı ve yarı gölgeli alanlarda kendini iyi hissettirir. Bahçe arazilerine özgünlük ve incelik kazandırır.

Norveç akçaağaç kabuğu ve yapraklarının kullanım alanları

Halk hekimliğinde yapraklar ve ağaç kabuğu çok yaygın olarak kullanılır. İshal ile, kabuğundan kaynatma yapılır ve ağızdan alınır, ayrıca kabuğun anti-inflamatuar ve antibakteriyel etkileri vardır. Yapraklar ısıyı hafifletebilir, vücudun tonunu güçlendirebilir. Et suyu ayrıca mesane hastalıklarına yardımcı olan akçaağaç yapraklarından yapılır. Norveç akçaağaç güvenli bir şekilde yumuşak bitkilere atfedilebilir. Bir hektar Norveç akçaağacı, mükemmel tadı olan 200 kg’a kadar hafif bal üretebilir. Bal bağışıklığı iyileştirmeye yardımcı olur, sinir sistemini yatıştırır, antiviral ve antibakteriyel özelliklere sahiptir..

Yakın geçmişte yaprakları yün boyası olarak kullanılmıştır. Akçaağaç ağacı çeşitli mobilya, hediyelik eşya ve el sanatlarının yapımında kullanılır. Bütün parklar, sokaklar ve bahçeler onlarla birlikte ekilir.