sophora japonca

Sophora Japanese (Styphnolobium japonicum), yemyeşil bir tacı olan güzel bir dallı ağaçtır. Baklagil ailesine aittir ve Japonya ve Çin’de dağıtımına başlamıştır. Bitki özelliklerinin akasya ile benzerliği nedeniyle, sophora genellikle “Japon akasyası” veya “pagoda” olarak adlandırılır. Ağaç, açık yeşil yemyeşil dalların yayılmasıyla bahçenin diğer sakinlerinin arka planında öne çıkıyor ve güney veya ılıman enlemlerde bulunan herhangi bir bahçeyi mükemmel bir şekilde süsleyecek..

Sophora bitkisi, etkili bir halk ilacı olarak kullanımını açıklayan benzersiz dekoratif ve tıbbi özellikleri için değerlidir. Ayrıca Japon Sophora’nın resmi tıpta da tanındığını belirtmekte fayda var. Bu yüzden birçok bahçıvan böyle egzotik bir bitkiyi kendi arsalarında yetiştirmeyi hayal ediyor..

Sophora Japonca açıklaması

Sophora Japonca açıklaması

Japon Sophora, 20-25 m boylanabilen yaprak döken bir ağaçtır.Küresel, yayılan veya şemsiye tacı vardır. Alt dallar yere yeterince yakın yerleştirilmiştir. Kalın çatlak kabuğu ile kaplıdır. Yapraklar, dallarda dönüşümlü olarak düzenlenmiş, pürüzsüz, parlak yeşildir. Akşamları yapraklar sarılır ve ertesi sabah açarlar..

Yaz sonunda çiçeklenme başlar ve sürgünlerin uçlarından sarkan salkımlarda toplanan beyaz-sarı çift fırçalar ortaya çıkar. Çiçek salkımlarının ortalama uzunluğu yaklaşık 35 cm’dir Dallar gibi pedinküller dallanmış görünür ve salma benzeri narin çiçekler içerir. Çiçeklerin boyutu 1 cm’den fazla değildir.Çiçeğin yapısı çok sayıda yaprak ve sarkık bir pedicel içerir..

Sophora melliferous özelliklere sahiptir. Arıların çiçeklerden topladığı bal, şifalı olarak kabul edilir ve açık amber tonuna sahiptir. Tozlaşma döneminin sonunda ve bu Ekim veya Kasım başında olur, bitki sulu fasulye ile meyve verir ve kalınlaşmış baklaların valflerinin altına saklanır. Baklaların rengi yeşil-kahverengi tonlarda ifade edilir. Olgunlaşmanın sonunda, baklalar kırmızıya döner. Fasulye dallara sıkıca tutunur ve kışın bile ağaçta yaşayabilir..

Büyüyen Japon Sophora

Büyüyen Sofora

Sophora yetiştirmek için çelikler veya tohumlar kullanılır. Tohum olarak sadece taze tohumlar uygundur. Fidelerin ortaya çıkışını hızlandırmak için, tohumların birkaç saat kaynar suda önceden ıslatıldığı veya kazıma düzenlendiği sıcak tabakalaşma yapılır. Cildi bir tırnak törpüsü ile işlemekten bahsediyoruz.

Bir şekilde hazırlanan malzeme, turba ile karıştırılmış kumla önceden doldurulmuş kaplara yerleştirilir. Ekim derinliği 2-3 cm’den fazla değildir, bundan sonra ekimler su ile püskürtülür ve bir filmin altına yerleştirilir. Büyütme işlemi + 200C’den düşük olmayan bir sıcaklıkta gerçekleşmelidir. Sophora yetiştirirken sıcaklığın ve ışığa erişimin korunması önemli önlemlerdir. Fide büyümesi yavaştır, sabırlı olmalısınız. En az birkaç güçlü yaprak almış yetiştirilen bitkiler için bir toplama düzenlenir. Topraktan çıkarılan kökler üçte bir oranında kesilmelidir. Ancak o zaman fideler yeni saksılara nakledilir..

Kesimler için en uygun zaman ilkbahar veya yazdır. Kesimler hazırlamak için, sürgünlerin üst kısımları, birkaç sağlıklı yaprak tutularak yaklaşık 10 cm uzunluğunda dikkatlice kesilir. Fidelerin büyümesini teşvik etmek için kesim yerinin “Kornevin” ile yağlanması gerekir. Dikilen çelikler, altı oyulmuş plastik şişelerin altına yerleştirilir. Fideler düzenli havalandırma ve neme ihtiyaç duyar.

Sophora dikimi

Sophora dikimi

Bahçede yetiştirilen ekili Sophora türleri, yeni dallarla kolayca büyür ve derin rizomlara izin verir, ancak yeni bir yere nakli hayatta kalmak zordur. Bir yıl sonra genç ağaçların tekrar dikilmesi tavsiye edilir. Çok yıllık örneklerde sadece üst toprağın değiştirilmesi yeterlidir. Sophora, baklagil ailesinden kalıtsal özellikler aldığından, yerdeki mantarlarla etkileşime girer. Simbiyozun sonucu, çok hacimli olmayan beyazımsı kalınlaşmaların oluşmasıdır. İki canlı organizmanın böyle bir birliği “anlaşması”, nakil sırasında dünyayı köksaptan sallarsa ihlal edilebilir..

Sophora ekimi için uygun bir zaman, büyüme süreçlerinin henüz “kış uykusu” modundan çıkmadığı kışın ortasıdır. Sophora, toprağın türüne göre iddiasızdır, ancak alt tabaka hava geçirgen ve gevşek olmalıdır. Genellikle, bahçe toprağı ve nehir kumundan oluşan evrensel toprak karışımları kullanılır. Bir delik açtıktan sonra, daha iyi nefes alabilirlik için bir drenaj tabakası ile kaplanmıştır..

sophora japonica bakımı

sophora japonica bakımı

Japon Sophora’nın bakımı pek çok soruna neden olmaz. Bir ağaç yetiştirmenin temiz havada veya iç mekan koşullarında düzenlenmesine izin verilir. Kırım, Sahalin, Kafkasya ve güney Sibirya’nın uzak köşelerinde yetişen ağaçlar, açık havada başarılı bir kışı geçirir. İç mekan türleri, periyodik budama ve taç büyümesinin tutulmasını gerektirir. Sophora, ofis alanı ve kır evleri için mükemmel bir bahçıvan olacak. Ağaç büyük bir küvete dikilir ve ilkbahar ve yaz aylarında havalandırılması için dışarı çıkarılır. Normal gelişim için tutarlı ve doğru tımar önemlidir..

Aydınlatma

Sophora japonica, ışık eksikliğine aşırı tepki veriyor. Bitkili küvet, gün içindeki ışığın mümkün olduğunca uzun süre sürgünlere ve yapraklara dokunacağı iyi aydınlatılmış bir odaya yerleştirilir. Doğrudan güneş ışığı ağaç için tehlikeli değildir, ancak sıcak yaz havalarında riske atmamak ve bitkiyi gölgede daha fazla uzaklaştırmak daha iyidir. Kışın kısa gündüz saatlerinde, dikim saksının yanına ek aydınlatma kurulması tavsiye edilir..

Sıcaklık

Adaptasyon süreci yeterince hızlı. Bitki sıcak havaya bile dayanabilir, ancak içeride havalandırma olmadan yapraklar ve dallar solmaya başlar. Kışın, ağaçlı küvet soğuğa aktarılır. Açık havada yetiştirilen Sophora japonica, gövde çevresinde barınak sağlamak koşuluyla kısa süreli donlara karşı dayanıklıdır. Ek olarak, kışın gelmesiyle birlikte, daha önce de belirtildiği gibi, doğal ışık eksikliği olan ek aydınlatmayı dikkate almak önemlidir..

hava nemi

Doğal ortamda, ağaç, düşük nem okumalarıyla başa çıkmanın kolay olduğu uzak çorak arazileri seçer. Dallar ve yapraklar püskürtme yapmazlar, ancak yüzeylerinde biriken toz parçacıkları nedeniyle yıkanmaları ve temizlenmeleri gerekir. Ofis bahçıvanlarının zemin kısımlarını silmek özellikle önemlidir..

Japon Sophora idareli sulanır. Kısa süreli bir kuraklık ona zarar vermez, ancak uzun süre sudan uzak durmak bitkiye zarar verir. Nem eksikliği nedeniyle yapraklar düşebilir. Tersine, toprağın taşması kök sisteminin bozulmasına ve taç büyümesinin bozulmasına yol açar. Sulama suyu, sertliği yüksek hem durgun hem de musluk suyu için uygundur..

Üst giyim

Sophora'nın en iyi sosu

Kış sonundan beri ağaç düzenli olarak beslenir. Her iki haftada bir toprak, iç mekan çiçekli bitkiler için pratik bahçecilikte kullanılan mineral ve organik gübre çözeltileriyle zenginleştirilir..

Budama

Aktif olarak büyüyen sophora tacı budama gerektirir, çünkü yeşilliklerin yıllık büyümesi genellikle 1,5 m’ye ulaşır, sürgünler daha iyi dallanma ve şekillerini korumak için periyodik olarak sıkıştırılır. Bir ağacın iskeletini oluşturan en büyük dallar budayıcı yardımı olmadan kesilemez..

kışlama

Dış mekan bitkileri için, beklenmeyen donlara karşı tek koruma, sahayı malçlamak olarak kabul edilir. Gövde çemberi turba veya düşen yapraklarla sarılır. Kapalı Sophora ağaçları serin kış aylarında yapraklarını dökme eğilimindedir. Gündüz saatleri ne kadar uzun olursa, tomurcuklar o kadar hızlı gelişir ve genç yapraklar büyür. Yeni büyüme ortaya çıkar çıkmaz ağacı daha bol sulamak ve ilk beslemeyi yapmaya başlamak gerekir..

Hastalıklar ve zararlılar

Bakım kurallarına uymazsanız ve bitkiyi transfüze etmezseniz, kök sistemi çürümeden etkilenecektir. Dokulardaki paslandırıcı süreçleri ancak mantar öldürücü müstahzarlarla tedavi ederek durdurmak mümkündür. Ayrıca, bir ölçek böceği, yaprak bitleri veya güveler ile zemin kısmının bir enfeksiyonu vardır. Zararlılar böcek öldürücülerle durdurulabilir.

Sophora’nın bahçe uygulaması

Yemyeşil ve zengin bitki örtüsü ile süslenmiş geniş yayılan dallar sayesinde sophora ağacının altına bir çardak kurmak, dinlenme yeri düzenlemek veya çocuklar için oyun alanı düzenlemek pratiktir. Dallar çok güçlüdür ve ciddi bir yüke dayanabilir, bu da salıncakları üzerlerine sabitlemenize ve çocuklar için gerçek bir sürpriz yapmanıza olanak tanır. Taç, kavurucu güneş ışınlarından mükemmel bir koruma olacak ve çiçek salkımının narin tatlı aroması rahat bir atmosfer yaratacaktır. Sophora bahçede çok yer kaplar, bu nedenle sadece bir bitki yeterlidir. Bu çok yıllık bitkinin sokak dikimleri park kompleksi için uygundur..

Sophora Japonca: yararları ve zararları

sofora özellikleri

İyileştirici özellikler

Japon Sophora’nın hem zemin kısımları hem de kökleri faydalı maddeler içerir. Öncelikle kılcal damarları güçlendiren, kanın pıhtılaşmasını azaltan ve ödem izlerini ortadan kaldıran flavonoid rutininden bahsediyoruz. Alkaloid pachicarpin, yatıştırıcı bir etkiye sahip olan dokularda da bulundu. Rahim duvarlarını uyarır ve basıncı dengeler. Bulunan eser elementler – potasyum, bor, magnezyum, çinko, demir cildi yeniler, toksinleri giderir ve kaslara güç verir. Glikozitler kan damarlarının duvarlarını genişletir, balgamı giderir ve uyarılabilirliği azaltır ve organik asitler midede paslandırıcı süreçlerin gelişmesini ve toksin birikimini önler..

Sophora kullanımının dolaşım sisteminin performansı üzerinde olumlu bir etkisi vardır. İçindeki maddeler kılcal damarlara etki eder ve lümende plak oluşumu riskini azaltır. Bitkisel hammaddeler kuru yapraklar, olgunlaşmamış meyveler ve yeni çıkmış çiçeklerdir. Kurutma, hava erişimi olan serin bir odada düzenlenir. Boşlukların bir yıldan fazla kullanılmamasına izin verilir. Temel olarak, alkol üzerinde bitki çayları, kaynatma ve tentürler yapılır..

Sophora’nın rutini yatıştırıcı görevi görür ve bir dizi hastalıkla başa çıkmaya yardımcı olur. Losyonlar, kurutulmuş hammaddelerden kompresler iltihabı hafifletir ve yaraları iyileştirir ve birkaç damla alkol tentürü diş ağrısını başarıyla tedavi eder..

Sophora, beynin işleyişi üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir, bu nedenle resmi tıpta Sophora, felce karşı önleyici bir önlem olarak kullanılır..

SOPHORA – kan, kalp, diyabet, cilt. Kontrendikasyonlar.SOPHORA - kan, kalp, diyabet, cilt. Kontrendikasyonlar

Kontrendikasyonlar

Sophora’nın yaprak, çiçek ve köklerinin kullanımına neredeyse hiç kontrendikasyon yoktur, ancak alerjisi olanlar kategorisi için bu tür hammaddelerden kaçınmak daha iyidir. Döküntü belirtileri hemen tespit edilemese bile belirtiler çok daha sonra ortaya çıkabilir..

Sophora preparatlarının doğru dozajını gözlemleyerek, bitki vücuda zarar vermez. Hamile kadınlar ve küçük çocuklar için tıbbi ilaçların kullanılması önerilmez. İlaçlara karşı olumsuz reaksiyonlar genellikle hazımsızlık, mide bulantısı ve kusmayı içerir..